Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri BMW X3 Benzina, model dupa...

Email client Windows 11 și A...

Apple watch 41 vs 45 si culoarea

Laptop cu subwoofer?
 Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 

Problema cu microfonul castilor

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ChickenMeister

ChickenMeister

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.11.2017
Am niste casti de la Razer chimaera 2.1 de ceva timp si intr-o zi am vazut ca nu mai merge microfonul absolut deloc.Azi am reinstalat driverele si am vazut cand am intrat la configurarea castilor in control panel ca am volum pentru playback la microfon.Am dat volumul la 100% si microfonul se auzea perfect, de asta ma gandesc la faptul ca problema nu e din hardware si e din windows.Stie cineva cum pot rezolva?

Attached Files



#2
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
nu inteleg, tie iti merge in clipa asta  microfonul sau nu?
in control panel is reglaje pentru multe chestii in ceea ce priveste audio

vezi ca multe casti au intrare separata pentru casti , sa nu fi incurcat jack-urile intre ele de la casti, in clipa cand le bagi

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,278
  • Înscris: 30.04.2007
fir intrerupt, in general, in zonele de flexare...

#4
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Daca se aude la redare din setari atunci verificati setarile de la inregistrare. De acolo iau programele semnalul, semnalul de la redare microfon este doar o bucla interna in placa de sunet de la intrarea de microfon catre iesirea audio.
Clic dreapta pe icoana cu difuzorul si alegeti optiunea de inregistrare. Ce se arata in poza sunt optiunile de iesire ale placii de sunet.

#5
ChickenMeister

ChickenMeister

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.11.2017

View PostThe Stressmaker, on 16 august 2020 - 08:53, said:

Daca se aude la redare din setari atunci verificati setarile de la inregistrare. De acolo iau programele semnalul, semnalul de la redare microfon este doar o bucla interna in placa de sunet de la intrarea de microfon catre iesirea audio.
Clic dreapta pe icoana cu difuzorul si alegeti optiunea de inregistrare. Ce se arata in poza sunt optiunile de iesire ale placii de sunet.
Nu m-am facut inteles cu intrebarea pentru ca nu am avut timp sa o scriu complet.
In sectiunea recording nu arata ca primeste semanal de la microfon  chiar daca se aude in casti ce vorbesc eu. Asta este problema. Am reinstalat drivere si nimic, tot asa se intampla. Am incercat si in mufele din fata de la carcasa dar nu rezolva nimic. Daca are cineva alte sugestii

View Postr_murphy, on 16 august 2020 - 05:58, said:

fir intrerupt, in general, in zonele de flexare...
am incercat cu mai multe cabluri care stiu ca merg si nu a rezolvat nimic

Attached Files


Edited by ChickenMeister, 21 August 2020 - 20:17.


#6
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Pentru inceput treceti placa de sunet pe "stereo" apoi verificati semnalul de la microfon. Apoi treceti pe 4.1 si la fel verificati microfonul. Este posibil ca driverul sa nu stie ce sa faca daca intrarea de microfon este asociala logic unei iesiri de la 5.1 chiar daca mufele sunt separate fizic.
Cumva sunt mai multe drivere instalate la mai multe surse de semnal audio? Verificati driverul de la placa video sau de la placa de captura TV, unele au o componenta audio care poate intra in conflict cu driverul clasic audio. Verificati dispozitivele instalate care au componenta audio si testati ce se intampla prin dezactivarea lor. Este posibil ca "windows mapper" sa aleaga prima sursa de semnal pentru microfon disponibila la alte dispozitive cand toate mufele audio sunt ocupate sau transformate in iesiri (5.1 sau 7.1).

PS; uneori un driver mai vechi (de pe vremea aparitiei placii) poate rezolva problema. Daca microfonul se aude si placa de sunet indica semnal atunci nu la casti este problema.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate