Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 

Prioritate tramvai viraj stanga

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
Xel

Xel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.08.2012
Salut,

Se considera intersectia aceasta din Cluj: https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Daca eu sunt pe banda cea mai din stanga (cu sageata spre stanga, de facut stanga), trebuie sa dau prioritate tramvaiului? Am vazut mai multe discutii despre prioritatea tramvaiului. In lege am gasit doar:

"Tot la prioritatea specială intră și prioritatea tramvaielor aflat în mers, acestea au prioriotate în mers atunci când circulă prin intersecțiile nedirijate. Tramvaiul va pierde prioritatea în intersecțiile nedirijate, atunci când virează către stânga (art. 59 alin. 1 din OUG)." (https://www.scoalaru...rdata-prin-lege)

Din care eu trag urmatorul rationament:
1. Intersectia e dirijata, avem trecere de pietoni si cedeaza trecerea in fata.
2. Oricum, el vireaza catre stanga, iar eu imi pastrez banda.
3. Deci, nu trebuie sa acord prioritate.

Alte pareri?

Nu s-a intamplat niciun accident, doar era (s-a bagat tramvaiul, m-a claxonat, l-am lasat pana la urma), deci nu am nicio pozitie "oficiala".

Multumesc!

Edited by Xel, 13 July 2020 - 17:06.


#2
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Nu vireaza stanga, pe acolo este linia. Legal el pastreaza directia de mers. Are prioritate.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
In cazul asta tramvaiul isi pierde prioritatea fata de vehiculele care circula DIN SENS OPUS (nu este cazul aici) daca semnalizarea rutiera nu stabileste alta regula.
La tine se aplica prioritatea de dreapta.

Art. 57
(1) La intersecţiile cu circulaţie nedirijată, conducătorul de vehicul este obligat să cedeze trecerea vehiculelor care vin din partea dreaptă, în condiţiile stabilite prin regulament.

#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Eu nu vad nicaieri "cedeaza trecerea"! Vad doar "atentie tramvai" inainte de intersectie.
Intersectie dirijata inseamna acele indicatoare de "trecere pietoni", care sunt pentru pietoni?!...ca pentru masini nu vad niciun indicator de prioritate/dirijare.
E o situatie tipic "romaneasca". Tramvaiul nu vine din drepta, el merge in acelasi sens si directie cu masina care vireaza la stanga...doar ca traseele lor se intersecteaza in mod obligatoriu. Acolo mai trebuia pus un indicator care sa exprime clar cine are prioritate, sa nu stea soferul sa caute indicatoare si sa gandeasca daca intersectia e dirijata sau nu. Poate ar trebui inventat un nou indicator "cedeaza trecerea tramvaielor" :)

Edited by danpet, 13 July 2020 - 17:50.


#5
Xel

Xel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.08.2012

 danpet, on 13 iulie 2020 - 17:45, said:

Eu nu vad nicaieri "cedeaza trecerea"! Vad doar "atentie tramvai" inainte de intersectie.
Intersectie dirijata inseamna acele indicatoare de "trecere pietoni", care sunt pentru pietoni?!...ca pentru masini nu vad niciun indicator de prioritate/dirijare.

Este in fata acelui scuar cedeaza pentru cei din fata care fac dreapta, de asta am zis eu ca intersectia e dirijata. Ei avand cedeaza, eu am prioritate la virajul catre stanga (in scenariul descris).

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nuu !
     Tramvaiul are 20 de tone ! Masina ta are 1200 de kg.
     Nu trebuie să dai prioritate.
     O să fie o mică problemă până te scot de sub tramvai. Pompieri, descarcerare, smurd...

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 09.08.2005

 rid, on 13 iulie 2020 - 17:17, said:

Nu vireaza stanga, pe acolo este linia. Legal el pastreaza directia de mers. Are prioritate.
Zici că șina de tramvai e un fel de bandă de circulație independentă de configurația străzii? Io zic că nu. În cazul de față tramvaiul face stînga intersectînd trei benzi de circulație.

Altfel - din direcția în care veneați voi nu prea e dirijată intersecția. În afara de atenționarea de trecere de pietoni e cam pustiu... alte semne nu, semafor nu. Deci tramvaiul n-ar trebui să aibă prioritate. Pe de altă parte există prioritatea de dreapta...

#8
Xel

Xel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.08.2012

 cspot, on 13 iulie 2020 - 17:58, said:

Nuu !
Tramvaiul are 20 de tone ! Masina ta are 1200 de kg.
Nu trebuie să dai prioritate.
O să fie o mică problemă până te scot de sub tramvai. Pompieri, descarcerare, smurd...

I know, e mai mult o intrebare academica. Chiar daca as avea dreptate (desi se pare ca nu), mi-am invatat lectia si voi fi mai atent acolo.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017

 radunic, on 13 iulie 2020 - 17:59, said:

...Deci tramvaiul n-ar trebui să aibă prioritate. Pe de altă parte există prioritatea de dreapta...

Hai mai ce naiba

Art. 59
(1) În intersecţiile cu circulaţie nedirijată, conducătorul de vehicul este obligat să acorde prioritate de trecere vehiculelor care circulă pe şine. Acestea pierd prioritatea de trecere când efectuează virajul spre stânga sau când semnalizarea rutieră din acea zonă stabileşte o altă regulă de circulaţie.
(2) În intersecţii, conducătorii vehiculelor care virează spre stânga sunt obligaţi să acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersectează şi care circulă din partea dreaptă.

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,156
  • Înscris: 06.09.2008
daca nu sunt semne clare atunci e cu prioritatea de dreapta, si in general prioritatea transportului in comun.

[ https://sursata.ro/uploads/products/image_details/full/d0b2e462c50ec6c23e975c65804410ab.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 Xel, on 13 iulie 2020 - 17:51, said:



Este in fata acelui scuar cedeaza pentru cei din fata care fac dreapta, de asta am zis eu ca intersectia e dirijata. Ei avand cedeaza, eu am prioritate la virajul catre stanga (in scenariul descris).

Intersecția ta cu tramvaiul nu este dirijată
In sensul in care nu exista semafor sau indicator de prioritate.pentru tine.

Că aia de pe sens opus au cedează, nu ai tu treabă. Tu nu respecți indicatoarele de pe sensul opus. Tu mergi și intalnesti trmavai pe același sens cu tine care virează în fața ta. Da, are prioritate


#12
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 29.07.2017

 Naijax, on 13 iulie 2020 - 17:22, said:

In cazul asta tramvaiul isi pierde prioritatea fata de vehiculele care circula DIN SENS OPUS (nu este cazul aici) daca semnalizarea rutiera nu stabileste alta regula.
La tine se aplica prioritatea de dreapta.

Art. 57
(1) La intersecțiile cu circulație nedirijată, conducătorul de vehicul este obligat să cedeze trecerea vehiculelor care vin din partea dreaptă, în condițiile stabilite prin regulament.
Bai, n-o inteleg pe asta. Daca tramvaiul are prioritate de dreapta si initiatorul de pe banda 3 trebuie sa stea, de ce n-ar avea prioritate de dreapta orice auto care vine pe banda cu linia de tramvai si trece de pe banda 1 pe 3? Prioritatea de dreapta e in functie de mjlocul de transport?

Attached Files


Edited by greenlife, 13 July 2020 - 18:37.


#13
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

 Xel, on 13 iulie 2020 - 17:05, said:

Salut,




Din care eu trag urmatorul rationament:

Multumesc!

Salut!
Cu"rationamentul" tau, ma mir ca ai luat permisul. In trafic nu "rationezi" ci circuli asa cum ai invatat(sau trebuia sa inveti) la scoala de soferi in orele de teorie. Atunci si acolo trebuia sa intrebi si sa-i prezinti instructorului "rationamentul" tau.
Multumesc!

#14
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 29.07.2017
Mi-era dor de unu din astia care se mira cum a luat cineva permisu. In loc sa explice . Urmeaza sa vina unu cu prioritate are masina mai scumpa. Ce sa-i faci, atata putem.

#15
Xel

Xel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.08.2012

 wagmich, on 13 iulie 2020 - 18:53, said:

Salut!
Cu"rationamentul" tau, ma mir ca ai luat permisul. In trafic nu "rationezi" ci circuli asa cum ai invatat(sau trebuia sa inveti) la scoala de soferi in orele de teorie. Atunci si acolo trebuia sa intrebi si sa-i prezinti instructorului "rationamentul" tau.
Multumesc!

Imi cer scuze ca te-am mirat, n-a fost intentia mea, dar s-a intamplat. Cam la fel a fost si cu permisul de fapt.

#16
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,641
  • Înscris: 30.07.2007
Pe langa tot ce s-a spus aici as adauga un aspect: cand primesti un "semnal" de la unul care face o treaba, repetitiv, zilnic trebuie sa te gandesti ca poate o stii el ceva.
Valabil pentru politistul care te opreste, pentru vatmanul care te claxoneaza etc
La subiect: da, in situatia de fata tramvaiul are prioritate, e nedirijata si NU efectueaza viraj stanga intr-o intersectie

#17
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

 greenlife, on 13 iulie 2020 - 18:33, said:

de ce n-ar avea prioritate de dreapta orice auto care vine pe banda cu linia de tramvai si trece de pe banda 1 pe 3? Prioritatea de dreapta e in functie de mjlocul de transport?

E ilegal sa treci de pe banda 1 pe 3, bre. Asta e tramvai, are sine, le vezi? Faci comparatii aiurea`n tramvai.

#18
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,818
  • Înscris: 27.10.2007

 greenlife, on 13 iulie 2020 - 18:33, said:

Prioritatea de dreapta e in functie de mjlocul de transport?
raspunsul scurt este DA. daca recitesti legea, este clar ca in unele cazuri, tramvaiul este privilegiat.

Edited by strongsss, 13 July 2020 - 19:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate