Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...
 Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...

Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?
 Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 

Control coolere?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 02.12.2007
Va salut!

De anul trecut mi-am luat un PC deja configurat de la Lenovo. Acum, de cand cu caldurile, am simtit nevoia sa suplimentez air flow-ul cu inca doua ventilatoare de 120mm de la Arctic cu control PWM. In carcasa mai exista unul de 80mm si altul de 120mm.
Din ce am reusit sa ma documentez, am inteles ca viteza acestora sunt controlate automat, in functie de necesitatea calculatorului de racire.
Totusi, simt nevoia sa ma implic si sa am un control asupra lor, dar din pacate nu exista in BIOS un control al fan-urilor, iar programelul SpeedFan nu recunoaste nici un cooler.
Ce as putea sa mai fac? Multam!


Acesta este calculatorul: https://www.emag.ro/...0/pd/DKZ1M8BBM/

#2
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Daca spui ca sunt automate probabil exista pe undeva prin bios o setare sa le muti dupa automat la putere maxima, medie sau mica in functie de cum doresti. ai cautat?

#3
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 02.12.2007

 CostyNn96, on 08 iulie 2020 - 13:19, said:

Daca spui ca sunt automate probabil exista pe undeva prin bios o setare sa le muti dupa automat la putere maxima, medie sau mica in functie de cum doresti. ai cautat?

Am cautat in BIOS, dar chiar nu am reusit sa dau de vreo optiune in sensul asta. Oare n-am cautat bine?

EDIT: Se pare ca mai are cineva o problema asemanatoare... https://forums.lenov...CPU/m-p/4619748

Edited by Disturber, 08 July 2020 - 13:24.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
Nu poți controla viteza lor pe acel pc, decât cu fan controller.

#5
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
speedfan e antic,  nu mai functioneaza

Daca lenovo nu are in bios optiune de control, sau nu are nici vreun program proprietar ghinion

In general pc astea gata facute cum le iei asa raman.
Plus carcasa aia e cam inghesuita bine

#6
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 01.11.2019
Ce te face sa spui ca ai simtit nevoia de alte ventilatoare? A crescut temperatura si se opreste sistemul automat?

#7
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 18.03.2009
Speedfan-ul ala e configurat cum trebuie sau doar l-ai "trantit" acolo si vrei sa functioneze? Sunt tutoriale pe youtube.
Ventilatoarele sunt conectate unde? Pe placa de baza, la conectorul 23 System fan connector sau la 5 AUX2 FAN? Conectorul de pe placa de baza are 4 pini?
https://download.len...mm_20180604.pdf

Edited by Cojocel, 08 July 2020 - 14:33.


#8
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 03.01.2007
Daca este posibil, in partea de sus a carcasei, monteaza un ventilator spre fața carcasei care sa bage aer.

Iar aceste coolere sunt de fapt ventilatoare. Coolerele vin de obicei cu radiatoare de aluminiu la care se ataseaza un ventilator sau mai multe.

#9
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 02.12.2007

 zzhunt, on 08 iulie 2020 - 13:54, said:

Daca lenovo nu are in bios optiune de control, sau nu are nici vreun program proprietar ghinion

In general pc astea gata facute cum le iei asa raman.
Plus carcasa aia e cam inghesuita bine
Intr-adevar, se pare ca sunt un pic ghinionist. In privinta carcasei, sa stii ca am ramas placut surprins sa vad ca totusi nu este inghesuita. Am reusit sa-i pun doua ventilatoare de 120mm in fata si unul in spate.

 Megadrujbist, on 08 iulie 2020 - 13:59, said:

Ce te face sa spui ca ai simtit nevoia de alte ventilatoare? A crescut temperatura si se opreste sistemul automat?
Nu se opreste sistemul automat si nici nu a crescut temperatura atat de mult incat sa ma faca ca suplimentez numarul ventilatoarelor, dar din principiu, mai bine aiba de unde tura motoarele decat sa se incinga. Posted Image

 Cojocel, on 08 iulie 2020 - 14:33, said:

Speedfan-ul ala e configurat cum trebuie sau doar l-ai "trantit" acolo si vrei sa functioneze? Sunt tutoriale pe youtube.
Ventilatoarele sunt conectate unde? Pe placa de baza, la conectorul 23 System fan connector sau la 5 AUX2 FAN? Conectorul de pe placa de baza are 4 pini?
https://download.len...mm_20180604.pdf
Ce-i drept, l-am cam tranit acolo pe principiul PLUG&PLAY Posted Image. Ma voi documenta mai mult daca spui ca exista tutoriale. M-am gandit ca functioneaza din principiu, recunoscand ventilatoarele.
Toate cele 3 ventilatoare sunt conectate direct pe placa de baza, in acei conectori cu 4 pini.

 FeDaYin, on 08 iulie 2020 - 14:42, said:

Daca este posibil, in partea de sus a carcasei, monteaza un ventilator spre fața carcasei care sa bage aer.

Iar aceste coolere sunt de fapt ventilatoare. Coolerele vin de obicei cu radiatoare de aluminiu la care se ataseaza un ventilator sau mai multe.
Voi incerca sa mai pun un ventilator unde spui. Momentan am pus doua de 120mm in fata carcasei care baga aer, si unul tot de 120mm in spatele carcasel, in zona procesorului, care scoate aerul.

Edited by Disturber, 08 July 2020 - 15:57.


#10
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 18.03.2009

 Disturber, on 08 iulie 2020 - 15:55, said:

Ce-i drept, l-am cam tranit acolo pe principiul PLUG&PLAY Posted Image. Ma voi documenta mai mult daca spui ca exista tutoriale. M-am gandit ca functioneaza din principiu, recunoscand ventilatoarele.
Toate cele 3 ventilatoare sunt conectate direct pe placa de baza, in acei conectori cu 4 pini.

Urmareste incepand cu minutul 4. Succes!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1OkBRELqEgM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 02.12.2007

 Cojocel, on 08 iulie 2020 - 21:00, said:


Urmareste incepand cu minutul 4. Succes!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1OkBRELqEgM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multam! Incerc in seara asta. :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate