Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Prelungire traseu aer conditionat

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 27.09.2015
Buna ziua colegi forumisti
Acum ca au venit caldurile am decis ca e timpul sa pun un aer conditionat. Traseul de la unitatea interioara la cea de afara este de aproximativ 7 metri. Aparatul este un Gree Bora A4 si are chit de instalare de 3 metri inclus. Am chemat o firma autorizata Gree, dar ar as vrea sa știu cum or sa prelungeasca traseul, adica cum ar fi recomandat, sa foloseasca cei 3 metri ai mei si sa conecteze în continuare diferenta sau sa foloseasca o teava dintr-o bucată de la un capăt la altul.

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,771
  • Înscris: 23.10.2006
Se folosesc tevi dintr-o singura bucata.. Asteapta-te la 100 lei/m, pe linga taxa de instalare.

Edited by baribalu, 03 July 2020 - 10:46.


#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,716
  • Înscris: 08.03.2017
100/m plus freon suplimentar .

Edited by ldpe, 03 July 2020 - 11:28.


#4
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 27.09.2015
Am inteles, deci kit-ul de 3 m este practic inutil. Ce m-a facut sa intreb este ca am vazut manopera la montaj cu kit 450 si fara 700, si ma gandeam ca fiind mai ieftin va folosi si cei 3 m de racord pe care ii am eu si pun ei diferenta, desi logic ar fi sa fie dintr-o bucata, mai multe imbinari ar crea mai multe posibilitati de pierde freon. Cat priveste cantitatea de freon am vazut in carte ca lungimea maxima a traseului este 15 m, deci ar trebui sa fie suficient freonul pentru 7 metri cat va fi la mine traseul

#5
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 ZamrA, on 03 iulie 2020 - 11:45, said:

am vazut in carte ca lungimea maxima a traseului este 15 m, deci ar trebui sa fie suficient freonul pentru 7 metri cat va fi la mine traseul
Sunt 2 chestii diferite:
  • lungimea maxima a traseului, peste care randamentul aparatului scade prea mult
  • cantitatea de freon cu care vine pre-incarcat din fabrica - In general AC nu vin pre-incarcate pentru lungimea maxima ci pentru o lungime ceva mai mica...

S-ar putea ca lungimea maxima permisa sa fie 15 m, dar sa vina preincarcat din fabrica pentru 5 m (exagerez putin, pentru exemplificare...majoritatea vin cu freon suficient pentru 7 m).

#6
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,950
  • Înscris: 17.12.2019
Există și varianta să plece ei cu țeava ta și să-ți pună țeavă de la ei, plătind doar diferența (așa am făcut eu tot cu montaj la 7-8 metri). E bine ca atunci când faci programarea pentru montaj să dicuți aceste aspecte ca să știi cât te va costa afacerea. Eu le-am discutat chiar dinainte de achiziția aparatului.

#7
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,054
  • Înscris: 19.01.2007
Acum ceva ani mi-a fost montat un AC la 4.5m! Au venit baietii cu colacul de traseu/teava si mi-au luat cei 3m inclusi in kit. Atunci am platit in plus doar 1.5m de traseu, cu toate ca mi-au pus 1.2m - dar nu asta conteaza.
Spuneau ca pe cel de 3m il pun la cei care nu au inclus kit-ul in cutie, ca pentru ei tot aia e!
Asa ca bafta, cine iti spune ca nu se poate - FLIT direct!

#8
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 27.09.2015
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, am vorbit cu cei de la firma de montaj, si or sa puna teava intreaga de la un capat la altul, si vor lua ei teava mea.

#9
mitza97

mitza97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.11.2007
Salutare.
In cazul in care doresc sa prelungesc un traseu deja existent (in scopul relocarii unitatii interne), se poate prelungii kitul original, sau e indicat a se schimba traseul complet cu unul dintr-o bucata?

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,716
  • Înscris: 08.03.2017
Se prelungeste originalul, trebuie : scule de bercuit, teava, freon, lampa de lipit .

Edited by ldpe, 05 January 2021 - 20:54.


#11
B25BUY

B25BUY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 04.01.2007
salut,

Mi-am achitizionat de vreo 2 sapt pt casa cea noua, 3 aparate noi de aer conditionat externe (bosch - cu 3, mitsubishi - mono, hisense - cu 2) cu 6 unitati interne in total.
Ieri mi-a sosit si pompa de vacuum si manometrele, pt. ca voi monta singur aceste aparate ca sa evit costurile prea ridicate cerute de frigo.
Traseele le-am luat din Dedeman, le-am matisat+ pus si cablu si pozat deja de anul trecut pe sub polistiren pana pe acoperis
*
Intrebare, daca stiti: pt trasee de 6-8 m, se poate completa direct R32 in instalatie, cu manometru pe retur pana la atingerea presiunii specificate ?
Tot citesc ca este indicat sa il tragi intr-un tanc pe tot din aparat si apoi sa pui de la zero.
Este de ajuns o capcana de ulei la diferenta de nivel de 6 m ? (UE sus, UI jos)
merci

#12
sunshine266

sunshine266

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.12.2019
La 6-8m probabil nu este nevoie să completezi deloc cu agent frigorific. Ar trebui să scrie în manualul de instalare.

#13
B25BUY

B25BUY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 04.01.2007

View Postsunshine266, on 17 mai 2024 - 10:48, said:

La 6-8m probabil nu este nevoie să completezi deloc cu agent frigorific. Ar trebui să scrie în manualul de instalare.

Da, scrie distantele pentru care ajunge R32-ul, insa nu scrie in niciun manual ce presiune efectiva trebuie sa ai pe tur si pe retur, ca sa stii daca mai ai nevoie sa pui/scoti R32.
generic, cautand pe net, am gasit 110 / 450 PSI pe retur/tur; cifrele nu sunt critice.

Ei dau acolo distanta maxima..zic 30m pentru cel cu 3 unitati; dar daca ai nevoie sa le montezi in scurt la 3+3+3 = 9m, mai scoti sau nu din R32 din instalatie ?
aici e intrebarea... ca scoti/adaugi pana ajungi la presiunea indicata...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate