Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Cu cortul pe Valea Berii - Ciucas

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
YellowRaven

YellowRaven

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.03.2020
Salutare!

Dorim sa petrecem o noapte la cort (două persoane), iar locul ales ar fi poiana din Valea Berii, mi-a atras atenția în mod plăcut atunci când am urcat la Vf. Ciucas și este și aproape de București.

Nu dorim sa facem traseu, ci pur si simplu sa ne relaxam (ar fi a doua oara cand am campa undeva). Intervine desigur acum problematica ursului. Așadar, a mai campat cineva acolo ? Fiind o zonă destul de populată (mașini care trec ziua, fabrica de apă în apropiere), oare nu e totuși mai puțin riscant decât în alte părți? Fiind pădure și luând în considerare altitudinea, realizez că există acest risc cu toate măsurile de protecție pe care le-as lua (mâncare ținută departe în copac, cosmetice în mașină, etc), însă mi-ar fi de ajutor să cunosc detalii din experiența altcuiva.

Este totusi permisă camparea sau riscăm vreo amendă?  Se poate face un foc ?

M-aș duce într-un camping amenajat daca aș știi sigur că nu s-ar auzi manele, însă oare există așa ceva? Până la urmă, întrebarea e, ce-i mai terifiant: ursul sau maneaua?

Vă mulțumesc pentru atenție.

#2
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,259
  • Înscris: 01.12.2005
Prin Valea Berii mai sunt si vipere. Asa ca atentie si la aspectul asta. Am ramas cu sechele de cand, copil fiind, la paraul ala mi s-a parut ca vad un "tub gofrat" cu o culoare ciudata, spre albastru asa... si cand m-am apropiat era o vipera moarta...

Cred ca mai frumos ar fi daca ati urca sus la Ciucas pe langa cabana si ati campa acolo... privelistea e alta, puteti face mici plimbari mult mai usor si cabana stiu ca arata bine, restaurantul de acolo e foarte ok in caz ca vreti altceva (daca o fi deschis acum cu pandemia)

#3
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 YellowRaven, on 25 iunie 2020 - 20:21, said:

Fiind o zonă destul de populată (mașini care trec ziua, fabrica de apă în apropiere), oare nu e totuși mai puțin riscant decât în alte părți? Fiind pădure și luând în considerare altitudinea, realizez că există acest risc cu toate măsurile de protecție pe care le-as lua (mâncare ținută departe în copac, cosmetice în mașină, etc), însă mi-ar fi de ajutor să cunosc detalii din experiența altcuiva.



Pai uita-te ce  e la Tusnad, iese ursul si se plimba pe strada  ziua in amiaza mare, daramite in padure noaptea.
Am stat o singura zi, am primit 5 Ro alert cu ursul in diverse zone din oras. :)) Si dupa ora 22 probabil nici nu le mai dau.
Nu e nicio garantie ca nu iti face vreo vizita. Posted Image
Ptr siguranta iti iei spray cu piper (dar din ala solid, la recipient mare)

Edited by epetroiu, 25 June 2020 - 22:23.


#4
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 SwatKat, on 25 iunie 2020 - 22:15, said:

Prin Valea Berii mai sunt si vipere. Asa ca atentie si la aspectul asta. Am ramas cu sechele de cand, copil fiind, la paraul ala mi s-a parut ca vad un "tub gofrat" cu o culoare ciudata, spre albastru asa... si cand m-am apropiat era o vipera moarta...

Cred ca mai frumos ar fi daca ati urca sus la Ciucas pe langa cabana si ati campa acolo... privelistea e alta, puteti face mici plimbari mult mai usor si cabana stiu ca arata bine, restaurantul de acolo e foarte ok in caz ca vreti altceva (daca o fi deschis acum cu pandemia)

Parca erau numai prin zona (singura zona) cu vegetatie submediteraneeana - anume Caras Severin si Mehedinti (Domogled, muntii Cernei etc)
Nasol daca s-au raspandit intr-atat.

Prin Bucegi si Piatra Craiului nu am vazut vipere si nici macar indicatoare cum ca ar fi vipere.  Ma gandesc ca daca ar fi, ar aparea si avertizarile aferente.

@initiator - cred ca poti prezuma de la bun inceput ca ursi sunt mai peste tot. O precautie nu strica; de pilda, sa fiti mai multi, sa nu stati izolati etc.

Acum cativa ani am pus cortul chiar mai jos de Babele, cu vedere spre Padina (era prima noapte dintr-o excursie de 2 saptamani - Bucegi + Piatra Craiului). Tocmai ne aranjam de noapte, cand apare un pui de urs mai maricel (inalt in picioare, dar inca pui) galopand dinspre Padina, a trecut la cativa metri de noi catre cabana, pe care a ocolit-o prin dreapta si s-a facut nevazut.

Am inteles ca Ciucasul ar fi ramas una din ultimele zone unde se mai pot intalni rasi (Lynx).

Grija cu mancarea - nu tineti / lasati mancare in cort, nici cand dormiti, nici daca plecati de la cort sa urcati. E invitatie sigura pentru urs. Si nu doar urs, poa' sa mai vina caini de toate felurile, flamanzi.

Si nu luati mancare super mirositoare - peste afumat, afumaturi (in general), salamuri, conserve lasate desfacute, prosciutto, gratar - chestii cu miros dur si greu. Poate ca la un iz de branza topita light nu e chiar asa de convins sa se bage, dar la mirosuri din astea grele - isi baga picioarele si incearca Posted Image

O paine cu unt e foarte ok Posted Image  Poate si o conserva de fasole chioara, fara costita/carnat.

Edited by cattavencu, 26 June 2020 - 00:15.


#5
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,427
  • Înscris: 30.11.2005
Ursul se sperie de zgomot  mare si foc . Eu as lua (pe langa sprayul cu piper) , un arzator montat pe butelie mica si o cutie petarde FP3.

Attached Files



#6
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 SwatKat, on 25 iunie 2020 - 22:15, said:

Prin Valea Berii mai sunt si vipere.

Nu e cam mare altitudinea pt. asa ceva :)?!

#7
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Și eu era sa calc pe o vipera anul trecut, în Ciucas, pe culmea Zaganu-Gropsoarele. Au apărut în multe zone, inclusiv în Făgăraș.

#8
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
de cand am intalnit ursu pe carare am luat si doua alarme personale, le mai dau drumu din cand in cand, asta pe langa spray

https://www.aliexpre...earchweb201603_

#9
YellowRaven

YellowRaven

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.03.2020
Până la urmă am fost acolo și am rămas cu cortul peste noapte. N-am interacționat cu niciun urs. Liniște, oameni ok. Spre seară s-au retras majoritatea și au mai rămas două grupuri cu cortul și o rulotă, destul de departe de noi. Am făcut un mare foc și am mai pus pe lângă cort, înainte să ne culcăm, lămpi solare și felinare cu lumănari.
Frumoasă zona, era și o baltă în care colcăiau niște tritoni foarte simpatici.

 SwatKat, on 25 iunie 2020 - 22:15, said:

Cred ca mai frumos ar fi daca ati urca sus la Ciucas pe langa cabana si ati campa acolo... privelistea e alta, puteti face mici plimbari mult mai usor si cabana stiu ca arata bine, restaurantul de acolo e foarte ok in caz ca vreti altceva (daca o fi deschis acum cu pandemia)

Am fost la cabana Ciucas, m-am cazat acolo chiar în primul weekend după ieșirea din starea de urgență. Restaurantul era deschis, mancarea se dădea la pachet și se putea mânca afară.

 cattavencu, on 26 iunie 2020 - 00:06, said:

Am inteles ca Ciucasul ar fi ramas una din ultimele zone unde se mai pot intalni rasi (Lynx).

Grija cu mancarea - nu tineti / lasati mancare in cort, nici cand dormiti, nici daca plecati de la cort sa urcati. E invitatie sigura pentru urs. Si nu doar urs, poa' sa mai vina caini de toate felurile, flamanzi.

Si nu luati mancare super mirositoare - peste afumat, afumaturi (in general), salamuri, conserve lasate desfacute, prosciutto, gratar - chestii cu miros dur si greu. Poate ca la un iz de branza topita light nu e chiar asa de convins sa se bage, dar la mirosuri din astea grele - isi baga picioarele si incearca Posted Image

O paine cu unt e foarte ok Posted Image  Poate si o conserva de fasole chioara, fara costita/carnat.

Ar fi noroc chior să ne întâlnim vreodată cu un râs, îmi doresc tare mult să văd unul!

Cât despre mâncare, am dus-o în mașină, la fel și hainele cu miros de grătar (ne-am gândit că poate s-o spargă pe aia dacă e pus pe fapte mari).

 barbosa, on 26 iunie 2020 - 06:41, said:

Și eu era sa calc pe o vipera anul trecut, în Ciucas, pe culmea Zaganu-Gropsoarele. Au apărut în multe zone, inclusiv în Făgăraș.

Eu am văzut una în Parâng.

 epetroiu, on 25 iunie 2020 - 22:19, said:

Pai uita-te ce  e la Tusnad, iese ursul si se plimba pe strada  ziua in amiaza mare, daramite in padure noaptea.
Am stat o singura zi, am primit 5 Ro alert cu ursul in diverse zone din oras. Posted Image) Si dupa ora 22 probabil nici nu le mai dau.
Nu e nicio garantie ca nu iti face vreo vizita. Posted Image
Ptr siguranta iti iei spray cu piper (dar din ala solid, la recipient mare)

Daa..am primit și o Ro alert, era o ursoaică cu trei pui, însă în zona Săcele. Nici nu știam că se dau astfel de alerte, a picat numai bine, așa, de încurajare!

Aveam două sprayuri cu piper pe care le-am uitat acasă oricum. Dacă se ajunge la dat cu spray, noaptea in cort, deja e nasoală - și probabil că am ajunge să ne dăm reciproc unul altuia în ochi :)) Am ținut în schimb fluierul lângă noi.

 Cuto, on 26 iunie 2020 - 09:46, said:

de cand am intalnit ursu pe carare am luat si doua alarme personale, le mai dau drumu din cand in cand, asta pe langa spray

https://www.aliexpre...earchweb201603_

Interesant, am comandat!

#10
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 YellowRaven, on 30 iunie 2020 - 15:21, said:

Aveam două sprayuri cu piper pe care le-am uitat acasă oricum. Dacă se ajunge la dat cu spray, noaptea in cort, deja e nasoală - și probabil că am ajunge să ne dăm reciproc unul altuia în ochi Posted Image) Am ținut în schimb fluierul lângă noi.


E spray din ala "industrial", are un jet care bate la 5-10 m, normal ca daca te trezesti cu ursul in cort, e mai nasol, si n-ai prea multe optiuni. Recipientul e mare, cat o sticla de 0,75 l aproape, nu din ala mic ptr oameni.

 YellowRaven, on 30 iunie 2020 - 15:21, said:

Daa..am primit și o Ro alert, era o ursoaică cu trei pui, însă în zona Săcele. Nici nu știam că se dau astfel de alerte, a picat numai bine, așa, de încurajare!

Ursoaicele cu pui pot fi in general periculoase, daca i se pare ca sunt puii in pericol sau nu ii gaseste, poate deveni imediat agresiva.
In rest ursii nu prea fac mari figuri, cel putin ziua si daca umbli doar pe trasee turistice marcate si nu prin padure aiurea. Conteaza ca ursul sa nu fie luat prin surpindere la distanta mica, atunci poate deveni agresiv.
Au existat si cazuri de raniri sau atacuri, dar in general in situatii de astea ursii respectivi sunt vanati si ucisi, nu-s lasati sa isi faca de cap in continuare.

Edited by epetroiu, 01 July 2020 - 09:48.


#11
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,702
  • Înscris: 12.12.2006
In zona Caras Severin/ Herculane sunt (si) vipere cu corn. Vipere obisnuite sunt peste tot in Carpati, eu am vazut una acum vreo 20 de ani in Ceahlau la Cabana Dochia. Trebuie atentie in special pe stanci si pe grohotis si mai ales ziua cand e soare.

#12
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Sunteti oaspeti nepoftiti acasa la acele animale.Comportati-va ca un oaspete.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate