Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO
 Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 

sunt locuintele la nivel global destinate cuplurilor?

* - - - - 10 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
272 răspunsuri în acest subiect

#37
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.290
  • Înscris: 18.12.2007

 on64, on 15 iunie 2020 - 13:55, said:

pai in tara asta de rahat buna de nimic in afara de cluj si bucuresti sunt doar niste orase moarte economic, si alea care au ceva ce misca e o monoindustrie (ex. dacia)

Dar de ce eviti sa raspunzi la intrebari?

#38
PiccolaStella

PiccolaStella

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 129
  • Înscris: 04.07.2015
Cunosc oameni care sunt inca in facultate si lucreaza in IT part time si au salariul pe care il ai tu. Ai incercat sa gasesti alt job ?

#39
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.419
  • Înscris: 05.06.2002

 on64, on 15 iunie 2020 - 13:55, said:

pai in tara asta de rahat buna de nimic in afara de cluj si bucuresti sunt doar niste orase moarte economic, si alea care au ceva ce misca e o monoindustrie (ex. dacia)
Pai se pare ca tu esti mort economic daca intr-un oras viu economic nu-ti permiti nimic.

#40
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 938
  • Înscris: 29.11.2013
E imposibil sa nu te poti adapta in ziua de azi. E imposibil, daca ai mintea frageda, sa nu poti avea acces la lucrurile de baza, de la mancare, pana la un domiciliu.

Esti intr-un oras frumos, bun, cu atatea posibilitati de a creste.

#41
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.992
  • Înscris: 30.10.2003
Imi place cum comunitatea SP incearca sa ajute un om cu probleme. Partea proasta e ca toate subiectele deschise de el converg catre un singur punct: eu am o problema, nu stiu ce sa fac. Bine acum fie vorba intre noi el are mai multe probleme. De exemplu variatiuni pe aceeasi tema: Si aici ma opresc ca deja vad acelasi topic deschis acum 7 luni.

Editat de Bursul, 15 iunie 2020 - 14:09.


#42
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.370
  • Înscris: 04.06.2020
Casa este cea mai mare problemă pentru cineva care locuiește într-un oraș unde cresc prețurile prostește.

Dacă ia un credit va da dublu pe ceva ce va valora în viitor cam 50% din prețul de azi, deci va plăti cam de 4 ori casa aia.

Editat de dsarewq, 15 iunie 2020 - 14:19.


#43
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.175
  • Înscris: 25.06.2007

 eiffel, on 15 iunie 2020 - 13:02, said:

La nivel global lumea sta mai mult in chirie. Doar la noi e opusul.
Esti sigur sigur ca nu-i mit urban?

Ia vezi aici:

Quote

A majority of the population in each EU Member State lived in owner-occupied dwellings in 2018, this share ranging from 51.4 % in Germany to 96.4 % in Romania; the EU average was 70.0 %.

Sursa

#44
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.623
  • Înscris: 02.09.2006

 on64, on 15 iunie 2020 - 13:06, said:

nu am
Poti invata o meserie, daca ai deja una care nu este rentabila te poti recalifica! un instalator sau un zugrav bun, sigur isi permite un credit!

 on64, on 15 iunie 2020 - 12:47, said:

extrem de putini adulti care nu sunt intr-o relatie ajung sa aiba propria locuinta deoarece e mult mai usora achizitionarea uneia cand sunt 2 venituri
de unde rezulta ca majoritatea celor care nu sunt in relatii sa fie fortati sa stea prin chirii tot restul vietii
personal mi se pare foarte trist sa vad atatia oameni singuri, mai ales cei care sunt trecuti de tinerete, si ajung pe la 40, 50 de ani impartind o chirie cu cine stie ce straini
imi lasa un gust foarte amar acest gand
incep sa ma gindesc si sa ma intreb in ce lume traiesc eu! pentru ca desi cunosc extrem de multa lume, nu stiu pe nimeni si nici nu am auzit de cineva care sa locuiasca impreuna cu altul strain! exceptie desigur, elevi sau studenti pe timpul scolii!

#45
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.370
  • Înscris: 04.06.2020
Nu sunt 96% români proprietari de case.

O familie cu 2 copii au o casă și mai au nevoie de 2 case pentru copii.

Deci sunt foarte puțini proprietari de case în România.

Și cererea de asta e mare doar în orașele mari.

Editat de dsarewq, 15 iunie 2020 - 14:31.


#46
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.330
  • Înscris: 29.09.2011

 eiffel, on 15 iunie 2020 - 13:02, said:

La nivel global lumea sta mai mult in chirie. Doar la noi e opusul.
la nivel global majoritatea oamenilor isi permit si la pensie sa stea cu chirie. incearca sa faci chestia asta si in Romania, e putin mai greut..
cine nu se asigura din timpul vietii la batranete nu prea are parte de niste vremuri bune..

#47
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.623
  • Înscris: 02.09.2006

 PiccolaStella, on 15 iunie 2020 - 14:03, said:

Cunosc oameni care sunt inca in facultate si lucreaza in IT part time si au salariul pe care il ai tu. Ai incercat sa gasesti alt job ?
si cei care alimenteaza imprimantele cu consumabile spun ca lucreaza in IT!

#48
MindMachine-

MindMachine-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 230
  • Înscris: 24.05.2020
Clujul e un dezastru din cauza it-istilor cu salarii de mii de euro si "afaceristi" cu duiumul. Deasta sunt preturile mari. El probabil e it-ist dinala cu calificare, fara facultate si socially awkward.
Pune-te pe strans bani si investeste in tine, in dezvoltarea ta si lasa visurile de propria ta locuinta pentru ca cel mai probabil in urmatorii 20 de ani n-o sa vezi asa ceva. Investeste in tine pentru un viitor mai bun si lasa locuintele deoparte.

#49
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.807
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Esti sigur sigur ca nu-i mit urban?
Ce ai dat tu e ptr EU, unde de bine de rau pe la 45-50 de ani oamenii se gandesc sa isi cumpere o casa. Pana atunci mai greu.
Si chiar si asa procentul din Romania e substantial mai mare decat restul.

El a zis la nivel global.

#50
Cola_13

Cola_13

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 663
  • Înscris: 19.10.2009
Sigur este un it-ist  de mana a 2 de are salariu atat de mic.La mine in cartier este o retea locala de internet care are biroul intr-un apartament de bloc . Au salariu minim pe econome dar castiga din instalari de windows sau devirusari iar singurul dezavantaj este viteza de net care este mai mica ca la aia mari.

#51
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.807
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Clujul e un dezastru din cauza it-istilor cu salarii de mii de euro si "afaceristi" cu duiumul. Deasta sunt preturile mari. El probabil e it-ist dinala cu calificare, fara facultate si socially awkward.
Peste tot e dezastru, iar motivul este programul "Prima casa".
Cand statul garanteaza credite pana la 60.000 de euro pai cam toti cei care vand case se vor uita la valoarea aia. SI pe-aia o vor cere.

Si fara creditele alea, sigur pretuiri le ar fi fost al un nivel mult mai redus - dupa puterea reala de cumparare a romanilor.

#52
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.057
  • Înscris: 16.09.2019

 on64, on 15 iunie 2020 - 13:34, said:


ei nu trebuiau in primul rand sa se adune si sa se mai si reproduca caci am rezultat eu, un om care si-ar fi dorit sa nu se fi nascut niciodata

Pai a rezultat si frati to, un om care poate se simte foarte bine :)
Chiar on ule, fratele e tot ca tine sau el e om normal ?

#53
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.912
  • Înscris: 19.08.2004

 Karhu, on 15 iunie 2020 - 14:22, said:

Esti sigur sigur ca nu-i mit urban?
Global = UE?!

 Gbr_smt, on 15 iunie 2020 - 14:33, said:

la nivel global majoritatea oamenilor isi permit si la pensie sa stea cu chirie.
I'auzi. Si zici ca stii cum sta treaba prin Africa, America de Sud, Rusia, Moldova *stan etc etc?

#54
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.330
  • Înscris: 29.09.2011

 dexterash, on 15 iunie 2020 - 15:14, said:

Global = UE?!


I'auzi. Si zici ca stii cum sta treaba prin Africa, America de Sud, Rusia, Moldova *stan etc etc?
ce bine ne sta cand scoatem lucrurile din context..am zis "majoritatea", dar se pare ca, in loc sa discutam despre topic, o dam pe semantica...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate