Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

Good Residence -Tunari/Otopeni

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 28.05.2020
Salut

Locuieste cineva in complexul Good Residence? Pe harta e trecut in tunari dar pin-ul arata balotesti/dimieni. Mai scrie si canalizare dar pare cam in camp. Multumesc

https://www.imobilia...amere-X48C01073



#2
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Vezi detalii pe site-ul lor: https://www.good-res...-good-residence și https://www.good-residence.ro/locatie
În anunț scrie "Luna", deci e după Dimieni.

#3
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 28.05.2020

 bladhaund, on 10 iunie 2020 - 15:44, said:

Vezi detalii pe site-ul lor: https://www.good-res...-good-residence și https://www.good-residence.ro/locatie
În anunț scrie "Luna", deci e după Dimieni.

multumesc, da locatia este Luna

ma interesau pareri de la cei care stau in zona, am gasit doar pe site-ul lor
https://www.good-res...ce.ro/referinte

#4
Concerneduser

Concerneduser

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.07.2020
Buna ziua.
Vin cu o incercare de a identifica potentiali alti clienti, viitori proprietari din Good Residence, care au avut o experienta similara cu a mea.
Pe scurt, proiectul pentru care am semnat proimisiunea de cumparare a fost decalat cu un an. Nu m-a anuntat nimeni. Nu am nimic scris de la ei cum ca nu isi vor respecta clauza contractuala de finalizare a constructiei, am numai comunicari verbale si informatii care se contrazic pe zi ce trece de la reprezentantii ansamblului rezidential. In momentul de fata, nu pot lua o decizie informata intrucat nu pot obtine nimic concret si oficial de la ei, pot doar sa ma bazez pe prevederile contractuale, insa, eu personal nu pot sta ca pe ace in acest timp, nestiind daca finalizarea va fi la termen sau nu. Daca stiti persoane care sunt in aceasi situatie, va rog contactati-ma in pm.


Ca sa iti raspund si la intrebare, complexul este in Balotesti, teritorial, fizic, este la ceva distanta de Balotesti, daca ai masina nu e problema. Au canalizarea Balotestiului, dar da, este in camp. Ca si idee, nu o sa gasesti nicaieri in zona de Nord ce ofera ei: compartimentare foarte buna(laundry room, dressing, bai, pod pt depozitare) cat si teren, unde minimum cred ca este de 500m patrati curte cu tot cu amprenta casei si foisor. Ca si experienta cu ei, nu recomand nimanui. Comunicarea este precara, cum se poate deduce si din ce am scris mai sus, trebuie sa citesti foarte bine ceea ce semnezi, sugestia mea e sa mergi cu un avocat. Poate eu sunt un caz singular si am avut acest nenoroc. Din punct de vedere al constructiei, se putea mai bine, s-au zgarcit la lemn si nu folosesc cele mai bune materiale, dar pt acest pret si pt ce ofera, nu prea ai la ce sa te astepti altceva. Am cunostiinte care stau in cartieriul invecinat construit tot de ei, si nu au avut de ce sa se planga, inafara de comunicarea precare de care da dovada dezvoltatorul.
Per total, daca vrei casa bine compartimentata cu teren si esti dispus sa iti faci niste nervi pana ajungi sa te muti, e de luat in considerare.

#5
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 28.05.2020
Va multumesc pentru mesaj. Am discutat cu cineva de la vanzari care mi-a prezentat schita cu loturile din viitoarea extindere a complexului, si pt rezervare mi s-a cerut avans de 5,000 eur/constructie gata in 12-18luni (mi s-a parut o suma cam mare pentru un pdf si promisiuni). M-am oferit sa platesc avans 15,000 eur dar sa mi treaca in proprietate terenul, raspunsul a fost ca nu se poate ca sunt conditii standard (nu am inteles cum s-ar recupera banii in caz de probleme etc)

Impresia generala a fost buna mi-a placut proiectul si casele, cateva chestii nu mi s-au parut tocmai ok
- m-am plimbat pe-acolo de 2 ori - la pranz (cand muream de sete si nu am avut sau nu am stiut de unde sa imi o sticla de apa) si pe la 12 noaptea (veneam tarziu dinspre ploiesti si am facut un ocol, nu m-am dus special la miezul noptii) Complexul 'rezidential' e in camp si nu exista paza/bariera, am intrat cu masina cam pe toate stradutele. Erau caini 'liberi' pe strada, probabil aveau stapani dar mi s-a parut ciudat sa aud un mare cor de latraturi mai ales ca unii sunau si a caini mari de paza prin curti.
- un drum in interiorul complexului era pe jumatate asfaltat desi erau construite/locuite case pana in capatul strazii
- trecerea la nivel cu calea ferata fara bariera sau semnal luminos dupa tunari-dimieni - noaptea mi s-a parut cam dubios dar probabil te obisnuiesti (prima data am crezut ca e dezafectata :))) apoi am vazut trenul si m am uitat pe harta pare linia spre faurei, circulata :))) pentru mine a fost clar ca nu mi-ar conveni sa trec zilnic pe-acolo si ar ramane varianta de acces DN/autostrada prin balotesti)

Cel mai bine consultati un avocat pentru problema dumnevoastra - normal ar fi sa puteti obtine cel putin contravaloarea chiriei daca locuiti in alta parte si dezvoltatorul nu respecta termenii de executie (cazul ideal). Si mie mi a placut compartimentarea caselor, teren 4-500mp, canalizare, mult peste ce se gaseste in otopeni/tunari de banii aia. Cazul ideal ar fi sa cumpar de la cineva care a locuit o perioada acolo si decide sa vanda/sa se mute, nu am timp/nervi pt dezvoltatori.

 Concerneduser, on 22 iulie 2020 - 11:07, said:

Buna ziua.
Vin cu o incercare de a identifica potentiali alti clienti, viitori proprietari din Good Residence, care au avut o experienta similara cu a mea.
Pe scurt, proiectul pentru care am semnat proimisiunea de cumparare a fost decalat cu un an. Nu m-a anuntat nimeni. Nu am nimic scris de la ei cum ca nu isi vor respecta clauza contractuala de finalizare a constructiei, am numai comunicari verbale si informatii care se contrazic pe zi ce trece de la reprezentantii ansamblului rezidential. In momentul de fata, nu pot lua o decizie informata intrucat nu pot obtine nimic concret si oficial de la ei, pot doar sa ma bazez pe prevederile contractuale, insa, eu personal nu pot sta ca pe ace in acest timp, nestiind daca finalizarea va fi la termen sau nu. Daca stiti persoane care sunt in aceasi situatie, va rog contactati-ma in pm.

Ca sa iti raspund si la intrebare, complexul este in Balotesti, teritorial, fizic, este la ceva distanta de Balotesti, daca ai masina nu e problema. Au canalizarea Balotestiului, dar da, este in camp. Ca si idee, nu o sa gasesti nicaieri in zona de Nord ce ofera ei: compartimentare foarte buna(laundry room, dressing, bai, pod pt depozitare) cat si teren, unde minimum cred ca este de 500m patrati curte cu tot cu amprenta casei si foisor. Ca si experienta cu ei, nu recomand nimanui. Comunicarea este precara, cum se poate deduce si din ce am scris mai sus, trebuie sa citesti foarte bine ceea ce semnezi, sugestia mea e sa mergi cu un avocat. Poate eu sunt un caz singular si am avut acest nenoroc. Din punct de vedere al constructiei, se putea mai bine, s-au zgarcit la lemn si nu folosesc cele mai bune materiale, dar pt acest pret si pt ce ofera, nu prea ai la ce sa te astepti altceva. Am cunostiinte care stau in cartieriul invecinat construit tot de ei, si nu au avut de ce sa se planga, inafara de comunicarea precare de care da dovada dezvoltatorul.
Per total, daca vrei casa bine compartimentata cu teren si esti dispus sa iti faci niste nervi pana ajungi sa te muti, e de luat in considerare.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate