Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

Sfat achizitie Home Cinema (Home Theatre)

- - - - -
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#199
Marius995

Marius995

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 15.11.2009
Dupa design cred ca merita , arata super ,iar LG este firma foarte buna .

#200
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

View PostMarius995, on 8th January 2010, 22:28, said:

Dupa design cred ca merita , arata super ,iar LG este firma foarte buna .
Incearca sa nu mai vanezi posturi, bine?
In banii respectivi isi ia Samsung, care este peste LG.
In plus stiu ce face respectivul sistem Samsung, pt ca l-a avut vecinul la inceput...
+samsung are 850W
+stie wireless
;)
http://www.electrofu...t-tz225-samsung

Edited by reovel, 08 January 2010 - 21:52.


#201
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pai nu vanezi si tu posturi cu Samsungul tau? :lol:
Pe aria video a forumului softpedia sunt agreate doar cele produse de Philips.

enjoy,
Mtz

#202
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,125
  • Înscris: 28.10.2006
De acord cu Mtz.
Asta si datorita faptului ca la acel LG una scrie in descrieri pe site (redare h264, redare .mkv), chesti de care nici macar nu se pomeneste in manualul luat de pe acelasi site!
Nu mai vorbim de limitari la tipurile de discuri redate (+ vs -, R vs RW, finalizate, nefinalizate, spun aia povesti acolo).
Fac ei acolo intr-adevar si niste precizari: ca nu merg HDD-urile pe USB, ca maxim 999 fisiere si foldere pe stick sau disc, etc.

500 W are daca bati si tu in niste butoaie cu ceva baroase, la fel ca si la Samsung! Nu mai visati oameni buni la sute de Wati intr-o cutie de pantofi, ca nu intra!!!
La conservele astea cu cutii de plastic la difuzoare, luati in calcul(in mod generos) 25-30 W pe difuzor. Nu mai mult, ca sar suruburile din ele!
Sa nu uit: NU SUNT PENTRU MUZICA!

#203
dacdac

dacdac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 05.02.2006
Intentionez sa imi iau un sistem home cinema hd mai bunicel, care sa ruleze cam tot ce se poate rula actual, neaparat si hd. Va fi folosit cu un videoproiector hd si un lcd tot hd. Am nevoie de macar 2 iesiri hdmi pentru el, desi ar merge si cu una sa schimb intre ele tv-ul si proiectorul. Pretul maxim pe care sunt dispus sa il platesc e 1500, maxim 2000 RON daca intr-adevar diferentele de calitate sunt majore. Cum experienta mea cu asemenea jucarii tinde spre 0, apelez la cunostintele voastre sa imi sugerati niste sisteme care functioneaza asa cum scrie producatorul lor in specificatii, fara multiplele probleme pe care le citesc de vreo 2 zile aici pe forum la tot felul de playere. M-am tot uitat la modelele Sony si Panasonic, dar desi la specificatii modelele la banii astia au cam de toate, nu stiu cum functioneaza in realitate.

- Sony Dav-DZ280, Dav-Dz780, Dav, BDV-E300
- Panasonic PT870, PT860, PT475, PT175

Momentan modelele de la Sony, cel putin dupa specificatii, mi se pare mai bune.

#204
dacdac

dacdac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 05.02.2006
Sau daca aveti orice sugestii de un sistem home cinema bun, pana in 1500 RON, sunt deschis.

#205
BeDe

BeDe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 02.02.2005

View Postdacdac, on 16th January 2010, 23:50, said:

care sa ruleze cam tot ce se poate rula actual, neaparat si hd.
Pai si atunci de ce dai doar exemple de sisteme home cinema care ruleaza doar SD ? Din cele enumerate de tine doar Sony BDV-E300 reda si discuri BluRay originale, dar nici acesta nu poate rula filme in containere .mkv asa cum se gasesc majoritatea filmelor HD pe net.

Pentru a rula filme HD din fisiere (NU BD original) ai nevoie de un player HD cu "multiplele probleme pe care le citesc de vreo 2 zile aici pe forum" la vreo 500 lei care iti va rula toate materialele HD

Daca vrei si sunet 5.1 aici ai doua posibilitati: ori un sistem home-cinema (din acela cu DVD player) care sa decodeze si din surse externe (exclus Panasonic care nu face asa ceva) deci tb sa cauti un sistem care sa aiba intrari audio optice sau a doua posibilitate un sistem home-cinema compus din receiver si boxe (NU DVD player), receiver cu mai multe conexiuni HDMI (desi stiu ca ele au mai multe intrari HDMI si doar o singura iesire). De ex: Onkyo HT-S5205, HT-S3200 (1500 lei), Onkyo HT-S6205; Denon DHT-590BA, DHT-589BA. Sau daca vrei boxe mai puternice iti poti lua receiver-ul separat si boxele separat dar atunci chiar si cel mai ieftin receiver cu niste boxe decente te ajung la minim 2500 lei.

#206
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai ce vrei tu si pana la 1500 roni , nu prea o sa gasesti
Deci ori iti maresti valoarea investitiei , ori nu te mai "arunci" la "care sa ruleze cam tot ce se poate rula actual, neaparat si hd"
Sfatul meu ca teorie ( fiindca practic iti va depasi bugetul de investit ) , este un media player peste "medie" ( oricum in prezent nu exista vreun model care sa fie nr. 1 in top )
Adica cu un chipset mai nou/performant si un sistem audio cu intrare optica/coaxiala ( pt. o investitie mai "minimala" ) sau un receiver a/v si un set de boxe dedicat ( exact cum ai fost sfatuit si de "BeDe" )
Oricum 1500 roni sant acceptabili , doar in ideea unui "home cinema" peste medie , dar nu HD

#207
dacdac

dacdac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 05.02.2006
Ok, pana acum am inteles:
un receiver +boxe + un media player + un dvd player sau un all in one

Ce media player sugerati?
Ce dvd player?

Unde gasesc Onkyo in Romania inafara de avstore care vand la suprapret si luxtone care cel putin pe site au numai boxe. Sau sa caut prin Germania?

Pot intinde bugetul la vreo 2000 RON.

#208
raduadrianb

raduadrianb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 12.08.2007
Salutare... Exista vreun firmware pt un lg ht303su care sa poata citi hdd format ntfs, sa poata citi si iso-uri?

#209
barbunik

barbunik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 25.03.2010
Salut!   As vrea sa imi cumpar un Home cinema si am ajula 2 magazine, dar nu vad nici o diferenta decat de pret. Ce parere aveti despre acest model?

  http://www.dmi-it.ro...xe.php?cod=2116    aici   1279  

  sau   http://www.cel.ro/ho...sc_pt475ep_k-l/     1324  

  Ambii il au in stoc

  mai stiti si alte modele ?

   ms!

#210
Lauricah

Lauricah

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.01.2008
Salut, ce ziceti, Sony DAV-DZ680 sau LG HT904TA? Pretul este cam acelasi.
Multumesc.

#211
ketex

ketex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.01.2010
Care il recomandati? LG HT964TZ - 1640 lei , LG HT762TZ-D0 - 1600 lei,  LG HT904TA - 1420 lei.

#212
Utilizator

Utilizator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 07.11.2005
Depinde de ce așteptări aveți de la aceste sisteme. Bănuiesc că mergeți pe calitatea generală a audiției și design și mai puțin pe universalitate. După cum vedeți nu sunt prea mulți entuziaști în acest topic. Asta dă de gândit și de aceea este bine să priviți în direcția în care se îndreaptă multimedia. Atenție la intrarea digitală, care trebuie să existe, și obligatoriu la posibilitatea de a decoda DTS și DolbyDigital din surse externe. Pentru asta vă înarmați cu CD/DVD/USB Flash de test și apoi cumpărați. Este sfatul meu!

#213
ketex

ketex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.01.2010
Pana la urma am comandat LG HT964TZ ... sper sa nu fi facut o decizie proasta, maine trebuie sa ajunga.  Am sa revin cu impresii...

#214
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Salut. Poate ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat. Trebuie sa cumpar cadou un sistem Home Cinema . M-am gandit la un Samsung deoarece respectivul isi va lua un televizor tot Samsung  , posibil sa fie chiar LED sau 3d  si as vrea sa fie cat mai compatibil. Bugetul ar fi in jur de 1000 ron . Am vazut modelul acela tz225-samsung, cu toate boxele inalte. Am vazut ca are si iesire HD . cred ca e ok .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate