Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...
 Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...

Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?
 Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 

Temperaturi ridicate cu un AMD Cooler Stock

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 13.07.2011
Salutare,

am si eu urmatoarea configuratie
  • Motherboard ASUS B450 Rog Strix F Gaming
  • AMD Ryzen 5 3600 impreuna cu un cooler stock de la AMD,
si am senzatia ca temperatura este putin cam ridicata. Masor temperatur cu CoreTemp si verific cu Task Managerul cat de incarcat este CPU-ul.

1) Jocuri, dupa aproximativ 30-45 de minute temperatura se balanseaza intre 80 si 90 de grade (CPU Usage intre 40-60%)
2) Rendering, ieri am facut 32 de minute rendering la un film prin Premiere Pro si temperatura se misca intre 92 si 96 grade (CPU Usage 80-85%)
3) Cu activitati normale, temperatura este la 40-60 grade.

Per total temperatura mi se pare destul de mare mai ales ca de jucat ma joc 2-3 ore si ma gandesc sa nu afecteze CPU-ul cumva.

Acum am nevoie de parerea unor profesionisti in legatura cu temperatura (asta dupa ce pe internet gasesc 100 de informatii diferite).
Suporta CPU-ul o astfel de temperatura longterm?
Este normala temperatura la activitatiile de mai sus?

M-am gandit sa schimb cooler-ul cu un Be Quiet, sau aveti alte recomandari ?

(in carcasa nu este deloc fierbinte)

Edited by business11, 15 May 2020 - 08:43.


#2
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,043
  • Înscris: 16.07.2008
E ryzen 4600 sau 3600? Sau poate chiar 2600? Eu am aceasi placa de baza si Ryzen 3700x, asa temperaturi nu am vazut niciodata. Maxim atins este in jur de 70-72 cand rulez benchmarkuri. Sugestia mea este sa cumperi un cooler bun (nu neaparat scump). Eu am Dark Rock Pro4 dar este mega overkill pentru 3600 (daca intradevar asta ai).

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 13.07.2011
Da 3600 este, am gresit cu 4600.

Si eu tot la un Dark Rock Pro4 m-am uitat, se pare ca la tine isi face efectul daca ai temperaturi asa de scazute. Ai folosit pasta termoconductoare cu be quietul?

#4
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,043
  • Înscris: 16.07.2008
Pasta conductoare pe  care o utilizez este Zalman. Nu pentru ca ar fi mai buna, dar pentru ca imi place cum se aplica. Este ca o oja cu o periuta speciala si poti pune un strat foarte uniform si subtire pe toata suprafata CPU-ului.

#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,389
  • Înscris: 02.06.2005
Aceeasi combinatie am si eu dar rar atingea 80 in jocuri, in full load. Dupa ce am deschis carcasa si mai putin. Acum am pus un SilentiumPC Fortis 3 si pasta primita in pachet iar temperatura a scazut cam 15-20 de grade in aceleasi scenarii chiar nu ma asteptam. Am pastrat carcasa deschisa. Carcasa pe care oricum vreau sa o schimb ca este foarte inghesuita. Incearca sa deschizi carcasa si poate sa reaplici pasta.

Edited by dreaQ, 15 May 2020 - 09:01.


#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 13.07.2011
Pe Ryzen 3600 si cooler-ul stock nu se aplica pasta, cel putin asa scrie in manual. Dar am impresia ca acest cooler nu face fata, citisem si pe internet ca este un cooler foarte slab, dar chiar atat de slab nu ma gandeam. Carcasa nu o tin deschisa ca se strange praf mult si nu imi place, dar cred ca voi face acest lucru atunci cand temperaturiile sunt atat de ridicate.

O sa ma uit de un cooler mai puternic care sa reuseasca sa raceasca bine.

#7
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,389
  • Înscris: 02.06.2005
Wraith stealth stockul lor este slab, adevarat. Poti deschide carcasa ca sa faci o comparatie. Totusi este recomandat sa pui un radiaror mai mare genul ala vertical cu mai multe heatpipeuri si un ventilator capabil si cat mai silentios.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 13.07.2011
Atunci o sa achizitionezi un be quiet dark rock pro 4, ca am inteles ca sunt foarte performante.

#9
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,043
  • Înscris: 16.07.2008
Ai grija la ce memorii folosesti. Are clearence foarte mic. O sa caut o poza sa-ti atasez.
Ma tem ca nu te ajuta prea mult din cauza LED-urilor. Nu sunt acasa, ca faceam una fara LED-uri si panou lateral.

Attached Files


Edited by mkdan2004, 15 May 2020 - 09:41.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbusiness11, on 15 mai 2020 - 09:24, said:

Atunci o sa achizitionezi un be quiet dark rock pro 4, ca am inteles ca sunt foarte performante.
Un cooler foarte bun este si Noctua NH-U12S Chromax.Black
Il folosesc tot cu un AMD Ryzen 3600 si temperaturile in idle le am in jur de 33 - 36 grade, in jocuri nu sare de 60 grade iar in bench nu sar de 70 grade
Ce mai poti face este sa scazi tensiunea la procesor din BIOS si temperaturile vor scadea, tot surplusul de tensiune se duce in caldura
Eu in acest moment am dus procesorul de la 3,6GHz(stock) la 4 GHz , am scazut tensiunea la 1.275 V; procesorul este stabil(rulat 3 ore de prime 95) iar temperaturile sunt cele pe care le-am dat mai sus

Edited by MembruAnonim, 15 May 2020 - 09:47.


#11
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Are un prieten 3600X, cooler stock, carcasa... ceva Deepcol simpla, cu 1-2 ventilatoare suplimentare (adica alea din fabrica, nu a mai montat el altceva in plus)
Maxim a ajuns la 75 de grade, dupa vreo 3 ore de ceva joc Sniper 2... nu stiu numele exact.

#12
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,043
  • Înscris: 16.07.2008
3600X vine cu alt cooler stock decat 3600 simplu respectiv Wraith Stealth vs Wraith Spire v2.

Edited by mkdan2004, 15 May 2020 - 10:16.


#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 13.07.2011
Da la modelele X se livreaza un cooler mai puternic si eficient. Cel de pe 3600 am inteles ca este foarte slab, spun multi pe internet. Eu am crezut ca ma duc la sub 70 grade cu jocuri si maxim 80 la rendering, dar 90-95 grade sunt enorm de mult.

#14
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,686
  • Înscris: 21.12.2006

View Postbusiness11, on 15 mai 2020 - 09:24, said:

Atunci o sa achizitionezi un be quiet dark rock pro 4, ca am inteles ca sunt foarte performante.

View Postbusiness11, on 15 mai 2020 - 09:07, said:

Pe Ryzen 3600 si cooler-ul stock nu se aplica pasta, cel putin asa scrie in manual. Dar am impresia ca acest cooler nu face fata, citisem si pe internet ca este un cooler foarte slab, dar chiar atat de slab nu ma gandeam. Carcasa nu o tin deschisa ca se strange praf mult si nu imi place, dar cred ca voi face acest lucru atunci cand temperaturiile sunt atat de ridicate.

O sa ma uit de un cooler mai puternic care sa reuseasca sa raceasca bine.


Daca ai montat coolerul cu pasta sau padul termic aplicat(a) din fabrica incearca sa-l cureti si sa aplici o alta pasta termica. Daca nici asa nu scad temperatutrile, te poti orienta spere alt cooler
Atentie la demontarea coolerului, se pare ca din cauza calitatii proaste a pastei/padului preaplicat, se intampla sa ramana procesorul lipit de cooler. Pentru a preintampina acest lucru, daca e posibil desfa sistemul de fixare a procesorului in socket; cel putin nu vei deteriora pinii

#15
Alecsgz

Alecsgz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,038
  • Înscris: 14.01.2009

View Postnei-k, on 15 mai 2020 - 10:27, said:


Pentru a preintampina acest lucru, daca e posibil desfa sistemul de fixare a procesorului in socket; cel putin nu vei deteriora pinii

Sau ruleaza asta 5 minute
https://www.softpedi...n/Prime95.shtml

Si apoi opreste calculatorul

#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
Măsoară temperatura cu Hwinfo. Coolerul este prins bine? Întreb pentru că totuși, ai un Ryzen non-oc.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Eu recomand AMD Ryzen Master sau Aida pentru masurarea temperaturii la procesoarele AMD
Hwinfo mi se pare ca nu este prea precis, mie imi dadea temperaturi si cu 10 grade mai mari decat Ryzen Master si Aida

Edited by MembruAnonim, 15 May 2020 - 13:08.


#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 13.07.2011
Diseara cum ajung acasa, primul lucru care il voi face este sa ma asigur ca cooler-ul este prins cum trebuie de motherboard. Dupa care o sa incerc programele recomandate de voi si sa vad ce zic si alea. Chiar si cu stock cooler temperaturile mi se par prea ridicate, sa nu fie vreo problema technica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate