Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Compatibilitate compresor AC si unitate centrala marci diferite

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Salutare,
Desi am banuiala ca intrebarea este de-a dreptul idioata totusi am zis sa incerc.
Am gasit undeva un AC vechi montat pe un container, modelul este Carrier Allergro 38YE009, compresorul a fost lovit probabil in timpul transportului, are radiatorul un aplatizat pe o suprafata de vreo 15 cm si lipseste o bucatica dintr-o pala a ventilatorului. Ideea este ca am gasit un alt compresor in stare relativ buna, am cautat pe net modelul KFR-32GW/B si am aflat ca este vorba de firma Midea.
Si acum intrebarea, exista posibilitatea ca unitatea interioara de la Carrier sa functioneze cu compresorul de la Midea?  
Am o baraca din lemn la tara si ma gandeam sa creez un pic de confort cu costuri spre zero.... Posted Image

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
O să fiu oleacă pe lângă, dar nu schimbi radiatorul aplatizat și ventilatorul ? Și ai unitate completă ?

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Merge fara nicio problema
Se pot conecta chiar unitati interioare de diferite tipuri - de perete, caseta pentru plafon fals, de pardoseala etc.
Spor

#4
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
@ waterman
Adica sa schimb radiatorul si paleta ventilatorului? Nu cred ca au acelasi dimensiuni.....

@Naijax
Multumesc pentru raspuns. Si daca nu merge asta e, n-am nimic de pierdut Posted Image

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postsergiuop, on 13 mai 2020 - 10:00, said:

@ waterman
Adica sa schimb radiatorul si paleta ventilatorului? Nu cred ca au acelasi dimensiuni.....

De la unitatea completă de pe container schimbi radiatorul lovit și ventilatorul. Evident cu unele cu aceleași dimensiuni.

#6
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postsergiuop, on 13 mai 2020 - 09:25, said:

... compresorul a fost lovit probabil in timpul transportului, are radiatorul un aplatizat pe o suprafata de vreo 15 cm si lipseste o bucatica dintr-o pala a ventilatorului. ...

Cine a fost lovit ?
Compresorul sau unitatea externa ?

Ce zici ca ai gasit pe net ? Compresor sau unitate externa ?

View Postsergiuop, on 13 mai 2020 - 09:25, said:

... are radiatorul un aplatizat pe o suprafata de vreo 15 cm  ...
Faptul ca radiatorul este putin aplatizat, nu ar fi o problema, atita timp cit nu este spart si nu este strangulata teava. Merge si asa.

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ventilatorul cu pala rupta nu va avea viata lunga, plus va fi f galagios. Daca e doar o bucata mica, poti incerca sa-l echilibrezi, cu gauri si surube, sau sa decupezi din toate palele o bucatica identica.

#8
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009

View Postflorin71_skoda, on 13 mai 2020 - 10:14, said:

Cine a fost lovit ?
Compresorul sau unitatea externa ?

- unitatea externa

Ce zici ca ai gasit pe net ? Compresor sau unitate externa ?

- Unitatea externa am gasit-o intr-un garaj la un prieten, pe net am cautat modelul


Edited by sergiuop, 13 May 2020 - 10:27.


#9
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Trebuie sa te asiguri ca ambele au functionat cu acelasi tip de freon si ca ambele sint de tip on/off.
Dupaia va trebui sa te asiguri ca mai gasesti pe cineva care sa aiba tipul respectiv de freon ca sa-ti poata incarca instalatia. Fiind un model mai vechi, este posibil sa fie cu un freon care nu-l mai gasesti "legal" la vinzare si o sa te cam coste incarcarea.

Trebuie sa te asiguri ca ambele sint la fel ca si alimentare, ca si fire. Dintr-un manual gasit pe net am impresia ca modelul pe care-l ai tu, are alimentarea la unitatea exterioara si nu la aia interioara cum o au majoritatea. Pe urma am impresia ca modelul tau mai are si o sonda externa si daca celalalt nu o are, trebuie sa o recuperezi cumva de la cel vechi.

Pune si tu niste poze cu cutiile de borne si schemele de pe capacele cutiilor de borne.
Vezi pe etichete ce freon ai nevoie.

#10
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Sper sa am timp sa-l desfac azi dupa serviciu si revin cu poze

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate