Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Convectoare caseta tavan

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
alexius77

alexius77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.06.2013
Salut, am 3 casete de tavan ptr racirea pe apa . M-am gandit sa folosesc si o lada frigorifica care nu-mi mai trebuie 😁 si anume am sa fac din teava de cupru o spirala introdusa in lada impreuna saci cu apa. In instalatie bag glycol, si il plimb cu o pompa prin convectoare. Ce parere aveti?

#2
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Totul se poate , important e sa se vrea .
Eu cred ca ar functiona , dar vezi sa nu sai calul cu costurile , pentru realizarea instalatiei si dupa cu alimentarea lazii , pompei , si ventiloconvectoarelor .

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 alexius77, on 26 aprilie 2020 - 09:10, said:

Salut, am 3 casete de tavan ptr racirea pe apa . M-am gandit sa folosesc si o lada frigorifica care nu-mi mai trebuie 😁 si anume am sa fac din teava de cupru o spirala introdusa in lada impreuna saci cu apa. In instalatie bag glycol, si il plimb cu o pompa prin convectoare. Ce parere aveti?

     Nu exista casete de tavan.
     Exista aparat de aer conditionat cu racire pe baza de apa.
     Dar au nevoie de un compresor-frigider care raceste apa undeva pe acoperis sau in curte undeva.
     Combina frigorifica baga caldura inapoi in casa.

#4
danut100

danut100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 08.11.2014
E o idee buna. :)

#5
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 alexius77, on 26 aprilie 2020 - 09:10, said:

Salut, am 3 casete de tavan ptr racirea pe apa . M-am gandit sa folosesc si o lada frigorifica care nu-mi mai trebuie �� si anume am sa fac din teava de cupru o spirala introdusa in lada impreuna saci cu apa. In instalatie bag glycol, si il plimb cu o pompa prin convectoare. Ce parere aveti?
Sunt 2 probleme aici:

1. Lada frigorifica trebuie s-o montezi afara, undeva la umbra.

2. Puterea termica de racire a lazii frigorifice este minuscula pe langa ce ai tu nevoie pentru a raci in casa.

#6
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,343
  • Înscris: 05.04.2011
O pompa de caldura aer-apa, eventual reversibila; tevile izolate în manson de burete, altfel îti picura condens; si eu am racire/încalzire cu apa (pompa geotermala însa)

#7
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Sa vezi ce se duce dreacu' lada aia frigorifica inainte de vreme...

#8
alexius77

alexius77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.06.2013

 cspot, on 26 aprilie 2020 - 10:18, said:



     Nu exista casete de tavan.
     Exista aparat de aer conditionat cu racire pe baza de apa.
     Dar au nevoie de un compresor-frigider care raceste apa undeva pe acoperis sau in curte undeva.
     Combina frigorifica baga caldura inapoi in casa.

Am sa le fac maine poze

 kolfleading, on 26 aprilie 2020 - 12:00, said:


Sunt 2 probleme aici:

1. Lada frigorifica trebuie s-o montezi afara, undeva la umbra.

2. Puterea termica de racire a lazii frigorifice este minuscula pe langa ce ai tu nevoie pentru a raci in casa.

Lada o sa fie pusa in beci unde sunt mai tot timpul 12 grade. E clar ca nu vor functiona tot timpul desi in lada pot inmagaziona lejer 1/2 m cub de,, gheata'' Acum am un multisplit cu 3 uitati interioare si is mari sugatoare de curent :). Ideea e ca materiale am,, moca"...de nu mere nu-i mare pierdere

 cspot, on 26 aprilie 2020 - 10:18, said:



     Nu exista casete de tavan.
     Exista aparat de aer conditionat cu racire pe baza de apa.
     Dar au nevoie de un compresor-frigider care raceste apa undeva pe acoperis sau in curte undeva.
     Combina frigorifica baga caldura inapoi in casa.

Am Mai citit odata 😁. Sunt cele folosite la chiller. Lada nu va fi in casa...

#9
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,783
  • Înscris: 29.11.2007
Nu merge.

Chiar daca, teoretic, capacitatea lazii frigorifice este exact ce-ti trebuie, ma indoiesc ca vei avea o rata de transfer termic suficient de ridicata in apa din serpentina; cea din lada frigorifica.
Caseta de tavan are o baterie cu aripioare (ceea ca mareste radical suprrafata de transfer termic), in timp ce serpentina este mult in urma. In plus, in caseta intervine si transferul fortat (aerul este impins de ventilator), pe cand in lada ... s.a.m.d.
I-ai pus si glycol in serpentina - ai rezolvat si bruma de eficienta pe care o aveai; adaugand un 30% glycol, capacitatea de transfer termic a instalatiei scade cu minim 20% (parte din cauza noii compozitii a agentului termic, parte din cauza cresterii vascozitatii agentului termic)

Nu zic ca n-o sa vina un fel de aer, mai rece, daca stai cu obrazu' pe caseta Posted Image dar, ca AC, nu va merge.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate