Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Reluare zboruri catre Italia si Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
Exista vreo estimare aproximativa pentru reluarea zborurilor catre Italia si Spania?

Edited by techuser, 24 April 2020 - 06:28.


#2
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 29.11.2005
Din cite știu oficial sunt oprite pina pe 15 mai.Deci de pe 16 ar trebui sa circule.

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Depinde si de ce hotarasc companiile aeriene, nu doar guvernul.
Cat despre chestia cu 15 si 16, acele estimari, deocamdata raman estimari. Nu exista nimic care sa duca la vreo schimbare pozitiva. Evolutia pandemiei inca nu e sub control.

Edited by myshyk, 24 April 2020 - 07:50.


#4
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,664
  • Înscris: 06.03.2005
In primul rand inca nu exista nici macar discutii oficiale la nivel EU despre termeni si conditii pentru reluarea zborurilor, oriunde.
Dupa ce vor avea loc dezbateri, discutii si acorduri la nivel EU, nu unilateral, se vor impune conditii stricte de calatorie apoi vor fi consultate si companiile aeriene, alea care vor mai exista pana atunci.Eu cred ca aceste chestiuni vor dura mai mult decat pandemia asa ca termenele de reluare limitata a zborurilor sunt nedeterminate.

#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
ryanair zicea ca prefera sa-si tina avioanele la sol, chiar daca se decid astia ca e cusher sa zbori.

oricum, cred ca pentru cel putin cateva luni de-aici incolo e o idee mega-proasta sa pleci oriunde,
indiferent de motiv. asa ca, vedeti-va de alte treburi.

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,124
  • Înscris: 13.07.2011
Momentan multe granite sunt inchise si Italia si Spania nu au reusit pana in prezent sa calmeze pandemia, cu siguranta nu se va zbura foarte curand.

#7
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020

View Postdygey, on 24 aprilie 2020 - 08:25, said:

oricum, cred ca pentru cel putin cateva luni de-aici incolo e o idee mega-proasta sa pleci oriunde,
indiferent de motiv. asa ca, vedeti-va de alte treburi.

locuiesc in afara tarii .... nu pot sa stau aici.

am fost blocat aici de virusul asta afurisit :crybaby:

am treburi foarte importante de facut ... job, samd

Edited by techuser, 25 April 2020 - 04:30.


#8
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,664
  • Înscris: 06.03.2005
Cauta consulatul Romaniei sa ceri repatrierea, se organizeaza uneori curse speciale pentru asta, nu te baza pe zboruri comerciale.

#9
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
speram totusi ca pana la sfarsitul lui mai sa revina totul la normal

#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018

View Posttechuser, on 25 aprilie 2020 - 04:30, said:

locuiesc in afara tarii .... nu pot sa stau aici.

am fost blocat aici de virusul asta afurisit Posted Image

am treburi foarte importante de facut ... job, samd


Esti foarte optimist. Esti sigur ca mai ai job?

La mine in companie deja au inceput sa cearna din angajati, sa dea afara. Corporatie internationala cu 40+ subsidiare pe planeta si cu 520 de angajati la sediul central.

Am vorbit cu managerul meu si mi-a zis ca ordinul pe unitate este sa taie toate cheltuielile la maxim si sa faca lista cu personalul care devine redundant in lumina activitatii (cifrei de afaceri) scazute cu vreo 40% in Martie 2020 fata de 2019.

Toate angajarile sunt inghetate.

Edited by abac, 25 April 2020 - 09:38.


#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,661
  • Înscris: 19.04.2009

View Posttechuser, on 25 aprilie 2020 - 04:30, said:

locuiesc in afara tarii .... nu pot sa stau aici.

am fost blocat aici de virusul asta afurisit Posted Image

am treburi foarte importante de facut ... job, samd


Am avut 2 colegi blocati in Romania pentru ca i-o mancat in dos sa plece undeva la inceputul lunii martie, de parca nu se vedea de la o posta ca se impute treaba.

Cu ajutorul ambasadei Romaniei la Varsovia, ambasadei polone la Bucuresti si LOT (#LOTdoDomu, zboruri de repatriere) s-au intors in Polonia pe 2.04. Stat in carantina 2 saptamani la intoarcere. Dar nu a fost usor, insa a functionat. Si era pe principiul "avem un zbor, dar inca nu stim daca zburati asa ca sa fiti aproape pe langa Otopeni".

Conditia era sa aiba rezidenta inregistrata in Polonia. Din cate stiu, nu au platit biletele de avion, au fost acoperite unul de LOT (ca a zburat tot cu ei la mers in RO) si unul de guv polonez.

Un alt coleg s-a intors din RO, tot cu LOT, si-a schimbat data gratuit fix cu o zi inainte sa se inchida granitele, cred ca 14 martie.


Daca voiai, trebuia sa pleci la timp, cat inca se operau zborurile de repatriere... acum e cam tarziu. Pana prin Iunie-Iulie nu vad sa zboare nimic comercial spre Spania/ Italia.

#12
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010
Interdictia expira pe 2 mai. Tarom deja a anuntat ca reia zborurile de la aceasta data. Probabil au informatii ca restrictiile nu se vor prelungi.

#13
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,664
  • Înscris: 06.03.2005
Tarom a anuntat ca va relua unele zboruri, nu zborurile, dupa ridicarea starii de urgenta si a precizat clar ca nu spre tarile din zona rosie Italia, Spania, Franta, UK.Orice declaratie, afirmatie este pura speculatie.Teoretic nu exista nici un motiv sa te deplasezi la aeroport in perioada starii de urgenta, singurele curse private, nu comerciale, se fac exceptional, de catre organizatii implicate doar cu acordul ministerului transporturilor.
Oricum pana nu apare un acord la nivel EU in materie de termene si conditii zboruri internationale, nici o companie nu va face nimic de capul sau.

#14
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
spania si italia au cele mai aspre conditii ... intrucat sunt cele si mai afectate

am si eu informatii ca de pe 2mai unele curse or sa fie repuse in functiune insa in nici un caz italia sau spania ....

sper ca macar la sfarsitul lunii mai sa apara primele curse .... dar nimic nu este sigur

Edited by techuser, 25 April 2020 - 19:25.


#15
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 14.11.2005

View Postprobabil15, on 25 aprilie 2020 - 11:05, said:

Interdictia expira pe 2 mai. Tarom deja a anuntat ca reia zborurile de la aceasta data. Probabil au informatii ca restrictiile nu se vor prelungi.

S-au cam grabit si au gresit.
Ordinanta militara de astazi spune ca nu se zboaara spre Italia si Spania ( si inca cateva tari) cel putin pana pe 14 mai.

#16
Zarath

Zarath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.04.2020
Ryan air a zis ca tine avioanele la sol daca li se impune regula aia absurda cu un rand gol in mijloc

#17
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
ceva  informații concrete?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate