Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri BMW X3 Benzina, model dupa...

Email client Windows 11 și A...

Apple watch 41 vs 45 si culoarea

Laptop cu subwoofer?
 Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 

Laptop HP 470 g7 Windows 10

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007
Salutare tuturor
Am achiziționat de curând un laptop HP 470 G7 de la eMag resigilat cu Windows 10 pro.
Nu am nimic de obiectat decât faptul că nu am găsit în pachet cheia de activare Windows.
Cum voi activa Windows ul la următoarea reinstalate?
Aștept părerile voastre !
mulțumesc !

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,874
  • Înscris: 07.06.2014
windows 10 nu are nevoie de cheie separata. aceasta este deja inregistrata in bios. ori de cate ori reinstalezi, se va reactiva singur. vezi doar sa nu-i stergi partitiile de recovery sau ce mai pune producatorul pe acel hdd/ssd

nu mai exista acele hartiute lipite, nu mai sunt de ani de zile. inca de la w8 se practica metoda. nu am siguranta de w7, dar w8 si w10 asa se livreaza oem.

#3
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Salut Kienny 2003, sunt Cosmin Mares... ne stim de peste 12 ani... ehehe...
La Windows 10,cheia de licenta este in BIOS-ul laptopului si pe serverele Microsoft.La reinstalarea sistemului de operare, se activeaza automat cand este conectat la Internet.
Cand rulezi Kit-ul de Windows,laptopul va alege automat versiunea la care are licenta si activarea se va face automat.Cat timp placa de baza este functionala,activarea se face pe baza seriei acestei placi care este verificata direct pe serverele Microsoftului.

#4
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007
Mulțumesc mult pentru răspunsuri!O zi frumoasa!

#5
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020

View PostDany_Darke, on 24 aprilie 2020 - 00:14, said:

windows 10 nu are nevoie de cheie separata. aceasta este deja inregistrata in bios. ori de cate ori reinstalezi, se va reactiva singur. vezi doar sa nu-i stergi partitiile de recovery sau ce mai pune producatorul pe acel hdd/ssd

Daca licenta e in BIOS, ce treaba au partitiile alea ?
Trebuie reinstalat neaparat folosind acele partitii sau se poate si cu Media Creation Tool + ISO oficial ?

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,138
  • Înscris: 28.10.2006
Merge si fara partitiile OEM.
Am schimbat HDD cu SSD la un laptop HP, initial cu W8.1, cu instalare de la 0 cu stick MCT si la prima cuplare la internet s-a activat bine merci.
S-a facut upgrade la W10 in perioada de gratie.
N-am clonat SO de pe HDD pentru ca avea o problema: de versiunea 1809 de W10 dadea kix la upgrade la versiuni superioare. Orice am incercat, inclusiv cu suport de la MS.
Chiar si MS a recomandat reinstalare de la 0, cu ultima versiune disponibila, ca au mai avut astfel de situatii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate