Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Racordare la apa termosemineu

Mi am luat 4x4

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...
 Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024
 

Magazinele universale de pe vremuri

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,110
  • Înscris: 13.06.2004
Dragi tovarăși și prieteni, așa cum am menționat pe 2 topicuri (threaduri) voi deschide un subiect despre magazile universale de altădată. Materialul din diverse publicații din trecut are scopul informativ, dar și de a trezi amintiri, că eu îmi doresc și să vă văd povestind și depănând amintiri.
Magazinele universale din timpului comunismului (nu știu cum erau cele din interbelic) tindeau uneori a fi un fel de mall-uri. Însă fără a fi un loc de fițe. Plus că împărțirea pe raioane era o idee bună, adică te duceai unde aveai nevoie. Din păcate conceptul de magazin universal a dispărut aproape în totalitate de la noi, singurele rămase devenind un fel de bazaruri (în care uneori ai șanse să găsești chestii interesante). Amintiri personale cu cum erau ele înainte de anii '90 din păcate nu prea am. În anii '90 începuseră să devină bazaruri, dar își mai păstrau oarecum împărțirea de odinioară - cel puțin "Bucur Obor" și "Titan". Dar din cauza chiriilor unele produse erau mai scumpe decât în altă parte. Eu le frecventam pe cele 2 menționate și "Unirea" (ăsta mai mult să mă plimb).
La partea de arhitectură, unele erau inspirate, adică erau cu mult mai o.k. decât ce se se face azi. Nu toate.


În revista "Arhitectura" nr. 5/1975 (anul XXIII *, nr. 156) se vorbește comerț destul de mult.
O să iau în ordinea aparației din revistăl... din păcate tot articolul cu magazine intră într-un atașament.
Ceva imagini exterioare găsim la pg. 23 în cadrul articolului "Exprimări plastice în arhitectura magazinelor universale" (pg. 21-24) semnat de Arh. Gheorghe Leahu (cel care a realizat și un album de desene cu Bucureștii distruși în timpul Odiosului).

Attached File  Arhitectura nr. 5 pe 1975 (anul XXXIII, nr. 156) pg. 23 poze magazine (in cadrul articolului Exprimari plastice in arhitectura mag. universale).jpg   202.38K   77 downloads

la pg. 24-26 se găsește articolul "Optimizarea gadrului de vitrare la magazinele universale" semnat de Ing. Dan Ionescu, iar la pg. 26-27 "Protecția termică la insolație a magazinelor universale", semnat de inginerii Dan Ionescu și Constantin Dragomir. Interesant că se punea ceva accent pe eficiența termică.
Din păcate azi se pune accent pe eficența termică prin metoda "să nu avem ferestre". Nu la toate se aplică asta, dar din păcate destui aplică ideea, ceea ce mi se pare sinistru sincer.

Attached File  Arhitectura nr. 5 pe 1975 (anul XXXIII, nr. 156) pg. 24-25 Organizarea gradului de vitrare a fatadelor la magazinele universale.jpg   436.12K   75 downloadsAttached File  Arhitectura nr. 5 pe 1975 (anul XXXIII, nr. 156) pg. 26-27 .jpg   470.18K   49 downloads

pg. 27-29  "Magazinul universal TOMIS Constanța", articol semnat de Arh. Lucia Vlădescu și Ec. Clarisse Iser. Cred că o parte din turiștii de pe litoral îi treceau pragul, așa că merită să-l menționăm
Autor: Arh. Lucia Vlădescu
Colaboratrori: Arh. L. Șefchi (arhitectură), Ing. C. Verioti (rezistență), Ing. I. Mladen, Ing. Cărtuță, Ing. D. Costăchescu, Tehn. N. Regep (instalații), Arh. M. Stan, Arh. Maria Polizu (mobilier), Arg. Gh. Nica (reclamă), Ing. D. Scărlătescu (instalații electrice pe mobilier), Econ. Clarisse Iser (tehnologie)
Proiectant General: I.P.J. Constanța;
Tehnologie și mobilier: I.PRO.COM. - București

pg. 30-34 "Magazinul Universal LUXOR Tg. Mureș", articol semnat de Arh. Mariana Polizu
Șef proiect complex: Arh. Constantin Săvescu
Colaboratori: arhitecții Mihaela Sava, Aurel Sîrbu, Vladimir Slavu (arhitectură), Ing. N. Temelcu, E. Georgescu (structuri), inginerii M. Negrișan, E. Bunea (instalații sanitare), Ing. A. Istrate (instalații încălzire - ventilații), Ing. H. Taschi (instalații electrice), Economist Profesor M. Alexandru (tehnologie), Arh. Mariana Polizu, Arh. F. Panțuru (mobilier)
Proiectant general: I.S.L.G. - București
Tehnologie și mobilier: I.PRO.COM. - București

pg. 34-35 "Magazinul Universal BUCOVINA Suceava" articol semnat de Arh. Ion Rizea
Autori: arhitecții Ion Rizea (șef proiect), P. Cotițosu, Șt. Morohoi
Colaboratori: inginerii Elena Melinte, R. Papuc, Tehnician C. Maierean, Ing. Al. Bulmău
Proiectant general: I.P.J. Suceava
Tehnologie și mobilier: I.PRO.COM. - București

pg. 36-37 "Magazinul general PARÎNGUL - Tg. Jiu", articol semnat de Arh. Șefchi Lufti Sait
Autori: arhitecții Mihai Doboș, Șefchi Sait Lufti
Colaboratori: Economist Maria Alexandru (tehnologie), Arh. Elena Rusu (mobilier), Ing. S. Moraru (rezistență), Ing. D. Scărlătescu (instalații electrice), Ing. H. Zidiros (instalații sanitare), Ing. Al. Mărgăritescu (încălzire)

pg. 37-38 "Magazinul general COZIA - Rm. Vîlcea", articol semnat de Arhitect Mihai Bucurescu și Economist Clarisse Iser
Autor: Arhitect Mihai Bucurescu
Coautor: Arh. Șerban Rotaru
Colaboratori: inginerii S. Morariu, D. Scărlătescu, H. Zidros, Al. Mărgăritescu (instalații), Arh. Al. Constantinescu, Tehnician Maria Halpert (mobilier), Economist Clarisse Iser (tehnologie)
Proiectant general: I.PRO.COM. - București

pg. 39-40 "Magazinul Universal DACIA Buzău" Arhitect Mihai Bucurescu și Economist Clarisse Iser
Autor: Arhitect Mihai Bucurescu
Coautor: Arh. Șerban Rotaru
Colaboratori: Ing. S. Moraru (rezistență), Ing. D. Scărlătescu (instalații), inginerii Viorica Georgescu, H. Zidros (instalații), arhitecții. A. Constantinescu, Cr. Popescu-Ialomița, Dinela Poenaru (mobilier), Economist Clarisse Iser (mobilier)
Proiectant general: I.PRO.COM. - București

Pe ăsta l-am visat nopatea trecută (fără glumă): "Arhitectura" nr. 5/1975 (anul XXXIII , nr. 186) pg. 40-41 "Magazin Universal de tip B.I.G. București", articol semnat de Arh. Radu Bașca
Înainte de a trece la prezentării, ăsta arată la interior mai mult ca în vremuri trecute decât "Bucur Obor". Când am fost ulima dată (anul trecut) avea:
1) Uși de pe vremuri;
2) Unele împărțire de magazine cu stil mobilier din perioada comunistă sau stil anii '90;
3) 2 plăcuțe indicatoare "Gostat - Carne"
Autor: Arh. Radu Bașca
Colaboratori: Tehn. Arh. L. Gheorgiu (arhitectură), Arh. Elena Rusu (mobilier), Ing. R. Popescu (structură), inginerii D. Scărlătescu, Ileana Grubeanu, Viorica Georgescu, A. Mărgăritescu (instalații); Economist G. Zaharia (eficență-tehnologie)
Proiectant Genera: IPROCOM - București


pg. 42-45 "Magazinul Universal BRAȘOV". Articolul de la pg. 41-42 este semnat de Arh. Ion Rădăcină
Autor: Arh. Ion Rădăcină
Colaboratori: Arh. L. Ișa, Tehn. Arh. Z. Nechescu, Tehn. Arh. A. Mazanek (ahitectură), ingnerii V. Adam și E. Siegel (rezistență), Ing. V. Kreutzer (instalații electrice), ingnerii E. Olariu, Viorica Ionescu, Maria Cristescu (încălzire - ventilații), Ing. S. Popovici (instalații sanitare), Arh. Mariana Polizu (mobilier)
Proiectant General: Insititul Proitect - Brașov
Tehnologie și mobilier: I.PRO.COM. - București

pg. 46-48 "Ansamblul comercial din centrul Doman - Reșița  Magazinul Universal Nera" articol semnat de Arh. Radu Slavu
Reșița se pare că avea 3 magazine universale:
1) "Nera";
2) Cel cu colț curbat constrit în anii '50;
3) Plus încă unul (găsiți poze și cu "Nera"): http://banatuldemunt...ita-altfel.html
Autori: arhitecții Gabriel Rădulescu (șef proiect), Radu Slavu, Lia Dima, Bogan Dădârlat
Colaboratori: inginerii M. Barabaiani, M. Filipidescu, Onela Barbaiani, Liana Bălțăneanu (rezistență), D. Belu, A. Istrate (instalații termice și ventilații), V. Bociu (instalații electrice), Stela Peligrad, Șt. Simion (instalații sanitare), Economist Clarisse Iser, Arh. Elena Rusu (tehnologie și mobilier comercial)
Proiectant general: I.S.L.G.C. București, Tehnologie și mobilier - I.PRO.COM. București

pg. 48-49 "Magazinul Universal OTLUL - Slatina", semnat de Arh. Ileana Solon
Autor: arh. Ileana Solon
Coautor: Arh. Dinela Poenaru (mobilier)
Colaboratori: Maria Alexandru (tehnologie), inginerii R. Popescu (rezistență), D. Scărlătescu (electrice), Ileana Grubeanu (termo-ventilație), H. Zidros (sanitare), Viorica Georgescu (frig), G. Ivanov (utilaje)
PROIECTANT GENERAL: I.PRO.COM. - București

pg. 49-50 "Magazin general BOTOȘANI", articol semnat de Arh. Sorin Pentelescu
Autor: Arh. Sorin Pentelescu
Colaboratori: Maria Alexandru (tehnologie), Arh. Mariana Polizu (mobilier), Ing. C. Pârlea (structură), inginerii D. Scărlătescu, H. Zidros, D. Dumitru, C. Gherman, G. Ivanov (instalații și utilaje)
PROIECTANT GENERAL: I.PRO.COM. - București

pg. 50 "Magazinul general DĂRMĂNEȘTI - Piatra Neamț" articol semnat de Arh. Radu Bașca
Autor: Arh. Radu Bașca
Colaboratori: Arh. Mihaela Levente Radu, Tehn. Arh. Maria Marinescu (arhitectură), Ing. Ștefan Crăciun (structură), inginerii Daniela Dumitru, M. Vasilescu, Tehnician N. Dudău, Ing. H. Zidros, Ing. Cecilia Gherman,. Economist Maria Alexandru.
PROIECTANT GENERAL: I.PRO.COM. - București

pg. 51 "Magazin universal DECEBAL Drobeta-Turnu Severin", articol semnat de Arh. Ileana Solon
Autor: Arh. Ileana Solon
Coautor: arhitecții V. Pascu, C. Stanciu
Colaboratori: Arh. Alexandra Popescu, Economist Elisabeta Coșoiu (tehnologie), Arh. Dinela Poenaru (mobilier), Ing. Ștefan Crăciun (rezistență), Ing. D. Scărlătescu (electrice), Ing. Ileana Grubeanu (termo - ventilații), Ing. H. Zidros (sanitare), Ing. C. Gherman (frigorfice), Ing. G. Ivanov (utilaje)

Attached File  Arhitectura nr. 5 pe 1975 (anul XXIII, nr. 156) Magazine pg. 27-40.PDF   16.77MB   14 downloads

Attached File  Arhitectura nr. 5 pe 1975 (anul XXIII, nr. 156) Magazine pg. 41-51.PDF   15.91MB   12 downloads



iar, din numărul următor - nr. 6/1975 (anul XXIII, nr. 157) pg. 11-13 "Ansamblu de locuințe și magazine BUCUR [OBOR] din Capitală" a.k.a. Blocul A.L.M.O.
Colectiv de proiectare: arhitecții Eugen Cosmatu (coordonator lucare), Mircea Săndulescu (șef proiect compex), Antonio Teodorov (șef proiect magazin)
Colaboratori locuințe: arhitecții Viorel Baloleanu, Marcel Hornstein, Ruxandra Verona, Ahcile Ionescu, Maria Sava
Colaboratori Magazine: Arhitect Gheorghe Vereș
Rezistența: Inginerii Mihai Năvodaru, Grigore Eliescu, Leonid Neagoe, Emil Coroiu, Emanoil Puricel, Gheorghe Afanaesco, Ion Vîrșe, Gheorghe Dobrescu
Instalații încălzire - ventilație: Inginerii Coralia Hămbășan, Ioana Grant, Dan Deleanu
Instalații electrice: ingierii Radu Herea, Gabriela Grancea
Instalații sanitare: inginerii Paula Frunză, Maria Cruceanu, Luli Bianco, Berthold Rauchwerger, Proiectant Ecaterina Ciolac

Instalații Frig: Inginer Alina Dima
Utilaj: inginerii Inocențiu Filimon și Victoria Duță
Economic: Ing. Maria Cureleț
Mobilier, tehnologie comericală: I.PRO.COM. - arhitecții Alexandru Constantinescu
(șef atelier), Valentin Zadunaischi (șef proiect)
Econimist tehnolog: Clarisse Iser
Poritectant General: Institutul "Proiect" București

Eu când m-am mutat în cartier (1987) deja erau închise terasele   Posted Image
O să caut în almanahuri să văd dacă găsesc o poză cu terasa - era într-unul

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Cărți poștale cu el găsite pe internet

Attached File  Reclama Magazin Universal Bucur Obor + Cofetarie Bucur Obor.jpg   1.46MB   39 downloadsAttached File  Carte postala magazin Bucur Obor.jpg   272K   30 downloads

De nontat că anii revistei erau luați după primul număr al revistei "Arhiectura R.P.R." (1952), nu după prima revistă "Arhitectura" (1906)

Edited by djl, 12 April 2020 - 21:04.


#2
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Daca vrei sa vezi cum era Obor pe vremuri te duci si`l vizitezi azi, l`au conservat foarte bine.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,697
  • Înscris: 13.01.2011
@djl
Ai văzut că au refăcut magazinul București?

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 15.09.2010
Magazinul Tomis din Constanta a fost initial fara ferestre. Dupa niste ani s-au trezit niste tovarasi ca nu se poate sa stea cu lumina aprinsa ziua fiindca la ei la tara se stingea lampa cand se lumina de ziua. Rezultatul a fost ca iarna mureai de frig si vara mureai de cald fiindca pe vremea aia inca nu se inventasera termopanele.

#5
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,959
  • Înscris: 28.11.2006
La Ploiesti, langa magaoaia numita Omnia, existau Galeriile comerciale (actualmente amandoua sunt preluate de Qinmarkt, si nu prea mai arata la fel ca pe vremea aia). Galeriile insa erau si pe vremea aia un fel de mall, cu un fel de curtew interioara acoperita cu sticla si 2 nivele de magazine (plus subsol, desigur fara beneficiul luminii naturale). Cam asa aratau in anii 80:
[ https://scontent.fotp3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/92997717_3038655469525674_80006758164070400_n.jpg?_nc_cat=106&_nc_sid=110474&_nc_ohc=OD8Ao1iy8eQAX_HRl5G&_nc_ht=scontent.fotp3-2.fna&oh=7bb831344480f16d29989eb448ea5b5a&oe=5EBAEB26 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://scontent.fotp3-3.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/93025856_3038655576192330_8465314462344151040_n.jpg?_nc_cat=103&_nc_sid=110474&_nc_ohc=JViGpV7Iin0AX-VtATf&_nc_ht=scontent.fotp3-3.fna&oh=66d9f882b9806c52b788fad4edba5c37&oe=5EB8E3B2 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si o poza mai recenta:
[ https://www.prahovabusiness.ro/wp-content/uploads/2015/06/Winmarkt-Ploiesti.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,110
  • Înscris: 13.06.2004
În Galerii am intrat acum 11 ani jumate sau 12, dar credeam că-s noi.
Interesant concpetul. Şi pe vremuri erau mai frumoase.
Păcat că pentru a face loc noului centru în decursul timpului au tot demolat unul dintre cele mai frumoase bulevarde din România...

View Postrid, on 12 aprilie 2020 - 21:12, said:

Daca vrei sa vezi cum era Obor pe vremuri te duci si`l vizitezi azi, l`au conservat foarte bine.

O casieră într-o gherată de caisieră (din păcate cu case de marcat vechi nu mai e voie) deserveşte 2 magazine care au la specialitate bon la ţeapă, iar unul dintre ele are un cântar balanţă Romană, dar varianta cu 1 taler... Balanţa Romană e aia la care plimbi un cilindru (paftală sau romană îi zice) de-a lungul unei tije.
Stau la mai puţin de 1 k.m. de magazin.   :)   Nu a prea mai rămas însă mult din aspectul de pe vremuri    :(

#7
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,764
  • Înscris: 30.07.2006

View Postcrisstonne, on 12 aprilie 2020 - 21:18, said:

@djl
Ai văzut că au refăcut magazinul București?

E gata,i-au dat drumul?

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,276
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.europafm.ro/wp-content/uploads/2020/02/Magazinul-Bucuresti-exterior-seara-FEBRUARIE-2020.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uite ce frumos este noaptea...Posted Image

#9
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,174
  • Înscris: 06.04.2020

View Postcrisstonne, on 12 aprilie 2020 - 21:18, said:

@djl
Ai văzut că au refăcut magazinul București?
Intr-adevar, a fost o investitie consistenta cu renovarea dar a iesit ceva frumos. Era si pacat, constructie in centrul Bucurestiului care a zacut abandonat zeci de ani.

#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,816
  • Înscris: 27.10.2007
Legatura cu istoria fiind ...? inteleg, discutii generale, dar istorie?

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
daca omul are pasiunea asta, a istoriei obiectelor si cladirilor? istoria inseamna si asta, sa cauti n chestii, sa le colectionezi, sa iti faca placere cautatul de tot felul de chestii. la fel precum pasionatii de timbre , cauta niste ...hartii practic

#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,697
  • Înscris: 13.01.2011

View Postrim80, on 13 aprilie 2020 - 05:32, said:


Intr-adevar, a fost o investitie consistenta cu renovarea dar a iesit ceva frumos. Era si pacat, constructie in centrul Bucurestiului care a zacut abandonat zeci de ani.

A fost o reconstrucție totală, a fost demolat, apoi refăcut de la zero.
Cred că este caz unic în Ro.

#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,816
  • Înscris: 27.10.2007

View Postkarax, on 13 aprilie 2020 - 07:06, said:

daca omul are pasiunea asta, a istoriei obiectelor si cladirilor? istoria inseamna si asta, sa cauti n chestii, sa le colectionezi, sa iti faca placere cautatul de tot felul de chestii. la fel precum pasionatii de timbre , cauta niste ...hartii practic

Nu am nimic cu pasiunea lui. nu inteleg legatura cu istoria. Magazinele universale, in manualul de istorie? Asta dupa Magazinele Romarta? Nu sunt eu vreun politist al forumului, dar prea se sare gardul. Nu orice barfa despre o cladire din capatul strazii este o pagina de istorie.
Ca sa fie istorica, o cladire trebuie sa aiba niste caracteristici. daca are o poveste cu implicatii in istorie, fie ea si istoria locala, a gazduit vreun eveniment memorabil, a fost locuita de o personalitate, atunci merge. in rest e o cladire ca oricare alta.
Legal exista Lista monumentelor istorice, practic lista se poate extinde la orice are semnificatie, dar Magazinele Romarta, la rubrica de istorie, chiar cred ca s-a sarit gardul.
In ce priveste timbrele, probabil n-ai vorbit niciodata cu un colectionar si vezi lucrurile ite ntr-un mod foarte simplu.
Sunt valoroase timbrele care spun ceva, dar poti transforma in colectie orice adunare de timbre, daca le pui int-o logica.
Am vazut o colectie impresionanata de timbre despre Dunare, facuta cu timbre clasice, nici vechi, nici excentrice, doar ca, prin timbre este relevat intr-un mod foarte interesant cum s-a modernizat fluviul.

Edited by strongsss, 13 April 2020 - 10:56.


#14
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,110
  • Înscris: 13.06.2004
Monumente istorice nu sunt decât unele. Dar fac parte din istorie. Dacă nu socială, cel puţin fac parte din aia economică. Eu consider că fac parte şi din istoria socială, că pe vremuri magazinele universale însemnau ceva. Şi fac parte şi din istoria urbană. Totuşi, eu vorbesc în general despre magazinele universale din maxim anii '90, adică acum cel puţin 20-21 de ani. La ce vremuri trăim, asta e o perioadă scurtă.
În schimb, aia cu zeci de... e un termen prost folosit. Că Magazinul "Bucureşti" era abandonat de acum maxim 16 ani, deci nu poţi să zici de "zeci de ani", că "zeci de ani" înseamnă să zic cel puţin 30 de ani, dar în 1990 încă mai funcţiona. Mai funcţiona şi în 2000, adică acum 20 de ani.

Magazinele "SORA" erau universale sau generale?

#15
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 22.12.2015
Singurul magazin pe care  il evit  pe cat posibil este  Bucur Obor.Ma invart in cerc, cu planul in fata.
Greu de  descifrat  schema lui....ufff.

Imi placeau  Vulturul de mare ( fost  Materna ) , Victoria... deh, au legatura cu  copilaria mea....

Totusi multumesc pentru  pozele de colectie, ehei, ce  amintiri....

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,697
  • Înscris: 13.01.2011

View PostAdrexx, on 13 aprilie 2020 - 19:09, said:

Singurul magazin pe care  il evit  pe cat posibil este  Bucur Obor.Ma invart in cerc, cu planul in fata.
Greu de  descifrat  schema lui....ufff.

Am ajuns anul ăsta, trebuia să iau ceva de acolo, musai.
Nu am mai fost acolo de ani buni.
Este aproximativ la fel cum îl știu dinainte de "89, cu foarte mici modificări, evident, și altă marfă.
Așa că, tineret, pînă nu dispare și ăsta, mergeți să vedeți o relicvă  :D

#17
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,110
  • Înscris: 13.06.2004
@ Adrexx  : şi eu m-am încurcat ani la rând în "Bucur Obor" deşi sunt Oborean şi mergeam pe acolo singur încă de prin clasa a VII-a.
"Vulturul de Mare" a devenit "Materna" în 1975 când a fost reamenajat cu acest specific... scrie în numărul în care apare şi "Bucur Obor".

#18
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.02.2009

View Postcrisstonne, on 12 aprilie 2020 - 21:18, said:

@djl
Ai văzut că au refăcut magazinul București?
Cam asa.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate