Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 

Permis retinut 30 de zile

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#1
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Mi s-a retinut PC si mi s-a suspendat dreptul de a conduce pt o perioada de 30 de zile, pentru neacordare de prioritate.
Nu vreau sa intru in detalii, pentru ca am constatat din topicurile existente ca parerile sunt impartite si o astfel de discutie nu isi are rostul.
Insa am cateva nelamuriri si am rugamintea unor pareri avizate:
1. Desi am vrut sa semnez si sa primesc PV de contraventie, circumstantele au condus la imposibilitatea semnarii acestuia. Fac aceasta precizare pentru evitarea unor comentarii de genul, "de ce nu ai semnat ba".
2. Am primit dovada cu drept de circulatie pentru 15 zile. Ce fac daca, trec cele 15 zile si eu nu primesc PV? Eu intentionez sa il contest, dar pot depune contestatia in lipsa acestuia ? Exista alta varianta, sa solicit prelungirea dovezii, pana la primirea PV?
3. Daca pierd procesul, mai beneficiez de cele 15 zile in care pot plati jumatate din minimul amenzii si de cand incep sa curga cele 15 zile?

#2
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Cat e amenda ?

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,586
  • Înscris: 12.03.2006
Amenda o platesti acum sa fii sigur, ca e jumate. Restul nu mai e deloc sigur.

Chiar as vrea sa stiu cum de nu ai semnat PV? Au fugit aia cu el?

Edited by arab, 03 March 2020 - 17:05.


#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,231
  • Înscris: 20.10.2015

 Bandit, on 03 martie 2020 - 16:58, said:

1. Desi am vrut sa semnez si sa primesc PV de contraventie, circumstantele au condus la imposibilitatea semnarii acestuia.

Am avut o ruda care a murit.
S-a aflat ca circumstantele au condus la imposibilitatea respiratiei

 Bandit, on 03 martie 2020 - 16:58, said:

Ce fac daca, trec cele 15 zile si eu nu primesc PV?

Continui sa astepti. Asta e, ai invatat de pe site, data viitoare semnezi si ti se da o copie

 Bandit, on 03 martie 2020 - 16:58, said:

Daca pierd procesul, mai beneficiez de cele 15 zile in care pot plati jumatate din minimul amenzii si de cand incep sa curga cele 15 zile?
Nu cred ca mai ai posibilitatea sa platesti jumate
Depinde de data care e trecuta pe Procesul Verbal

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,586
  • Înscris: 12.03.2006
Repet...platesti acum neaparat jumatate si daca castigi procesul candva, ti se restituie la cerere. Daca nu, aia e! Mai si pierzi.

Edited by arab, 03 March 2020 - 17:17.


#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,231
  • Înscris: 20.10.2015

 arab, on 03 martie 2020 - 17:12, said:

Repet...platesti acum neaparat jumatate si daca castigi procesul candva, ti se restituie la cerere. Daca nu, aia e! Mai si pierzi.

Sa plateasca ce? Nu are PV-ul

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,806
  • Înscris: 06.09.2004
daca vrei sa faci contestatie, oricum trebuie sa platesti amenda inainte - chitanta pentru plata amenzii se ataseaza obligatoriu la contestatie.

#8
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,332
  • Înscris: 16.08.2016

 Bandit, on 03 martie 2020 - 16:58, said:

Mi s-a retinut PC si mi s-a suspendat dreptul de a conduce pt o perioada de 30 de zile, pentru neacordare de prioritate.
Nu vreau sa intru in detalii, pentru ca am constatat din topicurile existente ca parerile sunt impartite si o astfel de discutie nu isi are rostul.
Insa am cateva nelamuriri si am rugamintea unor pareri avizate:
1. Desi am vrut sa semnez si sa primesc PV de contraventie, circumstantele au condus la imposibilitatea semnarii acestuia. Fac aceasta precizare pentru evitarea unor comentarii de genul, "de ce nu ai semnat ba".
2. Am primit dovada cu drept de circulatie pentru 15 zile. Ce fac daca, trec cele 15 zile si eu nu primesc PV? Eu intentionez sa il contest, dar pot depune contestatia in lipsa acestuia ? Exista alta varianta, sa solicit prelungirea dovezii, pana la primirea PV?
3. Daca pierd procesul, mai beneficiez de cele 15 zile in care pot plati jumatate din minimul amenzii si de cand incep sa curga cele 15 zile?
Pentru a face contestație ai nevoie de procesul verbal copie și original. Fără acel proces verbal nu poți face contestație și nici nu poți plăti amenda acum.
Contestația o faci la Judecatoria pe raza căreia sa petrecut fapta și toate actele plus timbre te costa cam 20-30 lei.
Pentru a rezolva ceva ai nevoie de un martor sau de o proba video, fără asta nu prea ai șanse.
Daca câștigi procesul, aștepți acasă hotărârea instantei și cu ea te duci la taxe și impozite sa iti scoată acei bani de la plăti.

#9
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,498
  • Înscris: 13.11.2011

 Bandit, on 03 martie 2020 - 16:58, said:

mi s-a suspendat dreptul de a conduce pt o perioada de 30 de zile, pentru neacordare de prioritate.
Neacordare prioritate pietoni sau masini ?

#10
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,521
  • Înscris: 20.02.2008

 born2lose, on 03 martie 2020 - 17:19, said:

daca vrei sa faci contestatie, oricum trebuie sa platesti amenda inainte - chitanta pentru plata amenzii se ataseaza obligatoriu la contestatie.

Unde scrie asta?

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,806
  • Înscris: 06.09.2004

 ioppo, on 03 martie 2020 - 17:36, said:

Unde scrie asta?

nu stiu si este absolut irelevant - asa mi-au zis de la tribunal ca trebuie, asa am facut, asa am zis si eu mai departe.

#12
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 10.10.2011

 ioppo, on 03 martie 2020 - 17:36, said:

Unde scrie asta?

in fata blocului la tovarasu' care i-a spus ineptia :D

#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,586
  • Înscris: 12.03.2006

 Tsunnnami, on 03 martie 2020 - 17:18, said:


Sa plateasca ce? Nu are PV-ul
Merge dupa el!

#14
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Mde, circumstanțele alea te împiedică acum să faci contestație neavând procesul verbal.
Vei putea plăti jumătate din minim dupa primirea prin poștă a pv. Să pastrezi plicul, să se vadă cand l ai primit.
Contestația suspendă perioada in care este reținut permisul însă nu si termenul de plată a jumătate din minim, pierzi, plătești integral.

#15
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,521
  • Înscris: 20.02.2008

 born2lose, on 03 martie 2020 - 17:43, said:

nu stiu si este absolut irelevant - asa mi-au zis de la tribunal ca trebuie, asa am facut, asa am zis si eu mai departe.

E o prostie. Nici nu are sens, barem sa fie pe aproape de adevar. Daca iti zicea ala la tribunal ca daca nu ai nevasta virgina nu merge contestarea PV, il credeai si dadeai mai departe?

 CovertTwo, on 03 martie 2020 - 17:48, said:

Mde, circumstanțele alea te împiedică acum să faci contestație neavând procesul verbal.
Vei putea plăti jumătate din minim dupa primirea prin poștă a pv. Să pastrezi plicul, să se vadă cand l ai primit.
Contestația suspendă perioada in care este reținut permisul însă nu si termenul de plată a jumătate din minim, pierzi, plătești integral.

Si mai trebuie sa stie ca daca castiga nu prea va primi banii fizic (desi e posibil) ci ii vor fi opriti pentru plata impozitului viitor.

#16
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Ăia l au învățat așa ca să poată beneficia de plata a jumatate din minim. Dacă e sigur că va câștiga poate să nu plătească.

#17
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,521
  • Înscris: 20.02.2008

 CovertTwo, on 03 martie 2020 - 17:51, said:

Ăia l au învățat așa ca să poată beneficia de plata a jumatate din minim. Dacă e sigur că va câștiga poate să nu plătească.

Da, + sa impresioneze instanta ca e de buna credinta si deja a platit.

#18
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Și asta :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate