Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Toyota Avensis

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,459
  • Înscris: 26.02.2012
Dupa cateva luni de cautari, in toamna trecuta mi am gasit si eu masina. Initial cautam Passat 2013 in sus, Audi A3, A4 tot asa 2013/2014/2015... toate 2.0 tdi, Honda Accord 2.0 benzina, dar nu prea gaseam nimic ok, majoritatea apareau cu daune pe site urile de verificari, unii refuzau sa dea seria de sasiu... si tot asa, cel putin cele din bugetul meu (10.000-12.000) erau cu probleme.
La honda accord era problema anului, erau in jur de 10.000 euro din 2009, cele din 2014 sareau de 14.000 plus ca erau euro 5, deci erau cam scumpe.
Intr o buna zi am dat peste o Toyota Avensis berlina 1.8 benzina euro 6 din octombrie 2015, deci mai am si garantie pana in octombrie 2020, masina avand 5 ani garantie. Are 97.000 km, istoric la reprezentanta Toyota si un pret decent zic eu (12.000 euro), avand in vedere ca pe net erau ceva mai scumpe.
Acum sunt super multumit ca nu am gasit Passat 2.0 tdi cu filtru de particule si euro 5, toyota are motorul aspirat, fara filtru si euro 6, e mult mai potrivita pentru nevoile mele mai ales ca eu o folosesc in mare parte in oras.

Masina este confortabila, motorul e placut la ureche Posted Image Posted Image  si ofera o putere ok atunci cand ai nevoie, nu este o masina sport dar are putere atunci cand ai nevoie, mai ales la turatii mai mari avand in vedere ca nu are turbo, dar cum am mai spus are un sunet foarte placut in turatii mari (nu ai nevoie decat de doua trepte ca sa ajungi la 100km/h Posted Image ).
Un consum mers doar in Bucuresti este intre 10l-12l, depinde de trafic si de stilul de mers.

Attached Files


Edited by alin62, 20 February 2020 - 17:37.


#2
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Frumoasa masina. Si fiabila. S-o porti cu placere si fara evenimente!

#3
myceran

myceran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 31.07.2017
Felicitari si bine ai venit in rândul conducătorilor de Toyota!
Eu am Auris, fratele mai mic al lui Avensis si pot să-ți spun ca motoarele aspirate de la
Toyota sunt foarte fiabile.
Nu am schimbat un senzor din 2015, doar benzina si consumabile!

Edited by myceran, 20 February 2020 - 21:10.


#4
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,459
  • Înscris: 26.02.2012
Asa am tot auzit si eu, ca motoarele pe benzina de la Toyota inca se fac sa dureze. Pana acum masina nu a avut probleme, nici in istoric la reprezentanta nu a avut defectiuni.
Singura chestie negativa gasita de mine sunt farurile, sunt cam slabe si se cam aburesc pe dinauntru, nu stiu daca asa fac toate, o sa vad la service daca tot am garantie.

Edited by alin62, 20 February 2020 - 21:49.


#5
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 30.01.2017
Felicitări.Am căutat așa ceva acum doi ani fără succes.Am cumpărat altceva.Nu regret,dar Avensis ar fi fost ceea ce mi aș fi dorit.O mașină fiabilă,cu un motor excelent.

#6
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,798
  • Înscris: 12.09.2015
Felicitari,o achizitie excelenta.Si eu detin una de 2 ani tot cu motor de 1.8 dar din 2006 de care sunt multumit.Masinile astea sunt tanc.Foarte comode la drum lung chiar si pentru ocupantii din spate,portbagaj mare(ca asa-i trebuie la roman,sa care bagaje multePosted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image) ,de motoare nu mai are rost sa discutam.Sa o folosesti sanatos,nu de alta dar cu asta o sa iesi la pensiePosted Image Posted ImagePosted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image .

#7
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,459
  • Înscris: 26.02.2012
Da am incercat si bancheta si stai foarte bine, este spatioasa in spate. Inca nu am mers cu ea prea mult la drum lung, abea astept sa fac ceva drumuri in afara orasului :D

#8
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,179
  • Înscris: 08.12.2008
Ți-ai luat MASINA la un preț mic pentru ce ofera! Îți recomand să găsești un mecanic pe care să-l suni o data la câteva luni să-l întrebi ce mai face și să-i dai niste like-uri pe Facebook, ca sa nu te uite. Că oricum va veți vedea o data pe an, la  schimbul de ulei, filtre, plăcute de frana... Atât am avut de spus. Hai, drumuri bune și ai grija de ea! Că dacă ai grija de ea, nu vei vrea prea curând altceva , gândind obiectiv. :)

#9
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 08.12.2006
Felicitari pentru achizitie! Ca fost proprietar de Avensis (T25 insa) pot sa-ti confirm ca masina este fiabila overall iar motorul duce sute de mii de km fara probleme, cerand doar reviziile normale. Tu practic ai luat al doilea facelift al modelului T27, tot ce a fost de adresat s-a adresat deja la modelul tau (au mai fost niste problemute la inceput, nimic legat de motor insa).

#10
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,459
  • Înscris: 26.02.2012
Majoratul😁

Attached Files



#11
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Cum ti se pare insonorizarea comparat cu alte masini din aceeasi clasa?
Cat costa casco pe an?

#12
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,459
  • Înscris: 26.02.2012
Deocamdata n am mers prea tare cam 110 si era ok insonorizarea.
Casco la fostul proprietar era in jur de 1200 lei...nu stiu ce reducere avea, eu nu i am mai facut.
Ce mi se pare mai slab vopseaua, parca apar cam repede zgarieturi si farurile, cel stang mi s a matuit pe margine...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate