Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...
 Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...

Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?
 Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 

Pasta termoconductoare liquid sau clasica?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011
Bun, laptopul meu lenovo legion y520 intra in thermal throttling, procesorul sta undeva la 88-92 de grade celsius in jocuri, sistemul de racire este curat si modul extreme colling este activat deci singura explicatie este pasta termica, acum intrebare. Ce imi recomandati? Pasta lichida de la coolllaboratory sau o pasta arctic silver clasica? Care sunt diferentele?
Imi puteti recomanda si un coolling pad puternic? nu am reusit pana acum sa gasesc ceva rezonabil. Multumesc mult :)

#2
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019
Noctua NT-H1 sau Artic Silver 5

Edited by MartinAdelberg, 27 December 2019 - 11:36.


#3
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005
Eu folosesc de ani de zile Arctic Silver si nu am avut probleme. Conteaza mult si cum este aplicata.
De pasta lichida abia acum am auzit. M-am uitat acum si se pare ca acea pasta lichida este pe baza de galiu care are un punct de topire la temperaturi joase (35 de grade).
Din ce am vazut acea pasta lichida se aplica pe CPU cu pastila metalica deasupra. Ce te faci cand ai pastia de silicon ????

Parerea mea: mergi pe classic.

Edited by tehnics, 27 December 2019 - 11:39.


#4
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011
Mda, cred ca am sa merg pe clasic Arctic Silver, va multumesc mult. :)
Despre cooling pad, aveti idee?

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,632
  • Înscris: 05.12.2005
Cam ciudat că stă în blană la temperatura aia. Pasta nu e o explicaţie plauzibilă, se poate şi ca ţevile de cupru să nu mai conducă suficientă căldură din cauza unor pori în material.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,315
  • Înscris: 07.02.2003

 MartinAdelberg, on 27 decembrie 2019 - 11:35, said:

Noctua NT-H1 sau Artic Silver 5
Noctua e oki dar Arctic s5 e deja detronat de mx 4 formula 2019, ceramica. 8 ani rezistenta.

 areal_IT, on 27 decembrie 2019 - 11:53, said:

Mda, cred ca am sa merg pe clasic Arctic Silver, va multumesc mult. Posted Image
Despre cooling pad, aveti idee?
Daca nu vrei si scurtcircuite in caz ca pui prea mult mergi pe MX-4 tot de la Arctic.

#7
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Arctic MX4 e deasemenea o opțiune.

#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,798
  • Înscris: 12.09.2015

 ursamajor, on 27 decembrie 2019 - 16:15, said:

Arctic MX4 e deasemenea o opțiune.

Cea mai buna optiune.

 areal_IT, on 27 decembrie 2019 - 11:25, said:

Bun, laptopul meu lenovo legion y520 intra in thermal throttling, procesorul sta undeva la 88-92 de grade celsius in jocuri, sistemul de racire este curat si modul extreme colling este activat deci singura explicatie este pasta termica, acum intrebare. Ce imi recomandati? Pasta lichida de la coolllaboratory sau o pasta arctic silver clasica? Care sunt diferentele?
Imi puteti recomanda si un coolling pad puternic? nu am reusit pana acum sa gasesc ceva rezonabil. Multumesc mult Posted Image

Intrebarea este :din fabrica laptopul a venit cu pad termic?.Daca da ar fii recomandat sa folosesti asa ceva de foarte buna calitate.Nu intru in detalii,nu are rost.

Edited by PiticVerde, 27 December 2019 - 20:11.


#9
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011

 PiticVerde, on 27 decembrie 2019 - 20:11, said:

Cea mai buna optiune.



Intrebarea este :din fabrica laptopul a venit cu pad termic?.Daca da ar fii recomandat sa folosesti asa ceva de foarte buna calitate.Nu intru in detalii,nu are rost.

Prin cooling pad nu ma refer la un pad termoconductor ca cele de pe memoria placii video....m-am referit la un cooller extern....

#10
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Update;

View PostMartinAdelberg, on 27 decembrie 2019 - 11:35, said:

Noctua NT-H1 sau Artic Silver 5

Sunt deja opsolete. Artic Silver 5 nici nu mai intra in competitie si Noctua NT-H1 are deja update Noctua NT-H2

Update; la finalul testului din Oct.2019 pe overall se recomanda; Thermal Grizzly Kryonaut. Test 9/10

[ https://i.gyazo.com/dd5bf70f6423c04331a789bfb32a877a.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.gyazo.com/139a27ef74de23b7d88753a5e01d5bab.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by WestPoint, 18 January 2020 - 14:32.


#11
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Imi puteti recomanda o pasta buna, ce se gaseste si online in ro pentru un deliding? Exclus liquid metal.

#12
Krotal

Krotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 28.09.2008
Cea mai buna pasta e Thermal Grizzly Kryonaut dar dificila la aplicat...Arctic Silver se comporta ca un adeziv si la inlocuire ai probleme....alternativa mai buna este Arctic MX4

#13
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Am gasit printr-un sertar un pic de Arctic cool Z5... oare e diferenta mare intre asta si Mx4 ? Este vreo pasta de la Noctua peste MX4 ? Ms.

#14
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Am deja vreo 25 custom computere facute in 2019 cu I9/I7 si AMD Ryzen 7
La toate am folosit Thermal Grizzly TG-K-001-RS Kryonaut 12,5 cu foarte bune rezultate si fara reclamatii.
https://www.amazon.d...&language=de_DE

#15
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
25 ! fain! Ai folosit la careva 'naked die cpu' cooling ? cu ceva adaptor ?
Eu nu inteleg de ce intel le-a pus lit-ul ala pe pastila de silicon si plus de asta si o pasta de toata jena intre...

#16
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Sorry pentru raspunsul intarziat.
Da, din cele vreo 25 de custom PCs, am facut 5x cu racire pe apa cu setul de racire Thermaltake

1. 2x Thermaltake Pacific M360 Plus Hard Tube DIY Wasserkühlungs RGB Kit, schwarz
2. 2x Thermaltake Pure Plus RGB 12 TT Premium Edition 3Pack Gehäuselüfter
3.1x Thermaltake V-Tubler PETG Tube 16mm OD 1000mm 4 Pack für PC Wasserkühlungen klar
4.1x Thermaltake AC-024-BN1NAN-A1 Commander F6 RGB Aufrüstset
5. 2x Thermaltake C1000 Opaque Coolant Green (Kühlflüssigkeit für Wasserkühlungen)
6. 1x Thermaltake Pacific Hard Tube Bending Kit (zubehör Wasserkühlung) schwarz
7. 2x Thermaltake AC-023-AN1NAN-A1 Commander FP Hub für PWM-Lüfter schwarz

8. 1x ROCKIT 89 - 9th GEN DELID & RELID KIT
9. 1x ROCKIT COOL  " HYPER " CLEANER KIT

[ https://i.gyazo.com/3ccbded97ce0ee1efcd3d0a7cb961b67.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.gyazo.com/d76749e5dad1fe1541a62ce6c8efb830.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71XoujmvxML._AC_SL1500_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by WestPoint, 28 April 2020 - 11:11.


#17
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Foarte tari racirile alea pe apa ! Felicitarile mele, cred ca e nevoie de o groaza de timp pt instalare si configurare.

Momentan am facut deliding fara a pune coolerul direct pe chip (asta pana nu primesc un adaptor pt asa ceva)
https://pt.aliexpres...earchweb201603_

Am folosit deocmadata o pasta Gelid GC extreme cu rezultate excelente si in urmatoarele zile sper sa o pot compara cu Noctua NT-H2.

Am auzit despre Kryonaut ca in timp si-ar pierde calitatile pe care le are in momentul aplicarii chiar daca in acel moment ar fi mai buna decat alte paste termice.
A intalnit cineva o astfel de situatie ?

Inca ceva, stie cineva o pasta termica ce se comporta excelent in cazul placilor video. Din cate am citit cele pt procesor nu prea ar fi potrivite pt GPU ...mai ales MX4...Despre H2 si Kryo am auzit acelasi lucru in cazul video.

#18
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Pe custom PC ca si al meu, lucrez doua zile bune. Cel mai mult imi tuburile de racire din plastic care trebuiesc masurate si indoite si taiate cu grija fara a deteriora
tubul prin incalzire excesiva sau insuficienta.
Apoi montarea, racordarea radiatoarelor si a tuburilor, lichidul de racire, etc...
Pentru ca sunt o groaza de chestii de mintat, si nu le poti monta aiurea ca sunt scumpe si trebuie sa functioneze perfect si pe long term
Uita cateva poze in camera mea IT.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate