Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie
 Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...
 Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v
 M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...
 

Nikon D5200

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
trandyx

trandyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 23.06.2014
Salut,am luat acum vreo 2 ani un Nikon D5200 l-am folosit vreo cateva luni si dupa l-am lasat acasa,a fost folosit de fratemiu a mai facut niste poze etc
Ieri l-am luat inapoi si am iesit seara prin oras sa fac niste poze si am vazut ca nu mai focuseaza,am incercat sa ma uit prin setari dar nu mai stiu cum trebuiesc facute

Este cineva pe aici care ma poate ajuta sa ii fac niste setari ca sa pot face iar poze cu el.

Mersi

#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ce obiectiv ai pe el?
Te-ai uitat la butonul de AF/MF?

Îți dă confirmare de focus pe display?

#3
trandyx

trandyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 23.06.2014
obiectiv AF-S NIKKOR 18-55 ,MF e dezactivat nu pot sa il activez pe nici o optiune,dar cand pun pe display imi apre MF wide,stai acum am vazut ceva ciudat,imi focalizeaza doar cand fac poza din unghi drept,daca tin putin aparatul inclinat in jos sau in sus focalizeaza mai putin

+ am verifact acum focalizeaza doar pe obiectele de la o anumita dinstanta nu mai mult nu mai putin

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Vezi in setarile pentru focalizare din meniu.

#5
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 02.07.2011
@trandyx:

1) Deschide poza asta in alta fereastra : https://www.dpreview...lroundview.jpeg
2) Asigura-te ca ai comutatoarele de pe obiectiv ca in imaginea din dreapta jos.
3) Asigura-te ca in meniul din poza stanga jos, unde scrie AF-S tu ai AF-S (sau AF-C).

Daca ai acestea setate ca in poza si tot nu ai AF, atunci da jos obiectivul si verifica contactele sa nu fie murdare.
Daca si contactele sunt curate, intra in meniuri si reseteaza aparatul la setarile din fabrica.
Daca nici asta nu iti rezolva problema, atunci service...

#6
trandyx

trandyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 23.06.2014

View PostStefanSC, on 04 decembrie 2019 - 13:20, said:

@trandyx:

1) Deschide poza asta in alta fereastra : https://www.dpreview...lroundview.jpeg
2) Asigura-te ca ai comutatoarele de pe obiectiv ca in imaginea din dreapta jos.
3) Asigura-te ca in meniul din poza stanga jos, unde scrie AF-S tu ai AF-S (sau AF-C).

Daca ai acestea setate ca in poza si tot nu ai AF, atunci da jos obiectivul si verifica contactele sa nu fie murdare.
Daca si contactele sunt curate, intra in meniuri si reseteaza aparatul la setarile din fabrica.
Daca nici asta nu iti rezolva problema, atunci service...

Mersi foarte mult,chiar nu m-am gandit sa ma uit la obiectiv era pus pe af manual
Eu am AF-A

Edited by trandyx, 04 December 2019 - 13:36.


#7
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 02.07.2011
E bun si AF-A  (decide aparatul daca ai nevoie de AF-S(ingle) pt subiecti statici sau AF-C(ontinous) pt subiecti in miscare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate