Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die

Malwarebytes Windows Firewall Con...
 hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...

clima cu sunet ciudat
 Baterie Externa Solara, Power Ban...

Am vazut odata un film...

Problema scurgere apa rama termop...

Durata estimata de viata a unei i...
 Identificare filet butelie r290

Sifon pe circuitul frigorific.

Vizibilitate Hard Disk nefolosit ...

Salariu minim european in Romania
 

Asigurare city-break

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Buna! Stiti vreo asigurare (in Romania) care sa acopere costurile pentru un city-break cumparat individual (bilet de avion si hotel)? De exemplu daca se intampla ceva si mi se anuleaza zborul - recuperez banii de la compania aeriana pentru acesta, dar daca am platit si hotelul la destinatie raman cu paguba. Nici Turist Premium Plus nu acopera aceasta situatie. Nu se pune problema de reprogramare, fiind o deplasare de 2-3 zile.
Multumesc!

Edited by T Irina, 27 October 2019 - 23:39.


#2
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Normal in tarile cu apa calda plateste firma de turism ca nu si-a indeplinit contractul semnat,cum de asemeni platesti si tu procente cand renunti dintrun anumit motiv la excursie.

#3
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Da, dar eu nu am luat prin agentie. Am cumparat biletul de avion de la compania aeriana si hotelul de pe site-ul lor. Deci nu e pachet (la acelea se face asigurare storno si la noi). Nu vad nici o formula sa poti asigura banii dati pe hotel daca nu zboara avionul. Daca patesc eu ceva si nu mai pot merge, asigurarea acopera.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,335
  • Înscris: 07.02.2003

View PostT Irina, on 27 octombrie 2019 - 23:50, said:

Da, dar eu nu am luat prin agentie.
Atunci esti pe risc maxim. Contactezi hotelul si pui aceste intrebari... de ei depinde, ce poliltica au, poate poti amana cazarea daca sa zicem e o problema fix atunci...

#5
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,170
  • Înscris: 20.12.2007

View PostT Irina, on 27 octombrie 2019 - 23:39, said:

Buna! Stiti vreo asigurare (in Romania) care sa acopere costurile pentru un city-break cumparat individual (bilet de avion si hotel)? De exemplu daca se intampla ceva si mi se anuleaza zborul - recuperez banii de la compania aeriana pentru acesta, dar daca am platit si hotelul la destinatie raman cu paguba. Nici Turist Premium Plus nu acopera aceasta situatie. Nu se pune problema de reprogramare, fiind o deplasare de 2-3 zile.
Multumesc!
Ia vezi oferta Groupama
https://www.groupama...rii-strainatate

Poti atât la ei cât și la alți asigurători pentru o oferta individualizata.

#6
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Trebuia sa rezervi hotelul cu anulare gratuită sau parțiala. Nu doar Booking oferă facilitatea asta, de regula îți spun ei când faci rezervarea la ei pe site, sau in mailul de confirmare.

#7
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Mondial assistance cred ca ofera la varianta Premium aceasta optiune, insa trebuie incheiata cu ceva luni in avans, asa imi aduc aminte. Vezi pe site detalii.

https://www.mondial-...d:2-15ee733746c

#8
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 19.05.2005
Cauta la Groupama, de obicei imi fac asigurarea de calatoirie la ei dar am intrebat si de o asigurare de genul, am in gand o excursie la care trebuie sa cumpar bilete cu mult timp inainte, si spunea ca au asa ceva.
  Pentru City Break-uri ori iau cazare cu anulare gratuita ori cumpar cazarea cu foarte putin timp inainte.

#9
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Buna! Multumesc pentru raspunsuri. Mondial assistance nu are optionea asta, nici Groupama.
Anularile gratuite de pe booking (sau de oriunde) sunt de regula pana in ziua dinaintea plecarii - ori asta nu ma ajuta daca ajungeam pe aeroport si vedeam ca nu zboara avionul (eu pentru varianta asta cautam asigurare).
In concluzie nu prea e posibil sa asiguri asa ceva, asa ca poate am noroc si de data asta... nu am patit pana acum, desi am fost in zeci de citybreak-uri, dar de data asta hotelul a fost scump (mult mai scump ca de obicei).

Edited by T Irina, 01 November 2019 - 14:26.


#10
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,653
  • Înscris: 20.10.2006
Despagubirea de la companiile aeriene pentru anularea zborului poti sa o consideri pentru cazare.

#11
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostT Irina, on 01 noiembrie 2019 - 14:25, said:

in concluzie nu prea e posibil sa asiguri asa ceva,
Ai ajuns la concluzia corecta. La noi in tara nu exista acoperirea acestor costuri(storno cum se numeste clauza aceasta) decat in situatia in care cumperi prin agentie si musai se incheie asigurarea in ziua in care ai cumparat pachetul turistic.
Altfel, exista pe pietele straine o asa asigurare mai permisiva, insa pretul e mare, dai cat nu face. Adica discutam de sute de euro.

Edited by nniki, 20 November 2019 - 21:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate