Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

Idei pentru aceasta poveste cu personaje romanesti?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
SaraTeresa

SaraTeresa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.10.2019
Hei. Nu stiu daca e aria potrivita dar sper ca nu am incalcat regulamentul.
De curând am trecut printr-o pierdere oribila si ca sa trec mai usor de asta, mi s-a sugerat sa gasesc un hobby.

Am revenit la pasiunea din copilarie. Scrisul. Si ma gândeam sa scriu o povestioara/nuvela cu personaje romanesti. Mai mult, sa fie de la sat.
In mintea mea suna cam asa: un cuplu tanar.  Amandoi provin din familii abuzive, ambii au suferit mult etc. Cumva iubirea lor ii tine in viata. Insa fata va dori mai multe de la viata ( nu stiu, sa se mute la oras, sa faca niste studii. Nu stiu inca) si el e genul resemnat cu condiția lui si sa nu fie de acord ca ea sa plece. As vrea sa arat prin felul acesta ca uneori iubirea nu e suficienta pentru a tine oamenii impreuna si cum e viata la sat.
Totusi, nu am o intriga bine conturata. Poate m-ati putea ajuta. Nu vreau ceva sirpos, ci complex.  

Ce se mai poate intampla? Ma gandesc sa introduc coruptia de la noi in poveste sau violenta domestica. Nu stiu.
Multumesc

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Depinde ce fel de 'viata la sat' vrei sa zugravesti...

-Satul la care te gandesti tu inseamna: lipsa consimtita a educatiei, inapoiere sociala si mentala, mizerie autogenerata, stare de prostatie ?
-La's Fierbinti ar fi o cale de urmat pentru tine?  (ca tipologie de sat, a dramelor de acolo, a personajelor)?

Pe cine ar interesa sa scrii despre asta?
-pe locuitorii altor sate?  (pe rudele lor 'capsunarii' din alte tari)
-pe oraseni?  (satul idilic de odinioara, oaza de melancolie, puritate naturala, simplitate sociala)

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Sara, se pare ca vrei sa scrii doar pentru a scrie, pentru a fi ocupata,  In cazul asta, poti scrie oricum, orice, n-are importanta, ca oricum nu vei publica. Ideea ce ca in acest caz, nici de ajutor nu ai nevoie. Pune pe hartie totul asa cum iti trece prin minte si gata.Vezi la urma ce iese si la ce poate fi folosit, eventual.

#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,803
  • Înscris: 04.01.2018
Pai de unde esti, cel mai bine e sa te muti efectiv intr-un sat, sa vezi cu ochii tai cum este viata acolo, acum nu mai e ca pe vremuri, obiceiurile traditionale s-au cam dus, taranii umbla cu smartphone-ul la cingatoare, stau toata ziua pe Facebook, isi fac selfie-uri, etc.

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
daca apelezi la altcineva sa iti dea idei pentru o nuvela , se poate spune ca tu nu ai inspiratie.....ori cineva care spune ca are talent la scris nu are probleme de inspiratie

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Fă o variantă modernă caricaturizată a Moromeților.

Karaxe lasă colega-n pace nu mai critica tu.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,572
  • Înscris: 05.06.2009
a fost un subiect similar acum cateva saptamani/1-2 luni, chiar pe forum. era ceva legat de diferenta dintre cuplurile de la sat vs cele de la oras.

#8
SaraTeresa

SaraTeresa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.10.2019

 myshyk, on 24 octombrie 2019 - 07:33, said:

Sara, se pare ca vrei sa scrii doar pentru a scrie, pentru a fi ocupata,  In cazul asta, poti scrie oricum, orice, n-are importanta, ca oricum nu vei publica. Ideea ce ca in acest caz, nici de ajutor nu ai nevoie. Pune pe hartie totul asa cum iti trece prin minte si gata.Vezi la urma ce iese si la ce poate fi folosit, eventual.

Pai am castigat ceva premii pentru scris in perioada liceului. De aia am zis ca as relua pasiunea. Nu cred ca o sa public, nu am banii necesari acum. Dar tot vreau sa fac sa fie bine si sa iasa ceva ok

#9
SaraTeresa

SaraTeresa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.10.2019

 corinadaniela, on 24 octombrie 2019 - 09:49, said:

a fost un subiect similar acum cateva saptamani/1-2 luni, chiar pe forum. era ceva legat de diferenta dintre cuplurile de la sat vs cele de la oras.

Am vazut ceva, dar nu se potriveste parca cu ce as avea eu in minte. De fapt inca nici nu stiu ce am in minte.  Caut inspiratie:))

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

 SaraTeresa, on 24 octombrie 2019 - 10:15, said:

Pai am castigat ceva premii pentru scris in perioada liceului. De aia am zis ca as relua pasiunea. Nu cred ca o sa public, nu am banii necesari acum. Dar tot vreau sa fac sa fie bine si sa iasa ceva ok
aa deci ai castigat ceva premii....atunci continua. poate prinzi contract cu vreo editura mare

#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 karax, on 24 octombrie 2019 - 09:16, said:

daca apelezi la altcineva sa iti dea idei pentru o nuvela , se poate spune ca tu nu ai inspiratie.....ori cineva care spune ca are talent la scris nu are probleme de inspiratie
Nu exista artist pe lumea asta care sa aiba inspiratie non-stop... inspiratia nu e izvor nesecat.  
(vezi ca anumite lucrari ale aceluias artist sunt mai slabe... oare de ce? ca omul are talent, isi stie meseria, vrea sa faca chestii tari...)

Edited by Quantum, 25 October 2019 - 09:27.


#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
da este si o "boala" daca se poate spune asa.....in domeniile ce tin de inspiratie se numeste blocaj mental

#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
blocaj creativ  Posted Image

De ce crezi ca un artist are nevoie de o muza? ii da inspiratie :)

Edited by Quantum, 25 October 2019 - 10:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate