Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior
 Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...
 Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?
 Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 

Sfat achizitie/ alegere intre nikon Canon

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 19.12.2012
Vreau  sa achizitionez un aparat foto cu care sa pot face poze decente in lumina scazuta. Bugetul nu este unul foarte generos asa ca m am orientat catre un nikon d3500 sau un canon eos m100.
As dori niste sfaturi din partea celor care eventual le detin sau au folosit aceste aparate. Nu sttiu pe care din ele sa il aleg. Stiu ca unul e dslr iar celalalt e mirrorles. Nu stiu insa daca asta face vreo diferenta la pozele cu iso marit.
Multumesc.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,233
  • Înscris: 19.09.2005
canon 100d

#3
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
Argule, vorba lui Moromete: "Pe ce te bazezi?"

https://www.reddit.c...vs_nikon_d3500/

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,233
  • Înscris: 19.09.2005
il am

#5
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
@A10 Nu stiu la ce te referi cand zici lumina scazuta dar M100 fara trepied si multa rabdare nu este o alegere potrivita pentru pozele in lumina scazuta si noaptea.  In schimb aparatul este superb.

#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@A10. Este important și aparatul la foto în lumină scăzută dar foarte important este obiectivul. Obiectivul este cel care lasă cât mai multă lumină să ajungă pe senzor.
Poți face poze decente cu orice aparat modern cu condiția să-i pui pe el un obiectiv luminos (f1.8, maxim f2.8).

#7
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
@arg
Bravo, colega (pentru ca si eu mi-s canonist).
Dar in cazul asta, d3500 e cu un pas in fata lui 100d, zic eu. Stiu ca esti ager, satisticile seci le poti compara si singur.
Altfel, in viata reala, nu cred ca ai sa obtii mari diferente intre ele cind le pui un 50/1.8 in bot. Dar Nikonul poate ca te ajuta un strop mai mult la un crop, la scos un detaliu din umbra... mizilicuri de astea.

Revenind la oile noastre, in ziua de azi e (mare) chestie de preferinte sa tragi cu dslr sau cu mrl.
Coane A10, poate nu ar fi rau sa butonezi pe undeva atit un Nikon Dslr cit si un Canon mrl, sa vezi care te inspira mai mult, care iti sade mai manusa in miini.
Lumea se muta treptat catre mirrorless, s-ar putea sa regreti peste vreo 2 ani ca esti pe DSLR si nu esti fancy.
Sau s-ar putea peste aceiasi 2 ani sa iti para rau ca ai ales sistemul M de la Canon, who knows?
E o situatie de win-win sau lose-lose, cum vrei sa o iei.

Pina una alta, daca zici ca portofelul e ingust, uita-te si la obiective, ca fara ele nu se poate.
Pe Canon EF-M nu stiu cite zoom-uri cu minim f2.8 ai, dar pentru Nikon sigur ai de unde alege.


#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Pixel 2XL, minim. Face poze pe lumina scazuta mai bune ca D5300 si 35mm f1.8
Pe testate.
Cu SLR crop nu ai ce cauta pe lumina scazuta.
Si Full frame-urile sunt mari si scumpe. Iar obiectivele ruinatoare.

Daca vrei sa te apuci de fotografiat ca artist amator sau de eveniment ai mult mai multi bani de bagat.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,233
  • Înscris: 19.09.2005
un format mediu?

#10
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004

View PostdanX, on 16 octombrie 2019 - 14:43, said:

Cu SLR crop nu ai ce cauta pe lumina scazuta.
Hai sa fim de acord ca nu suntem de acord.

#11
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004
A10, ce buget ai ? ar fi mai usor de calculat o varianta buna...

#12
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 19.12.2012

View PostdanX, on 16 octombrie 2019 - 14:43, said:

Pixel 2XL, minim. Face poze pe lumina scazuta mai bune ca D5300 si 35mm f1.8
Pe testate.
Cu SLR crop nu ai ce cauta pe lumina scazuta.


Asa credeam si eu pana sa ma mai pun un pic la punct cu ce inseamna senzori foto si obiective.
Nu are cum o camera de telefon sa faca poze mai bune ca un aparat foto cu un senzor cu suprafata de aproape 10X mai mare si un optic pe masura. O fi pixelu ala top of za renge dar si senzorii astia is totusi actuali.
Asta cu diferenta intre tel si aparat am putut sa o observ inca de acu cativa ani cand comparasem o camera de 5 MP a unui telefon cu pozele facute de un aparat foto din gama "sapuniera" ce avea senzot tot de 5 MP. Diferenta era mult mai mare in calitatea imaginii si claritate desi telefonul era mult mai nou decat aparatul

Pt colegul de mai jos, buget e undeva la 2000 lei, nu vreau ceva profesional pt ca nu o sa fie folosit decat in scop personal, timp liber, concedii etc

Edited by A10, 17 October 2019 - 07:32.


#13
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004
Cauta ceva second bunisor pe olx...de ex, ai putea sa te mai targuiesti la A7 + 28-70, de pe olx..

https://www.olx.ro/o...mm-IDcTdAY.html

Bine, parca merita sa pui ceva peste buget, daca l-ai scoate pe asta...

#14
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Si eu eram de aceeasi parere la SLR entry vs Telefon pana sa dau de Pixel acum vreun an. Post procesarea si visual core-ul de la Pixel compenseaza cu succes senzorul mai mic.
Asa ca D5300 cu 35, 18-140 si 8mm au ajuns pe OLX. Am cochetat cu ideea unui FF SH dar pentru fotografie de concediu e prea greu si incomod.

E strict parerea mea, nu o bag pe gat nimanui. Dar incearca sa faci o fotografie cu night mode pe Pixel vs fotografie din mana fara blitz in aceleasi conditii. Mie asa mi-a trecut de SLR crop.
Opinia mea e ca in curand combinatia de software bun, chipset-uri dedicate si comoditatea o sa trimita camerele mirrorless si SLR entry pe urma sapunierelor.
Cand au aparut primele digitale rezultatele erau mult mai proaste fata de cele pe film format mediu sau chiar 35mm.
Tehnologia evolueaza.

Edited by danX, 17 October 2019 - 09:55.


#15
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da Dane, cu o condiție, să vezi acele cadre doar pe telefon.
Doamne ferește să le deschizi pe un display competent.
Cadrele cu telefonul sunt excelente pentru telefon și tabletă. Dacă vrei să le folosești la altceva, depinde doar de exigențele tale dacă îți vor place sau nu.
Pentru cadre cu familia în concediu este excelent un telefon.

#16
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
@Reactor Am un canon M50 si vad diferentele de calitate intre aparat si smartphone dar diferentele la printare in centru foto nu sunt asa de oribile. Nu aduc in discutie de poze vizualizate pe ecran mare sau print-uri pe dimensiuni mari. La o utilizare casnica un smartphone scoate o calitate decenta. Nici nu stiu sa folosesc aparatul la adevaratul lui potential dar sunt situatii in care am rezultate mai bune cu telefonul.

#17
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 02.07.2011
In general, raportul calitate a pozelor / munca depusa e mai bun la smartphone pentru majoritatea cazurilor de utilizare (subiecte abordate si mod de a consuma imaginea).

Acestea fiind spuse, nu vad sa dispara prea curand aparatele foto dedicate. Doar ca numarul de utilizatori al acestor aparate va scadea si, sper eu, calitatea imaginilor va creste.

Acestea fiind spuse, am scapat de fenomenul in care erau mai multi fotografi decat spectatori la unele evinmente, daca scapam si de cei care privesc evenimentele prin ecranul mobilului, ar fi perfect.

Si ca sa nu fiu total Off-topic:

@A10:

Ce doresti sa fotografiezi in lumina scazuta? Si ce inseamna lumina scazuta pt tine?

Daca doresti sa fotografiezi subiecti in miscare in lumina scazuta, as zice sa te intinzi la un D5300.

Daca fotografiezi subiecti statici, as zice ca un  telefon modern e mai bun.

#18
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postaceton, on 17 octombrie 2019 - 11:08, said:

...diferentele la printare in centru foto nu sunt asa de oribile. ...
Nu e diferență de la cer la pământ dar în funcție de dimensiunea printului și diferența este din ce în ce mai mare :)
Mărește orice poză de pe telefon făcând "pinch&zoom" ca și cum ți-ai imagina că vezi printul la scara 1:1. Atunci te vei lămuri fără să fie neapărat nevoie de print efectiv.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate