Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...
 Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.
 

Recomandare binoclu

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 06.05.2015
Bună ziua, doresc o recomandare pentru unul dintre cele trei binocluri, sau eventual propuneri in aceeași gama de preț, 400-500 lei
Lacerta explorer 10 x50
Lacerta nature 10x50
Celestron outland 10x42
Mulțumesc.

#2
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
ior 7x40

#3
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 06.05.2015
Am luat in calcul și ior 7x40
Insa as opta pentru un lacerta datorita garanției de 24 luni
Mulțumesc

Edited by d0d00, 15 October 2019 - 10:29.


#4
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
garantia nu iti foloseste la nimic

#5
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 06.05.2015
Pai nu am posibilitatea sa cumpăr din Craiova, trebuie prin curier, asa pe olx sunt câteva dar nu pot proba....

#6
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Swarovski 8x56.M-am uitat prin el la un targ.Cand le compari cu celelalte de 50-100€ parca vezi prin ceata cu astea.Da calitatea se plateste cred ca e in jur de 1800€.

Attached Files



#7
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 06.05.2015
Eu zic in gama de preț 400 - 500 lei
Il iau ca hobby

Edited by d0d00, 15 October 2019 - 10:52.


#8
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 03.02.2010
De ce nu intrebi pe astronomy.ro? E un forum pe care activeaza multi oameni chiar ok si care stiu ce vorbesc, nu indruga baliverne. Plus ca au si o arie de vanzari, poti lua second hand la un pret mic, mai ales ca vrei doar hobby. Mie mi-a trimis un moderator de acolo anul trecut un binoclu vechi dar bun (12x50) plus un 8x30 bonus la doar 100 de lei plus transport. Eu zic ca merita sa incerci.

#9
cheluIS

cheluIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.01.2012
Am un Nikon Aculon A211 12x50 de cativa ani . Sunt foarte multumit desi e un pic cam greu .

https://shop.yellows...ulon-a211-12x50

https://www.emag.ro/...a/pd/D04XG7BBM/

#10
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 06.05.2015
Va mulțumesc celor care v-ați deranjat pt mine, am optat și dat comanda pt lacerta explorer 10 x50.
Mulțumesc!
Se poate închide.

#11
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
AI GRESIT
TREBUIA SA ITI IEI UNUL IOR 7X40
dar daca nu asculti, csf.

vei vedea ca ce iti iei este un kitsch

Edited by ruzgar, 15 October 2019 - 12:05.


#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,716
  • Înscris: 29.03.2006

 Kean, on 15 octombrie 2019 - 10:50, said:

Swarovski 8x56.M-am uitat prin el la un targ.Cand le compari cu celelalte de 50-100€ parca vezi prin ceata cu astea.Da calitatea se plateste cred ca e in jur de 1800€.

A specificat ca vrea de 500 lei.

Si oricum, daca era fara limita la buget, pt sec 21 era mai potrivit fie un ZEISS cu stabilizator de imagine Spezial 20x60 T* S la 31900 lei, fie macar un Canon cu stabilizare de imagine 18x50 IS AW, la 8300 lei, chit ca nu dau 2 bani pe tratamentul AR de la Canon.
Sau 15x50 IS AW la 6700 lei.

#13
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 06.05.2015
Uite asta m a hotărât.
http://www.astronomy...pic.php?t=17901

#14
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
Ar fi mers si un delta forest II 10x50....tot in jurul a 500 lei

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,658
  • Înscris: 30.07.2003
In armata am folosit si IOR 7X40. Nu m-a convins. Deloc.

#16
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008

 neagu_laurentiu, on 15 octombrie 2019 - 15:09, said:

In armata am folosit si IOR 7X40. Nu m-a convins. Deloc.
Cu ce l-ai comparat ?

#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,716
  • Înscris: 29.03.2006
7x40 e o specificatie care de peste 100 de ani reprezinta un compromis bun intre performanta optica, marime, greutate, ergonomie si pret, si asta cu atat mai mult cand pt uz militar este si construit special sa fie mai rezistent si asta adauga masa si marime in plus.

Un grosisment semnificativ mai mare incepe sa devina neergonomic de folosit din mana, deoarece fara stabilizare se misca imaginea prea mult de la tremor.
Un 8x40 inca e OK, de altfel Zeiss facea binocluri militare si de 8X si in WW1 si WW2.

IOR-ul poate era o idee mai bun la 8x40, insa nu e mare diferenta oricum, si probabil avea alte dezavantaje, de ex la pret.
Ca si calitate optica, in primul rand reda ingalbenit, insa e posibil ca asta sa fie o filtrare intentionata pt a creste contrastul cu mijloacele disponibile la data proiectarii si la un target de pret accesibil. Nefiind un obiectiv fotografic, pe care de altfel si pe ele se purtau des filtre galbene, ci un binoclu militar, virarea spre galben nu e o problema majora. E insa enervant cand ignori pretul si destinatia militara.

Insa acum dintr-o perspectiva infipta bine in sec 21, sigur ca un compromis bun acum peste 100 de ani lasa mai mult de dorit.
Pt. grosisment mai mare insa, este obligatorie stabilizarea, si pe anga compromisuri legate de fiabilitate, rezistenta, consum baterii sau acumulatori, etc., o problema semnificativa este inca pretul, cel putin pt. cele care au optica decenta.

IOR-ul acela de 7x40, daca am putea ignora galbeneala, ar fi probabil de nota 8, sub Zeiss sau Pentax, dar totusi decent prin comparatie cu milioane de chinezarii.
Ceva cu optica comparabila sau mai buna, eventual si fara galbeneala permanenta, nu prea gasesti cu stabilizare la un pret foarte acesibil.
Cele bune sunt de obicei scumpe prin comparatie cu unul nestabilizat.
Exista diverse Fuji si Nikon in zona 14 x 40, insa Nikon chiar si fara stabilizare nu prea sunt fiabile si rezistente decat la serii premium mult mai scumpe.
Si ele sunt de obicei mult mai grele decat ar putea sa creada cineva, si asta e o problema majora de ergonomie.
Canon are si 18x50 si 16x42 dar sunt si ele scumpe, mari, tratamentul AR lasa de dorit si nici nu au rezistenta unui binoclu militar.
Zeissul 20x60 este foarte mare si f scump.

Din cauza asta multi oameni inca raman la 7x40, 8x40, si desigur ca nu au cum sa fie foarte multumiti.
Chiar si facut de Pentax sau Zeiss, cu optica superba, si care intradevar este peste acel IOR care nici el nu e rau, grosismentul limitat nu are cum sa reprezinte o revelatie. Mai ales ca acum in sec 21 atmosfera e poluata intens cu smog, pe langa umiditate, ceata si haze care existau si in alte vremuri.

Edited by loock, 16 October 2019 - 10:51.


#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,716
  • Înscris: 29.03.2006
O alta explicatie pt ingalbenire este ca sticla optica e dopata cu niste saruri pt. a rezista mai bine la expunerea la radiatii (uz militar).
Posibil sa fie dopata si din motive optice, de ex. pt ajustarea indcelui de refractie, dispersie, difractie, etc.
A fost o vreme in care la obiectivele foto se folosea sticla optica dopata cu oxid thoriu, si se ingalbeneau de la propria radioactivitate, insa n-am auzit sa fie cazul acesta la IOR.
La obiectivele foto se poate scapa de ingalbeneala produsa de autoiradierea cauzata de thoriu prin expunerea la UV chiar din sursa solara, insa exista riscul sa curga ulei sau vaselina pe diafragma si lentile.
N-am auzit insa sa fie cazul la binoclul IOR.
Exceptand galbeneala, a fost un design modern si competitiv la vremea lui, cu tehnica si tehnologie Zeiss Jena si ruseasca.

Pt. cine vrea mai mult grosisment, exista lunete terestre de spotting, cu trepied sau suport care asigura stabilitatea.
Se poate alege un model cu obiectivul cat mai mare dupa buget sau ergonomia transportului, si se pot monta oculare diferite ca la microscop pt diverse grosismente. Exista si cu zoom, sau cu luneta aditionala pt. incadrare mai facila.
In general se poate monta si o camera foto sau /si video cu un adaptor la aceste lunete.
Exista si cu brand Pentax, de calitate excelenta, si cu obiectiv cu deschidere de 80mm, si chiar si de 100 si peste.

Edited by loock, 16 October 2019 - 11:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate