Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri BMW X3 Benzina, model dupa...

Email client Windows 11 și A...

Apple watch 41 vs 45 si culoarea

Laptop cu subwoofer?
 Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 

Refacere BOOT UEFI pe partitie GPT

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,138
  • Înscris: 28.10.2006
Salut colegi!
Poveste ceva mai lunga:
Am clonat un SSD Kingston 300 de 120 GB pe un SSD Samsung 860 de 256 GB, pentru un prieten.
Totul OK.
Instalat Samsung-ul in PC, boot OK, functionare OK.
I-am recomandat sa testeze 2-3 zile functionarea tuturor programelor instalate inainte de a refolosi vechiul SSD.
Mi-a spus ca este OK, nu sunt probleme.
Dupa 5-6 zile de la instalarea Samsungului ma suna si-mi spune ca nu mai boot-eaza PC-ul.
Am luat PC-ul la mine sa verific/repar problema.
Am boot-at PC-ul cu un WINDOWS PE de pe stick.
Am verificat, toate informatiile sunt la locul lor pe SSD, toate partitiile (4) sunt corecte.
Am apelat la optiunea Repair din Windows - mesaj ca nu s-a putut repara, incercati cu mediul de instalare.
Am boot-at cu stick de instalare Windows 10 creat cu Media Creation Tool. Testat, verificat, functioneaza fara probleme.
Nici cu Repair Computer nu rezolva problema.
Am incercat ce se recomanda AICI.
Totul OK, in afara de comanda bootrec /fixboot , care da eroarea Access is denied.
In urma actiunilor de mai sus la boot- are primesc eroarea 0xc0000225 - \Windows\system32\system is missing or invalid
Am verificat: fisierul este acolo, dar nu stiu cat de "valid" este
Am incercat si cu utilizarea BCDEdit. Totul apare OK, nu da nicio eroare, dar nu booteaza.
Aveti idee ce as mai putea incerca?
Bineinteles ca prietenul a folosit SSD-ul vechi intre timp si nu mai exista nimic pe el, doar ce a scris ulterior.
Repet: toate datele sunt la locul lor, sunt accesibile, am rulat si sfc /scannow, nu sunt erori.

Oare o conversie a intregului disk de la GPT la MBR ar putea ajuta la refacrea boot-ului?
Fac o copie bit la bit a SSD-ului pe un HDD si as putea sa incerc. Ati mai incercat asa ceva? Merge?

Daca nu am posibilitatea sa refac boot-area de pe SSD-ul Samsung, cum as putea sa import macar profilul utilizatorului intr-o noua instalare?
Stiu de USMT, dar parca nu mai functioneaza pe W10 si oricum, ar trebui intai rulat pe instanta de Windows care acum nu boot-eaza.
Multumesc pentru impartasirea experientei voastre.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu cred că e defect ssd ul nou.

Copie manuală la date, reinstall curat. Dacă dă eroare, garanție.

#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,711
  • Înscris: 06.03.2016
Atribuie o literă partiției EFI ("P" spre exemplu) și formateaz-o (FAT32) folosind DiskPart, apoi rulează comanda:
bcdboot C:\Windows /s P: /f UEFI

Edited by red46, 18 September 2019 - 11:43.


#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,138
  • Înscris: 28.10.2006
Multumesc !
Voi incerca ambele variante. Prima data sugestia lui @red46.
@waterman
Dar la instalare "pe curat" pierd programe, setari, profil. Chestii pe care nu am cum sa le refac la mine.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 viceroy56, on 18 septembrie 2019 - 11:51, said:

Dar la instalare "pe curat" pierd programe, setari, profil. Chestii pe care nu am cum sa le refac la mine.
Pentru că nu există backup. Data viitoare poate va exista.

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,138
  • Înscris: 28.10.2006
Oricum primul lucru voi face, cum am zis, o copie integrala a SSD-ului pe un HDD. Bit cu bit.
Toate actiunile le voi face pe copie. In functie de rezultat, iau masuri si greutatiPosted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate