Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri BMW X3 Benzina, model dupa...

Email client Windows 11 și A...

Apple watch 41 vs 45 si culoarea

Laptop cu subwoofer?
 Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 

Problema Network in Windows 10

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Am W10 si 8,1, in dual boot. Pe Win 8.1 vad calculatorul surorii mele si laptopu' lu' taica-meu. Pot accesa ce au pus ei la share.
Pe Windows 10, nu ii vad.
Mentionez ca am un router D-Link DIR-600.

#2
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,125
  • Înscris: 19.01.2004
https://www.windowsc...mbv1-windows-10

#3
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Gata. Merge acuma. Mersi mult.
Dar mai am o intrebare: Daca aveam un router mai nou, mergea direct cu SMB2?

#4
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,214
  • Înscris: 24.04.2013
Nu. Protocolul e implementat pe fiecare device conectat la retea, inclusiv sistemuld e operare instalat pe fiecare PC in parte suporta sau nu o versiune sau alta. Router-ul nu are nici o treaba, exceptia fiind daca ai un stick/hdd conectat direct la el (pe USB) si partajat (de router) folosind SMB (‘Samba’). Calculatoarele pe care nu le vedeai foloseau v1. Articolul mentionat de colegul @Taxon e gresit in acesta privinta, scrie ‘Usually, you'll be using SMB to connect to devices that don't run Windows, such as a router with file sharing capabilities, Network-Attached Storage (NAS), or other computers running Linux.’ ca si cum pentru Windows nu s-ar folosi.

#5
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Multumesc.
Pot, cumva, sa instalez SMBv2 pe celelalte calculatoare din casa (Windows XP si Win 8.1)?

#6
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,214
  • Înscris: 24.04.2013
Pentru Windows XP nu cred ca poti face nimic(*). In general exista implementari non-Microsoft si suporta SMBv3, dar tot ce am gasit e pentru sisteme non-Windows (Linux, Android, si asemenea).
(*) Un motiv am gasit explicat aici <https://www.experts-...file-share.html>: ar trebui inlocuite unele fisiere sistem de tin de TCP/IP, iar Windows File Protection nu permite asa ceva.

Vad ca SMBv2 a fost introdus in Windows Vista, si SMBv3 in Windows 8, deci 8.1 ar trebui sa le aiba nativ. Mai multe informatii, inclusiv cum verifici ce/daca e activ sau nu si cum activezi/dezactivezi diferite versiuni ai aici: <https://support.micr...-windows-server>.

Poate un coleg mai stiutor intr-ale SMB-ului poate preciza ce se intampla intr-o retea mixta, cu device-uri care suporta mai multe sau mai putine versiuni. De exemplu daca vor folosi toate versiunea minima, daca versiunea e impusa de Browse Master, etc. Daca ai hdd/stick atasat la router si partajat cu ‘[Windows] File sharing’ (nu doar FTP sau altceva), atunci pe router acest protocol va fi activ si in plus router-ul are maxime sansa sa devina Browse Master; aici poate conteaza cat de vechi e router-ul, dar personal nu stiu sa iti spun exact cum e.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate