Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

Problema crontab

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
tekoa

tekoa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.08.2019
up

View Posttekoa, on 25 octombrie 2019 - 00:20, said:

Nu se încumetă nimeni cu o explicație si o soluție pentru aceasta stranie ciudățenie?
Între timp am mai încercat și cu saytime și m-am izbit de aceeasi problemă manifestată identic:
Dacă în timpul ăla placa audio e ocupată de ceva (un player) comanda dată în terminal sau trecută într-un script activat manual funcționează, dar dacă comanda sau scriptul e activat de un cron binevoiește să-mi dea întotdeauna eroarea
[alsa-sink-ALC1150 Analog] alsa-sink.c: Error opening PCM device front:0: Device or resource busy
Căutând dupa eroarea asta pe net nu găsesc decât niște informații vagi (mai mult lipsă) și fără legătură cu aceasta problemă care implică crontab.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
30 8-23 * * * XDG_RUNTIME_DIR=/run/user/`id -u` espeak -vro -a 12 "Ceasul este $(date +\%R)." # JOB_ID_1
0 8-23 * * * XDG_RUNTIME_DIR=/run/user/`id -u` espeak -vro -a 12 "Ceasul este $(date +\%R)." # JOB_ID_2


Edited by MembruAnonim, 25 October 2019 - 22:21.


#21
tekoa

tekoa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.08.2019
Nu merge nici așa. Dă aceasta eroare:

Quote

Oct 26 01:30:01 eu-desktop CRON[3286]: (eu) CMD (XDG_RUNTIME_DIR=/run/eu/`id -u` espeak -vro -a 12 "Ceasul este $(date +%R)." # JOB_ID_8)
Oct 26 01:30:01 eu-desktop pulseaudio[3291]: [autospawn] core-util.c: Failed to create secure directory (/run/eu/1000/pulse): No such file or directory
Oct 26 01:30:01 eu-desktop pulseaudio[3291]: [autospawn] lock-autospawn.c: Cannot access autospawn lock.
Oct 26 01:30:01 eu-desktop pulseaudio[3291]: [pulseaudio] main.c: Failed to acquire autospawn lock
Oct 26 01:30:01 eu-desktop pulseaudio[3293]: [autospawn] core-util.c: Failed to create secure directory (/run/eu/1000/pulse): No such file or directory
Oct 26 01:30:01 eu-desktop pulseaudio[3293]: [autospawn] lock-autospawn.c: Cannot access autospawn lock.
Oct 26 01:30:01 eu-desktop pulseaudio[3293]: [pulseaudio] main.c: Failed to acquire autospawn lock
Oct 26 01:30:01 eu-desktop pulseaudio[3296]: [autospawn] core-util.c: Failed to create secure directory (/run/eu/1000/pulse): No such file or directory
Oct 26 01:30:01 eu-desktop pulseaudio[3296]: [autospawn] lock-autospawn.c: Cannot access autospawn lock.
Oct 26 01:30:01 eu-desktop pulseaudio[3296]: [pulseaudio] main.c: Failed to acquire autospawn lock
Oct 26 01:30:01 eu-desktop pulseaudio[3299]: [autospawn] core-util.c: Failed to create secure directory (/run/eu/1000/pulse): No such file or directory
Oct 26 01:30:01 eu-desktop pulseaudio[3299]: [autospawn] lock-autospawn.c: Cannot access autospawn lock.
Oct 26 01:30:01 eu-desktop pulseaudio[3299]: [pulseaudio] main.c: Failed to acquire autospawn lock
Oct 26 01:30:02 eu-desktop CRON[3285]: (CRON) info (No MTA installed, discarding output)


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
M-a fi mirat sa functioneze. Faptul ca nu functioneaza nu este de mirare:

Quote

XDG_RUNTIME_DIR=/run/user/`id -u` espeak -vro -a 12 "Ceasul este $(date +\%R)." <=> ce zic eu
XDG_RUNTIME_DIR=/run/eu/`id -u` espeak -vro -a 12 "Ceasul este $(date +%R)." <=> ce zici tu
E ceva ciudat in outputul de mai sus?

#23
tekoa

tekoa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.08.2019
Scuze! Am crezut că trebuie ca in loc de user....cum se procedează cam în toate cazurile

OK, merge!!!
Mulțumesc mult!

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
No problemo. Posted Image Posted Image

Edited by MembruAnonim, 26 October 2019 - 01:03.


#25
tekoa

tekoa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.08.2019
Explică-mi și mie, te rog, în amănunt ce face comanda aia, sau dă-mi un link catre informația exactă si amănunțită, că am dat o căutare să mă lămuresc și nu găsesc decât lucruri generale despre XDG_RUNTIME_DIR sau despre folder  /run/user/1000 ( /run/user/$UID)

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
XDG_RUNTIME_DIR este o variabila de mediu in GNU/Linux, valoarea continuta de aceasta variabila este o cale explicita catre directorul user-ului care ruleaza o comanda in X. Variabila este setata automat cand faci login, poti rula comanda echo $XDG_RUNTIME_DIR in terminal de test insa problema este in clipa in care rulezi cronjob-ul acea variabila nu este setata deoarece cronie (softul folosit pentru cronjob-uri) ruleaza comenzile intr-o alta sesiune nu in sesiunea utilizatorului logat si automat variabila mentionata nu este definita sau mai bine zis o interogare a ei returneaza nimic. espeak are nevoie de X ca sa ruleze desi este un soft care ruleaza in terminal si care in teorie nu are treaba cu server-ul X. In GNU/Linux ai mai multe variabile de mediu care incep cu XDG si care definesc diferite valori folosite de X sau de soft-uri care necesita GUI.
Spre exemplu in clipa de fata am variabilele de mai jos care sunt setate automat la login:
XDG_SESSION_PATH=/org/freedesktop/DisplayManager/Session1
XDG_SEAT=seat0
XDG_SESSION_DESKTOP=i3
XDG_SESSION_TYPE=x11
XDG_CURRENT_DESKTOP=i3
XDG_SEAT_PATH=/org/freedesktop/DisplayManager/Seat0
XDG_SESSION_CLASS=user
XDG_VTNR=1
XDG_SESSION_ID=2
XDG_RUNTIME_DIR=/run/user/1000

Daca e sa rulez espeak folosind un cronjob in loc de seiunea 1 va fi folosita o alta sesiune care nu va avea XDG_RUNTIME_DIR setata.

Edited by MembruAnonim, 26 October 2019 - 12:21.


#27
tekoa

tekoa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.08.2019
Mulțumesc, am înteles, deși trebuie să mai aprofundez căci deja informația e mai elevată.
Chiar vream, imediat după ce mi-ai răspuns, să te întreb cum ai ajuns la /run/user/`id -u` și care este semnificația exactă a acestui `id -u` dar am găsit pe net ce trebuie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate