Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

Perete comun cu baia nu se usuca

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 04.03.2006
Am o mare, mare problema. O garsoniera la parter, nelocuita o mare perioada de timp, pe care m-am hotarat sa o amenajez pentru baiatul meu. Acum cateva luni blocul a intrat in reablitare, este o zona destul de cautata, garsoniera respectiva are 44 MP, deci destule motive. Stiam ca exista o problema la baie, in sensul ca peretele din dreptul cazii are o infiltratie. Initial arata destul de urat ( prima poza). Zis si facut, m-am pus pe treaba, acum exact 1 luna am anulat tevile din perete si am tras tevi de cupru pe tot traseul baii. Am schimbata scurgerea de la chiuveta ( care e in exterior acum) si sifonul de pardoseala. Am schimbat instalatia electrica ( prize si lumini) si cum a terminat electricianul am adus un meserias sa repare sparturile si sa refaca portiunea respectiva de perete.
Acum vine cosmarul meu...Dupa cum se vede in foto 2 exista o suprafata CARE NU SE USUCA COMPLET! Am recurs la toate artificiile posibile. Portiunea respectiva corespunde cu nisa cazii de baie. Avand destul spatiu am cumparat un dezumidificator Trotec, sistem Peltier, si l-am tinut 1 sapt in nisa respectiva, in fiecare dimineata se strangeau cca. 200 ml apa. In timp ce functiona crestea sensibil temperatura in spatiul respectiv iar umiditatea pe higrometru era la 99%! Cand il opream, dupa ceva timp, umiditatea se oprea undeva la 80%, cu usita de vizitare deschisa. In baie aveam umiditatea cam 40%, nu am avut niciodata probleme de umiditate. La subsol totul e uscat, tavanul are pe el o izolatie deci nu poate fi vorba de capilaritate. Caramizile de nisa sunt uscate la atingere, nu se simte nimic ud sau rece. Am pus ieri un ventilator mic sa bata in caramizile respective si am cumparat un ventilator ieftin de baie pe care l-am montat cat de cat in usita de vizitare. In timp ce acesta functioneaza umiditatea scade la 72%, dar cum il scot de acolo creste iar la 77-80%. M-am gandit ca e cada sparta, nu prezinta nicio fisura - e din acril cu fibra de sicla. La scurgere nu curge deloc, am verificat cu hartie prosop.
Am ramas fara idei...sa curga de sus imposibil. Niciun perete din baie nu da afara - unul da in camera. atul balcon + debara, al treilea un perete in bucatarie. Si totusi acolo, dedesubt e o umiditate constanta.
Daca are cineva idee ce se poate face il rog sa ma ajute. Nu e normal ca un perete de 12 cm sa nu se usuce dupa 30 zile!

Attached Files



#2
-zeu-

-zeu-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 14.08.2019
Pe ce parte este garsoniera? Partea de nord?
Baga dezumidificatorul si lasi pe 55%.
Dureaza nitel sa traga umiditatea din perete.


Dezumidificatorul cu celule peltier este o mizerie, cumpara ceva trotec normal.

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,705
  • Înscris: 25.11.2014
Cu sistem peltier nu usuci nimic. Ia ceva cu compresor. Freonul e baza. Ce scoti tu cu peltierul e nimica toata. Ia ceva pe freon si ai sa te minunezi cand ai sa scoti 5-6 litri de apa pe zi.

#4
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 04.03.2006
Am folosit si compresor, tot Trotec, scoteam cam 300 ml in 12 ore. Problema e ca cel mare nu are loc in nisa cazii. Iar in baie nu am umiditate peste 45%

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,705
  • Înscris: 25.11.2014
Ala e perete comun cu baia vecinilor?

Poate problema e la vecini?

#6
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 04.03.2006
NU. Cei 3 pereti pe care sta cada sunt : camera mea ( cea cu robinetul) perete balcon + o debara ( latura mare) si peretele bucatariei - fara tevi sau scurgere, care se afla pe peretele opus

Attached Files


Edited by anducoj, 18 August 2019 - 11:20.


#7
-zeu-

-zeu-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 14.08.2019
99% umiditate? Ba da dracu?

Folosesc dezumidificator normal, lasa sa mearga pe 55%, inchide usa la camera.

Umiditatatea din perete se extrage treptat, nici maca dezumidificatoarelor nu usuca asa de repede un perete ud.

Ai fainata pana sus? Deci teoretic daca este vreo teava sparta la vecinul de deasupra nu se observa pe peretele din baie ca ai faianta.

#8
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,242
  • Înscris: 23.08.2014
Trebuia sa il asi sa se usuce inainte sa repari.probabil a stat foarte mult imbibat cu apa si are nevoie de timp sa se usuce.Daca ai eliminat toate sursele de umezeaza, se va usca in timp.

#9
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 04.03.2006
Daca era de la vecinul de sus se uda peretele de sus in jos nu?
Da, a stat ceva vreme peretele ud...insa cat dureaza sa se usuce un perete de caramida de 12 cm? Nu ajung 30 de zile pe caldurile astea?

#10
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
Cumpara-ti un ventilator cat-de-cat si lasa-l in functionare vreo 3 zile
orientat spre peretele cu pricina.
O sa ramai surprins de rezultate.

#11
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 04.03.2006
Am incercat in camera cu un ventilator f puternic, pe treapta 3/3. L am tinut non stop 5 zile.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,878
  • Înscris: 12.01.2018
Casa este veche si acolo peretele este bolnav.as tencui colțul cu var mult si acel perete Ă®ngust l-aș da cu var nu lavabile.poti da de test cu var pe acea porțiune dar mai intai stropeste  cu as din acela de albit hainele.il pui intr-o sprituitoare de geam si dai sănătos peretele de vreo 4 ori dupa care varuiesti colțul.

Edited by EMPP, 18 August 2019 - 16:01.


#13
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 04.03.2006
Ca sa fac toate astea intai trebuie sa se usuce. Nu merge sa dau cu nimic pana cand nu e perfect uscat. Sunt dispus sa incerc si variante f  scumpe, gen tencuiala hidroizolanta ptr spatii umede.

#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
După cum arată peretele ala , infiltratiile de apa vin de jos în sus.
    Spui ca ai schimbat instalatia dar peretele nu s-a uscat.
       1. Posibil sa fie o teava sparta.
       2. Apa din dush se infiltrează pe sub gresie.
    Nu ai ce sa faci cu dezumidificatoru . Întâi afli de unde vine apă.


#15
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Daca tevile din perete au fost " inchise " corect ,si nu exista posibilitatea sa se scurga apa pe ele , si peretele cu problema este cel de la " capul " cazii ...ce crezi ca poate fi ?
Izolatia dintre cada si perete.

#16
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 04.03.2006
Izolatia e facuta cu bagheta ptr faianta si silicon , robinetii de trecere sunt inchisi de vreo 2 saptamani. Te referi cand faci dus si cade apa pe marginea cazii nu? Dupa cum am spus apt nu a fost locuit de multa vreme, deci nici vorba de dus. Cel mult au mai luat muncitorii apa de la robinetul de cada, dar de 2 sapt nu a mai fost folosit.
Cat despre tevile din perete nu stiu cat de corect au fost inchise, posibil sa fi ramas apa pe ele care se putea scurge, dar cata apa putea ramane in 2 tevi? Iar in mod sigur acestea nu mai sunt alimentate!

Edited by anducoj, 18 August 2019 - 17:58.


#17
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Peretele ăla se menține ud de la o sursă de apă; deci trebuie înlăturată sursa!

#18
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 04.03.2006
Care este sursa?
1. Cada nu este folosita
2. Tevile pe cupru sunt aparente
3. NU EXISTA vreo alta teava prin pereti, cu exceptia coloanelor verticale situate la 1,5 m de cada?
Subsolul este perefect uscat. Nu are cum sa existe fenomenul de capilaritate ( daca ar fi uda podeaua ) cu 30 cm deaspura ei. Logic incepe de la nivelul solului si urca,nu?

Edited by anducoj, 19 August 2019 - 10:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate