Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta
 

Excursie Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
popescuadi

popescuadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 21.07.2019
Buna ziua. In primul rand scuze daca sunt intrebari banale, dar personal nu am mai iesit din tara pana acum.
As dori sa merg cateva zile intr-un oras european, transport cu avionul , rezervare cazare pe booking.
Am niste nelamuriri:
1) In ceea ce priveste plata pentru cazare/altele. Este ok cardul obisnuit Visa Electron? Si banuiesc ca ar fi bine sa am si o suma in EUR la mine
2) Referitor la telefon mobil, ce ma intereseaza e sa am  un minimal acces la internet pentru a cauta diverse locatii/atractii etc. Care e treaba cu roaming-ul? Trebuie ceva setari facute la plecare (RDS) ?
3) Ce alte chestii ar trebui sa am in vedere?

Multumesc.

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
1. Da. Da.
2. Da, activezi roaming si atit.
3. Citeste alte topicuri pe forum.

#3
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
1) Poti sa o platesti si pe booking. In rest, la hotel depinde ce tip de card accepta, sa nu ai surprize.
2) Intra pe site Digi si vezi ca presupune roaming. Daca ai cartela e un pic diferit. Nu am Digi, deci nu as putea sa dau informatii concrete pentru ei.
3) Sa ai buletinul la tine, sa fii civilizat si sa nu ne faci de rusine pe acolo.

#4
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,846
  • Înscris: 23.04.2007

View Postpopescuadi, on 12 august 2019 - 12:51, said:

rezervare cazare pe booking.
1) In ceea ce priveste plata pentru cazare/altele. Este ok cardul obisnuit Visa Electron?
Pentru plata cazarii vezi pe bookimg ce metode de plata accepta respectiva unitate de cazare.

Edited by adrian_r5, 12 August 2019 - 13:13.


#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 13.07.2011
1) Vezi ca Visa Electron nu este acceptata peste tot in Europa. In vest este chiar necunoscuta si nu este acceptata la orice POS. Cazarea uneori trebuie sa o platesti dinainte (pe booking) si aici la fel uneori iti este respins Electron-ul. Sa ai euro la tine cu siguranta este important.
2) Activezi roaming-ul
3) Depinde unde calatoresti, etc. mai greu sa ne dam cu parerea fara sa stim exact detaliile. Ai grija la portofel, chiar daca esti in Europa se fura si acolo.

#6
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 13.02.2018
Visa Electron NU este oriunde acceptat. Am patit personal in Germania. In loc sa stai sa te rromesti cu vanzatorul cu privire la "drepturile tale de cetatean european", cum am vazut ca alti romani o fac, mai bine folosesti alternativa (un MasterCard sau cash). E mai rapid si mai putin stresant, pentru tine si restul (comerciant, persoane care asteapta la coada in urma ta, etc.)

Verifica buletinul sa fie in perioada de valabilitate inca minim 6 luni de la plecarea din tara!

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostJustARandomGuy, on 12 august 2019 - 13:15, said:

Verifica buletinul sa fie in perioada de valabilitate inca minim 6 luni de la plecarea din tara!
Asta cred ca e legenda, pentru EU: https://www.tez-tour...iera romana.pdf

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,897
  • Înscris: 15.06.2004
Doar in Germania sunt probleme, sau mai bine zis au fost al un moment dat ( 4-5 ani ) - unele magazine gen Saturn sau MediaMarkt acceptau doar Maestro sau American Express din motive de comisioane.
Culmea 2 ani mai tarziu am putut plati cu Visa Electron la ele - aceleasi magazine. Probabil rezolvasera cu comisioanele.

In schimb orice bancomat accepta retragere - aici e o chichita - e bien sa alegeti doar din cele situate in banci. Altfel va pot da teapa.

Atentie la Digi - sunt singurii care au tarife mai mari in Roaming - au o exceptie de la alinierea tarifelor.

Quote

Ai grija la portofel, chiar daca esti in Europa se fura si acolo.   
Cel mai periculos din punctul asta de vedere e Spania. te fac Marocanii de nu se poate. Si la bagaje nu doar la portofel.

#9
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
1. Pentru calatorii iti recomand Revolut.
2. Iti activezi roamingul si esti "onlain"  in tot Spatiul Economic European
3. Itinerariu
4. Bagaj comod
5. Bani sa ai ca restul le descurci la fata locului
Vacanta placuta!

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,616
  • Înscris: 17.08.2007

View Posteiffel, on 12 august 2019 - 13:44, said:



Atentie la Digi - sunt singurii care au tarife mai mari in Roaming - au o exceptie de la alinierea tarifelor.



Punctual la Digi, am un abonament de 3euro a ei si il folosesc 98% in roaming. Nu au tarife mai mari, pur si simplu ei nu includ nimic in abonament ptr roaming si platesti doar cat cosumi. 1Gb e pe la 3-4 euro. Daca nu stai pe youtube sau facebook in cateva zile nu vei atinge 1gb de trafic.

#11
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,370
  • Înscris: 05.09.2006
2. Dupa ce activezi roamingul, este posibil ca totusi sa nu-ti mearga, sa nu se inregistreze cartela ta in reteaua din tara pe care o vizitezi. Atunci cauti la SIM Toolkit, aplicatia Change IMSI, dai click pe ea apoi alegi ok (asta e echivalent cu activarea manuala a roamingului).

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,897
  • Înscris: 15.06.2004
Au mai scazut cei de la Digi anul asta cate ceva dar mai mentin niste tarife suplimentare.
Sin pacate nu pot da link ca Play Tech e un site... nepermis.

#13
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,616
  • Înscris: 17.08.2007
@eiffel nu conteaza ce spune playtech sau altii, am abonament la ei de 2 ani si il tin aproape exclusiv in roaming. Nu e nimic suplimentar de plata, il folosesti platesti, nu il folosesti nu platesti nimic, doar abonamentul si atat. In UE au urmatoarele preturi:
Bine ai venit in GERMANIA! Tarifele de roaming, cu TVA inclus, care se aplica de la primul min/MB/SMS utilizat sunt: apeluri locale si catre tari UE/SEE 0.0223 Euro/min; catre alte tari 1.4875 Euro/min si 0.0060 Euro/SMS trimis. Apeluri primite 0.0101 Euro/min si 0 Euro/SMS primit. Trafic date 0.0026 Euro/Mbyte. Apeluri gratuite in UE/SEE: 112 (Urgenta) si +40314007777 (info tarife). Multumim, echipa DIGI.

Trebuie activat roamingul in contul digicare sau la un sediu de-al lor.

#14
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Daca ai timp fa-ti Revolut, e foarte bun pentru calatorii in strainatate. Citeste despre locul in care urmeaza sa calatoresti si fa-ti un plan de actiune, mie imi place sa ma uit si pe unde pot manca in fiecare zona si daca e ceva "de-al locului", incerc sa evit "tourist trap-urile".

#15
Hondica

Hondica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.05.2010
Am folosit cardul obisnuit Visa Electron , in lei , de la Banca Transilvania , in 16 tari din Europa in ultimii 3 ani si a fost acceptat peste tot , inclusiv in Germania . Pentru neclaritati sau pentru a modifica limitele de plata poti suna la numarul de telefon scris pe spatele cardului . Rezervarea cazarii pe booking este foarte OK  Daca hotelul la care te cazezi nu face parte  dintrun lant international sau daca ajungi la el mai spre seara , este bine sa trimiti un e-mail direct la hotel cu doua-trei zile inainte in care sa specifici numarul rezervarii si ora aproximativa a sosirii . La majoritatea hotelurilor , daca soliciti , poti efectua plata cazarii la sosire , pentru a scapa de un stres . In cazul in care vei circula cu mijloacele de transport in comun este bine sa studiezi inainte site-ul serviciului de transport in comun pentru ca sunt bilete sau carduri de transport ( pe ore , pe zile , pe regiuni , pe grup , etc ) care sunt mai ieftine decat cele care iti vor fi recomandate la fata locului sau care apar prima data pe ecranul automatului de vandut bilete . Depinde unde zbori , dar este bine ca la intoarcere sa ajungi mai devreme in aeroport , pentru ca sunt si aeroporturi foarte mari , in care se pierde mult timp la controlul de securitate si la controlul actelor , iar de regula companiile aeriene romanesti primesc porti de imbarcare la capatul terminalelor si se merge mult pana la ele. Este bine sa ai numarul de telefon al companiei aeriene pe care o folosesti si al ambasadei sau consulatului roman din tara respectiva .Este bine sa verifici in ziua intoarcerii site-ul aeroportului de pe care te imbarci pentru ca pot aparea intarzieri sau anulari de zboruri despre care compania aeriana nu te anunta inainte. In aceste situatii nu trebuie sa te nelinisteti, operatorul aerian va gasi intotdeauna o solutie . Este recomandat sa citesti site-ul turistic al orasului pe care vrei sa il vizitezi sau un ghid turistic pe care il gasesti in librarii , pentru ati putea face un intinerariu si pentru a nu regreta ulterior ca nu ai vazut un anumit obiectiv turistic . Poti descarca de pe internet si harti , pentru ca cele care le primisti la fata locului , de la biroul de informatii turistice sau de la receptia hotelului , au de regula un scris marunt Este recomandabil sa te cazezezi in zonele centrale ale oaselor. Este necesar sa ai o suma de Euro cash la tine . Este necesar sa activezi roamingul pentru a putea telefona in caz de nevoie . In hotelurile si in locurile publice din Europa gasesti de regula internet wi-fi gratuit. Nu ezita sa calatoresti in Europa , te vei simti bine si in siguranta.

#16
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,616
  • Înscris: 17.08.2007

View PostHondica, on 16 august 2019 - 14:13, said:

Nu ezita sa calatoresti in Europa , te vei simti bine si in siguranta.
Dar nu sta nici prea mult plecat ca o sa ai o problema de readaptare la intoarcere :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate