Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...
 1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...
 Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...
 Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

Facultatea potrivita pentru softw...

Upgrade CPU --> upgrade RAM?
 

Filtru apa bloc sau granulat?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
metall123

metall123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.07.2019
Salut vreau sa-mi cumpar sistem de filtrare teava apa rece si va intreb cartusul carbune activ sa fie bloc sau granulat? intreb persoanele care au asa ceva?

#2
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 10.01.2012
dacă ești nevoit să alegi, cărbune activ bloc are prioritate. Dar am văzut baterie cu 3 cartușe care le includea pe ambele, al treilea era pentru impurități.

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,254
  • Înscris: 30.04.2007
zic gurile rele ca este de preferat ca inainte de filtrarea chimica (carbunele activ) sa intercalezi 1-2 filtre "mecanice" (sita, cartus textil) astfel incit acesta sa nu se colmateze cu mizeria care vine pe teava.

#4
metall123

metall123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.07.2019

 NelsonMandela, on 05 august 2019 - 13:50, said:

dacă ești nevoit să alegi, cărbune activ bloc are prioritate. Dar am văzut baterie cu 3 cartușe care le includea pe ambele, al treilea era pentru impurități.
da, o sa merg pe carbune bloc,tocmai am citit ca este mai eficinent decat cel granulat.

 r_murphy, on 05 august 2019 - 14:12, said:

zic gurile rele ca este de preferat ca inainte de filtrarea chimica (carbunele activ) sa intercalezi 1-2 filtre "mecanice" (sita, cartus textil) astfel incit acesta sa nu se colmateze cu mizeria care vine pe teava.
citisem si despre asta si asa este, cred ca o sa merg pe varianta de doua:unul la intrare impuritati:rugina,mal,sedimente etc si urmatorul carbune activ bloc

#5
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 03.02.2005
Si cred ca si la iesire iti trebuie un filtru mecanic, pentru ca in cazul in care carbunele se descompune sa nu-ti plece bucatile pe teava.
Asadar, ar cam fi necesare 3 filtre, doua de impuratiati si unul intermediar cu carbune activ.

#6
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
La cat te costă mai bine cumperi apa plată pt băut si făcut mâncare. Pt spălat banuiesc că iti e suficient un filtru mecanic.

#7
metall123

metall123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.07.2019

 Ciubex, on 05 august 2019 - 14:53, said:

Si cred ca si la iesire iti trebuie un filtru mecanic, pentru ca in cazul in care carbunele se descompune sa nu-ti plece bucatile pe teava.
Asadar, ar cam fi necesare 3 filtre, doua de impuratiati si unul intermediar cu carbune activ.
nu este adevarat,doar la carbune activ granulat se cere asta,la activ bloc nu-i necesar,m-am uitat la valrom si au 2 si 3 sisteme https://www.valrom.r...rom_RO_2018.pdf

#8
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005
Eu mi-am schimbat recent setup-ul in Polipropilena -> Carbune activ bloc -> 2x Ceramic 0,3 uM( in paralel). Debitul e mic dar merita.
Ceramicele se pot spala de trei-patru ori, iar polipropilena face treaba buna. De trei ori am avut lucrari pe strada iar la mijloc, filtrul era inca alb.

Edited by Sirius Ticalo, 05 August 2019 - 14:59.


#9
metall123

metall123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.07.2019
se poate pune si unul dar sa fie carbon activ bloc pentru cine nu are impuritati:mal,rugina,nisip etc.vad ca si contructia lor este diferita grnulat vs. bloc(are o sita)

 Amaryl, on 05 august 2019 - 14:56, said:

La cat te costă mai bine cumperi apa plată pt băut si făcut mâncare. Pt spălat banuiesc că iti e suficient un filtru mecanic.
cat ma costa?nu costa mult un sistem cu doua filtre...caratul apei si de baut si de mancare nu pui...

 Sirius Ticalo, on 05 august 2019 - 14:59, said:

Eu mi-am schimbat recent setup-ul in Polipropilena -> Carbune activ bloc -> 2x Ceramic 0,3 uM( in paralel). Debitul e mic dar merita.
Ceramicele se pot spala de trei-patru ori, iar polipropilena face treaba buna. De trei ori am avut lucrari pe strada iar la mijloc, filtrul era inca alb.
buna ideea,dar pentru un apartament nu ma complic cu alte lucruri scumpe, rezerva de carbune activ nu costa mult.

#10
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,254
  • Înscris: 30.04.2007
daca vrei sa faci filtrare mecanica prin filtrul cu carbune, nu te opreste nimeni, dar dupa aia sa nu te plingi ca metoda este prea costisitoare si trebuie sa schimbi carbunele prea des, sau in loc sa-ti filtreze prin carbune, iti filtreaza prin mizeria care iti colmateaza carbunele.
in general, sfaturile se dau pentru ajutorarea initiatorului topicului.

#11
metall123

metall123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.07.2019

 r_murphy, on 05 august 2019 - 15:15, said:

daca vrei sa faci filtrare mecanica prin filtrul cu carbune, nu te opreste nimeni, dar dupa aia sa nu te plingi ca metoda este prea costisitoare si trebuie sa schimbi carbunele prea des, sau in loc sa-ti filtreze prin carbune, iti filtreaza prin mizeria care iti colmateaza carbunele.
in general, sfaturile se dau pentru ajutorarea initiatorului topicului.
ti-am si spus mai sus ca voi alege varianta cu doua filtre.oricum investitia este ieftina in jur la 100 ron(montajul il fac eu)

#12
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005

 metall123, on 05 august 2019 - 15:08, said:

buna ideea,dar pentru un apartament nu ma complic cu alte lucruri scumpe, rezerva de carbune activ nu costa mult.

~ 250 lei investitia initiala ( carcase filtre + suporti carcasa filtre + filtre) + fittinguri si furtune.
Apoi te costa ~80 de lei pe an toate filtrele sau ~20 daca schimbi doar PPR-ul si carbunele.

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,687
  • Înscris: 13.01.2011
@metall
De astea zici?

Attached Files


Edited by crisstonne, 05 August 2019 - 17:23.


#14
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,735
  • Înscris: 25.01.2007
Dar de ce carbune activ, stai la bloc, ai clor? Ca altfel nu iti trebuie carbune.

Eu stau la casa, am apa buna de baut si folosesc un cartus de 5 microni care retine algele ce se formeaza in basica. In rest nu tratez apa, 5 microni sunt de ajuns pt filtrarea mecanica a unei ape bune de baut.


#15
metall123

metall123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.07.2019

 Sirius Ticalo, on 05 august 2019 - 15:33, said:

~ 250 lei investitia initiala ( carcase filtre + suporti carcasa filtre + filtre) + fittinguri si furtune.
Apoi te costa ~80 de lei pe an toate filtrele sau ~20 daca schimbi doar PPR-ul si carbunele.
daca iei facut de iei te duce si triplu.uite cat costa aicea : un filtru o rezerva o cheie si inmultesti ori doi,fiind puse in paralel printr-un niplu de 1/2 https://www.leroymer...consumabile/683

 godaro, on 05 august 2019 - 17:35, said:

Dar de ce carbune activ, stai la bloc, ai clor? Ca altfel nu iti trebuie carbune.

Eu stau la casa, am apa buna de baut si folosesc un cartus de 5 microni care retine algele ce se formeaza in basica. In rest nu tratez apa, 5 microni sunt de ajuns pt filtrarea mecanica a unei ape bune de baut.
da stau la bloc si apa te inbolnaveste ce gust are in special clor

 crisstonne, on 05 august 2019 - 17:22, said:

@metall
De astea zici?
daca iei facut de iei te duce si triplu.uite cat costa aicea : un filtru o rezerva o cheie si inmultesti ori doi,fiind puse in paralel printr-un niplu de 1/2,ia fa o socoteala lasand furtunele, ca nu am nevoie,am pexal acasa https://www.leroymer...consumabile/683

Edited by metall123, 05 August 2019 - 18:31.


#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,687
  • Înscris: 13.01.2011
Am găsit așa.
Am înțeles, tu zici că se poate mai ieftin.

Attached Files



#17
metall123

metall123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.07.2019

 crisstonne, on 05 august 2019 - 18:43, said:

Am găsit așa.
Am înțeles, tu zici că se poate mai ieftin.
normal ca se poate mai ieftin ti-am pus link si eu cand am vazut prima oara facut de iei-sistem de doua sau trei filtre m-am speriat cat costa si am mai cautat variante,doar se vad preturile si ai si optinuea sa alegi in functie de cati membri sunteti ,cata apa consumati adica de 5",7",10" inch filtrul de 10 fiind cel mai mare(cu debitul cel mai mare) si puse doua in serie printr-un niplu, iti faci combinatia care o vrei ... eu aleg pt apartamentul meu varianta de 7" https://www.leroymer...-apa/681?page=1

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,687
  • Înscris: 13.01.2011
Cîte sute/mii de litri filtrează ce o să montezi tu?
Ori se țin anumite perioade de timp, după calendar?

Edited by crisstonne, 05 August 2019 - 19:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate