Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta
 

Procedura plata pensiune tichete de vacanta

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 03.03.2016
Cineva apropiat mie a făcut o rezervare pentru luna viitoare la o pensiune, au găsit anunțul pe un site de pensiuni,următoarea zii după ce au făcut rezervarea pensiunea a cerut sa trimită prin posta tichetele de vacanta

Mie m se pare profund ilegal sa trimiți tichelee în avans pentru o cazare peste doua luni fără nimic la mana

Cine a fosit tichetele de vacanta poate sa ma lămurească și pe mine

Am citit ca alții trimit cardul de tichete aferent cu pinul, ceea ce mi se pare halucinant

Normal ar fii, părerea mea ca plata sa se facă în momentul cazări indiferent ca e cu tichete, car de tichete, card cu bani, cash etc

Edited by Anonymous1986, 18 July 2019 - 18:21.


#2
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 Anonymous1986, on 18 iulie 2019 - 18:13, said:

Cineva apropiat mie a făcut o rezervare pentru luna viitoare la o pensiune, au găsit anunțul pe un site de pensiuni,următoarea zii după ce au făcut rezervarea pensiunea a cerut sa trimită prin posta tichetele de vacanta

Mie m se pare profund ilegal sa trimiți tichelee în avans pentru o cazare peste doua luni fără nimic la mana

Cine a fosit tichetele de vacanta poate sa ma lămurească și pe mine

Am citit ca alții trimit cardul de tichete aferent cu pinul, ceea ce mi se pare halucinant
N-am auzit asa ceva , dar este posibil , deoarece ar fi considerat un avans pt rezervare . ori trimiti avans , ori tichete , tot aia .
...dar nu inteleg la ce " pin " te referi .

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,297
  • Înscris: 07.02.2003
In momentul in care cumperi cazarea atunci trebuie sa predai tichetele. Daca o faci prin agentie si cumperi un sejur peste 3-4 luni le duci la agentie cand cumperi si-ti da voucherele. Dar daca tu ai tratat direct cu unitatea cand cumperi sejurul e logic ca ei trebuie sa-si deconteze tichetele... iar ei trebuie sa-ti dea factura pentru sejur probabil tot prin posta...

Edited by andreic, 18 July 2019 - 18:23.


#4
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 03.03.2016

 3matrix, on 18 iulie 2019 - 18:20, said:


N-am auzit asa ceva , dar este posibil , deoarece ar fi considerat un avans pt rezervare . ori trimiti avans , ori tichete , tot aia .
...dar nu inteleg la ce " pin " te referi .

Pe siteul unde au găsit pensiunea scria ca rezervare fără avans, ei au trimis tichetele de vacanta prin posta dar am auzit ca alții cau au card cu tichete au trimis cardul cu pinul aferent

Eu din toamna o sa am tichete de vacanta dar o sa le bage pe  card și sunt tare curios cum e cu tichetele astea

Edited by Anonymous1986, 18 July 2019 - 18:27.


#5
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,805
  • Înscris: 25.11.2009
Eu le-am trimis prin curier inainte cu 6 luni de cazare.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006

 Anonymous1986, on 18 iulie 2019 - 18:13, said:

.....Mie m se pare profund ilegal sa trimiți tichelee în avans pentru o cazare peste doua luni fără nimic la mana.......

da-ne si numarul legii (cu tot cu articol) care ti se pare ca e incalcata :)

ca si idee, exista o gramada de modalitati de trimitere "cu ceva la mana". prin curier, le duci personal, ba chiar si posta are servicii cu confirmare de primire.

#7
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 03.03.2016

 _Smiley_, on 18 iulie 2019 - 18:44, said:



da-ne si numarul legii (cu tot cu articol) care ti se pare ca e incalcata :)

ca si idee, exista o gramada de modalitati de trimitere "cu ceva la mana". prin curier, le duci personal, ba chiar si posta are servicii cu confirmare de primire.

Confirma ca ala cu pensiunea a primit tichetele dar ce garanție am eu ca peste doua luni când vreau sa ma cazez mai e ala cu pensiunea acolo și ma primește
Eu când am fost plecat prin tara mam cazat prin boking(asta implicând doar un număr de telefon și un email) plata făcându-se efectiv în momentu cazării ca Cash sau card

Logica ar fii ca să plătești un avans cu bani și apoi în momentu cazării sa dai tichelee

Edited by Anonymous1986, 18 July 2019 - 18:50.


#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. El ce garantie are ca tu vii?
2. La booking e simplu: daca faceai vreo nefacuta si nu onorai rezervarea, mai foloseai booking.com la Sfantul Asteapta (bine, poate nu dupa prima rezervare ratata)

Si, totusi, nu ne-ai spus care e legea aia incalcata - banuiesc ca stii ce inseamna "ilegal", nu?

Edited by dexterash, 18 July 2019 - 18:56.


#9
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,378
  • Înscris: 14.06.2006
1. Ai topic dedicat tichetelor de vacanta, s-a mai explicat pe acolo cum e.
2. Le trimiti cu confirmare de primire dupa ce iti dau ei o factura proforma. Scriu ce contine plicul, tichete in valoare de XXX lei.

Asa am facut de fircare data.

 waterman, on 18 iulie 2019 - 18:43, said:


Eu n-am tichete. Care aveți mai multe și vă deranjează dați un PM.
Norocoșilor.
Mai am eu de vreo 250 de lei, nu le mai folosesc. Is valabile pana prin septembrie, cred. Urmeaza sa primesc altele.

#10
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Nu este nimic ilegal, este politica pensiunii. Depinde doar de tine dacă o accepţi sau nu.

#11
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 03.03.2016
Mi sar părea logic ca să plătești o suma de bani rezervarea sa zicem 100 de lei și apoi în momentu cazării sa plătești cu tichete asa ambele părți sunt ok, părerea mea

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006

 Anonymous1986, on 18 iulie 2019 - 18:47, said:

Confirma ca ala cu pensiunea a primit tichetele dar ce garanție am eu ca peste doua luni când vreau sa ma cazez mai e ala cu pensiunea acolo și ma primește
Eu când am fost plecat prin tara mam cazat prin boking(asta implicând doar un număr de telefon și un email) plata făcându-se efectiv în momentu cazării ca Cash sau card

Logica ar fii ca să plătești un avans cu bani și apoi în momentu cazării sa dai tichelee
uite, am dat un search pe google si asta a fost printre primele rezultate:

Quote

Pentru a folosi tichetele de vacanță, este necesar să faci rezervarea prin site-ul nostru (link-ul mai jos). Nu se percepe plată în avans, rezervarea realizându-se doar prin garantarea cu un card de credit. ....Ajuns la Conacul Brătescu, vei putea plăti cu voucher-ul de vacanță. .........
Dorim să știm în avans că urmează să plătești cu tichetele de vacanță, așa că, te rugăm ca, în formularul de rezervare, să menționezi sintagma tichete vacanță la rubrica Special requests.
de aici: https://www.conaculb...nacul-bratescu/

deci se poate si fara trimiterea in avans a tichetelor. nu-i nimeni vinovat ca alegi tu pensiuni obscure, dupa care nu-ti convin conditiile de acolo.

#13
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,378
  • Înscris: 14.06.2006

 Anonymous1986, on 18 iulie 2019 - 18:58, said:

Mi sar părea logic ca să plătești o suma de bani rezervarea sa zicem 100 de lei și apoi în momentu cazării sa plătești cu tichete asa ambele părți sunt ok, părerea mea
Am trimis la hotel tichete de 1500 de lei, nu mi-am mai facut griji. Vacanta din februarie o fac doar cu tichete, de multi ani.

Edited by December, 18 July 2019 - 20:04.


#14
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,170
  • Înscris: 19.01.2008
Si eu am rezervat din februarie (am prins reduceri), am trimis tichetele prin curier rapid si agentia de turism mi-a dat prin e-mail un "voucher" in care a scris perioada si tariful. Cu acel "voucher" tiparit am mers la inceputul lui iulie 10 zile la mare la o pensiune.
Dezavantajul ar fi ca daca m-as fi razgandit nu as fi recuperat nimic.
Mai este un avantaj la vouchere: sa zicem ca ele expira in mai si eu le trimit in februarie pentru rezervare in iulie: inseamna ca eu am platit integral, ei deconteaza voucherele in perioada de valabilitate si ... toata lumea este multumita. :)

#15
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,167
  • Înscris: 20.12.2007
Suntem acu în plin tur al tarii folosind tichetele nevestei și le-am folosit în cam toate modurile posibile, trimise cu Fun curier în avans, doar vorbit la telefon și mers pe încredere din partea proprietarului sau rezervare pe booking cu garanție cardului atașat la contul booking. La checkin am plătit cu tichetele. Câteodată prețul pentru tichete include acoperirea cheltuielilor de decontare a tichetelor. Vreo 30-40 de lei în plus pentru taxele de transport când trimit la decontare tichetele. Unii nu includ aceasta suprataxa, alții da. Ideea este sa vorbești cu proprietatea respectiva și sa afli toate amănuntele. Îți convine, bine. Nu, slava Domnului azi ai opțiuni căcălău de cazare.

Edited by Kokoshmare, 18 July 2019 - 21:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate