Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Pi Network

  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#181
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003

View Postpapagalu_motzat, on 17 ianuarie 2022 - 12:05, said:

Imi pare cidar rau PI ul asta.
Ceva care e dat pe gratis la toata lumea , nu prea vad cum ar avea valoare.
In urma cu vreo 20 de ani , credea lumea ca se pot face bani din pay per click sau read email.
Nu s a intalnit cererea cu oferta .Totdeauna cei care dadeau click erau prea multi . iar banii ca sa fie oamenii platiti erau prea putini , ce strangeau din reclame , care reclame erau tot din ecosistemu clicaritului , cu referali si treburi din astea.

Aici imi pare la fel.
Se face o moneda , da toata lumea click de 3 ani pe ea.
Poate ca singura solutie este sa se dea 15 ani click pe ea , pana nu mai da multa lume , se arunca telefoanele cu PI cu tot si ramane un numar rezonabil de pi uri din astea ca sa se poata lista.

"baietii" aia avea si reclame in aplicatie. Era si un buton care le dezactiva pe o anumita perioda (era atat de bine facuta ca "perioada" era nelimitat pana la urma).
Design facut ca la primul Mobile App din viata ta... adica, si un pusti cred ca poate scoate o aplicatie mai buna.

Chaturile lor sunt pline de moderatori care expun foarte frumos avantajele, cum ca poti cu moneda sa cumperi bunuri in ecosistemulor lor(numai acolo). Fara exemple, fara nicio dovada.

Am studiat White Paperul lor, si aceleasi fraze le-am mai gasit la inca 2 aplicatii de acelasi tip. Aici nu stiu cine pe cine a copiat.

Eu la doresc succes cu proiectul, dar va fi dezamagirea mare, daca printr-o minune se vor lista pe vre-un exchange (desi ei zic ca nu asta e scopul lor :) :) :) ), pentru ca sunt multi care cred ca ei au "minat" cu telefonul cifrele de pe ecranul principal.

#182
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021
Cea mai mare smecherie e sa faci o moneda careia sa i creasca valoarea constant si netulburat iar aceasta moneda sa nu fie listata niciunde.
Lumea sa aiba atata incredere in ea incat sa poti sa cumperi orice cu ea sa fie la paritate cu dolarul.
Cum dolarii sunt din ce in ce mai multi si cumperi ce vrei cu ei , mai e si ceva inflatie , asa sa fie si moneda asta.
Nimeni nu va reusi asa smecherie pentru ca nu se poate.
Monedele reale au economii intregi in spate , astea virtuale nu stiu ce au in spate.

#183
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 05.10.2007
Ce mai zic băietii cu Pi-ul ?
Click, click, click...tot nimic. Zero lei.

#184
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 13.03.2005
Pai scrie in aplicatie, si pe siteul lor.
Au ajuns la etapa verificarii KYC. Am parcuyrs-o eu azi

#185
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 05.10.2007
Si le-au trebuit 3 ani ca să ajungă la etapa de KYC cand pe alte exchange-uri in maximi 2-3 minute ai terminat toata procedura ? 3 ANI de click-uri de pomana.

E trist sa vad ca mai sperati că asa-zisa moneda valoreaza ceva.

Edited by primuministru, 18 July 2022 - 04:14.


#186
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003

View Postprimuministru, on 18 iulie 2022 - 04:13, said:

Si le-au trebuit 3 ani ca să ajungă la etapa de KYC cand pe alte exchange-uri in maximi 2-3 minute ai terminat toata procedura ? 3 ANI de click-uri de pomana.

E trist sa vad ca mai sperati că asa-zisa moneda valoreaza ceva.

de fiecare data cand explicam pe chat ca totul este o minciuna, venea un moderator sa imi explice ca nu stiu nimic, ca nu am citit wp si ca moneda nu este facuta sa aiba valoare.
in secunda 2 venea un comentariu nou: ce valoare va avea PI la lansare?

:D

#187
silvius_b

silvius_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.10.2007
Atentie , cumpar monede PI network ! sa ma contacteze doar persoanele care au KYC validat de ei , PI browser
instalat si wallet configurat, iar mondele sa nu fie blocate pt a avea acces la transfer monede.
Telegram: @Sylviussi
* Plata o stabilim cand ne auzim, seriozitate , ofer bani in revolut sau crypto la schimb, plata o fac
in transe mici , dau eu primul mereu, asa ca nu aveti nici un risc, din contra eu am.

#188
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003

View Postsilvius_b, on 03 octombrie 2022 - 10:21, said:

Atentie , cumpar monede PI network ! sa ma contacteze doar persoanele care au KYC validat de ei , PI browser
instalat si wallet configurat, iar mondele sa nu fie blocate pt a avea acces la transfer monede.
Telegram: @Sylviussi
* Plata o stabilim cand ne auzim, seriozitate , ofer bani in revolut sau crypto la schimb, plata o fac
in transe mici , dau eu primul mereu, asa ca nu aveti nici un risc, din contra eu am.

am vazut si pe facebook schema asta. Ma intreb pentru cine e scam-ul? pentru cel care le cumpara de la tine? sau chiar de la el pt tine.

#189
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
STIREA ANULUI 2022!

Nu se stie inca daca cineva a preluat/cumparat afacerea Pi Network dar unul dintre cele mai mari Exchange-uri listeaza Pi incepand de azi!
Cam ciudat totul dar pe Huobi apare acest anunt si apar info inclusiv pe pagina lor de Twitter... la fel de ciudat este si faptul ca din partea Pi nici macar un anunt nu s-a facut pana la aceasta ora (daca sunt ei care se lanseaza in cripto ori daca au vandut sandramaua altcuiva). Macar sa stim daca este intr-adevar acest Pi minat de ani de zile sau este o ''clona'' facuta de alt grup (doar pentru specula de moment).

https://www.huobi.co.../84926622541921

https://twitter.com/...389794056343554

Edited by rz, 29 December 2022 - 18:09.


#190
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Cel mai probabil este vorba despre alt proiect dar cu cu nume/sigla 1:1 (probabil niste baieti destepti care profita de popularitatea Pi)
Am facut rapid un cont pe Huobi si am aflat ca atat depozitele cat si retragerile Pi sunt suspendate mai exact Pi se poate doar cumpara/vinde in Huobi, nu si transfera... am vazut de asemenea ca este pereche/interschimbabil doar doar cu USDT.
Despre nebunia la care s-a ajuns in prima zi de listare nu mai vorbesc... vorbeste pretul Pi despre asta
Nu ar fi exclus sa vedem scam-ul anului adica baietii astia cu listarea Pi sa ii lase pe multi cu ochii in soare (si buzunarele goale), dupa ce isi ridica profitul si fac exit.. la cum merge cu volumul de tranzactionare nu ar fi exclus ca acest ciudat Pi sa ajunga la 100$ (in doar cateva zile)

Attached Files


Edited by rz, 29 December 2022 - 18:47.


#191
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 13.03.2005
Sunt și profeți falși, români chiar https://twitter.com/...WmWc7VjbTg&s=19

#192
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
A fost gandita bine toata treaba asta si ma intreb de ce Huobi (un exchange cu pretentii) a acceptat acest scam... probabil ca banii au contat mai mult decat moralitatea.
Sunt curios daca echipa reala Pi (vai mama lor si astia de la Pi real) va da in judecata Huobi sau pe altcineva (proiectul clona dar putin probabil).
Deocamdata cei de la Pi real au dat un mic comunicat/anunt: https://twitter.com/...527566872403969

''Pi is in Enclosed Mainnet with no external connectivity permitted. Pi Network isn’t affiliated with and hasn’t authorized any exchange listing. Such listings may not operate on real Pi. Participation may result in loss''.

Asta in timp ce baietii cu scam-ul au listat azi la 1 cent si au obtinut dupa doar cateva zeci de minute 61$! (dupa s-a mentinut intre 30 si 50$)
Si inca nu au facut exit... sunt curios cat mai dureaza

Nu va bagati in asa ceva!

Attached Files


Edited by rz, 29 December 2022 - 22:57.


#193
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 05.10.2007
Ca o fi scam sau nu,am vandut 1000 Pi in Huobi pentru 34000 USDT la un curs de 35$. USDT transferați in Binance, cumparat BTC. Per total un castig de 33000 USD (cu toate comisioanele transfer/exchange/buy etc).
Mai bine stau in BTC decat in Pi.

Edited by primuministru, 30 December 2022 - 06:05.


#194
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Felicitari pentru faptul ca ai reusit sa iesi dar la cat ai cumparat ?
Da, este mult mai safe acum sa ii pastrezi in BTC... pe termen mediu vei avea numai de castigat (in 2025/2026)
Nu toata lumea a aflat de aceasta clona de Pi deci nu toti au reusit sa cumpere cand a fost sub 1$... iar acum s-a dus in 100$ !!!

https://www.huobi.co...xchange/pi_usdt

Retineti insa ca in orice clipa/secunda din zi se poate duce de la 100$ (sau mai mult) la zero!
Este un proiect de tip pacanele, extrem de dubios si aparut peste noapte... nu bagati in aceata clona de Pi mai mult decat va permiteti sa pierdeti!

Edited by rz, 30 December 2022 - 09:17.


#195
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 13.03.2005

View Postprimuministru, on 30 decembrie 2022 - 06:03, said:

Ca o fi scam sau nu,am vandut 1000 Pi in Huobi pentru 34000 USDT la un curs de 35$. USDT transferați in Binance, cumparat BTC. Per total un castig de 33000 USD (cu toate comisioanele transfer/exchange/buy etc).
Mai bine stau in BTC decat in Pi.
Poate ieri, ca azi nu mai era posibil sa depozitezi PI in platforma la Huobi,.... si pretul e aproape 300 dolari, deci clar au momit lumea si acum doar vinzi sau cumperi PI de pe platforma lor....

Edited by wertyck, 30 December 2022 - 14:26.


#196
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Este ciudata tacerea celor de la Pi real (aia cu aplicatia de ''minat'')... un singur mesaj au dat mai exact 4 randuri pierdute printre restul de mesaje in care se spune ca ei nu au permis nimanui sa listeze Pi si ca nu s-au afiliat cu nimeni din piata cripto.
https://twitter.com/PiCoreTeam

Asta ma duce cu gandul ca este vorba despre o posibila intelegere Pi > Exchange-uri... Exchange-urile fac acum bani cu ei (nesperat pe criza asta cripto) iar Pi intra cu lichiditatea lor reala (probabil fara sa mai plateasca ceva catre exchange-uri) anul viitor si este aproape evident ca la intrarea reala in cripto acest shitcoin va fi din nou la 1 cent daca nu chiar sub, adica ceva de genul 0,000...1.
In fine... nebunia vad ca dureaza si s-a ajuns in mod constant la 250-300$ (in Huobi, dupa tiparul unui pump&dump organizat)
Pe Coinmarketcap insa il dau deja cazut la 40-45$ https://coinmarketca...cies/pinetwork/

Edited by rz, 30 December 2022 - 16:24.


#197
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 13.03.2005
Huobi nu mai permit să încarci cu PI network contul platformei....

Attached Files


Edited by wertyck, 30 December 2022 - 20:15.


#198
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Depozit da dar te lasa sa cumperi in aplicatie acel Pi cu USDT... participi la pacanele si daca castigi schimbi Pi in USDT evident tot in Huobi
Eu nu ma bag oricum... nici macar nu am apucat sa fac verificarea identitatii in Huobi
In schimb, am reinviat aplicatia Pi si am observat ca nu pot face nimic cu Pi minati mai exact nu pot sa ii transfer in portofelul Pi... cica nu am verificarea KYC facuta iar KYC este intrerupt (habar nu am de cand este asa)

Edited by rz, 30 December 2022 - 21:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate