Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...
 Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!
 Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...
 Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...
 

Cazare: 2 adulti la pret de 1 persoana?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
Exista hoteluri pe litoralul romanesc la care platesti doar camera si nu conteaza daca vin 2 adulti sau unul, fiind acelasi pret?

Si intrebarea urmatoare, daca platesti 1 adult(iar 2 ar fi dublu pretul) si apare si al 2-lea, ce se intampla, il scoate cu paza afara pe cel in plus?

#2
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
hotelul ovicris si apollo din eforie nord , acolo platesti camera si nu numarul de persoane( camera fiind de doua persoane)
la fel si pe la munte

Edited by adicontakt, 07 July 2019 - 22:10.


#3
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
in general pretul e in functie de tipul camerei fiind un nr. maxim de persoane acceptat... Nu mi s-a intamplat niciodata ce ai scris tu mai sus

#4
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Pretul e per camera dubla, adica achiti camera, dupa care nu conteaza daca sta o persoana sau doua persoane. Ideea e sa nu ste mai multe, ca atunci e tyzig romaneasca, teoretic responsabilii hotelului pot chema politia.

Mai sunt si camere single dar pretul nu e pe jumatate ci un pic mai redus decat la dubla.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,767
  • Înscris: 01.12.2001
Daca platesti un singur loc in camera dubla, vei avea un coleg de camera, ce a platit si el un loc.
Insa la mare, platesti camera. Pot sta 1, 2 sau cati incap. Sau nimeni daca esti la Neversea.

#6
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

 Kres, on 07 iulie 2019 - 22:15, said:

Pretul e per camera dubla, adica achiti camera, dupa care nu conteaza daca sta o persoana sau doua persoane.
sunt hoteluri care te taxeaza per persoana si nu pe camera, asta in special in sezon pe litoral

Edited by adicontakt, 07 July 2019 - 22:21.


#7
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

 adicontakt, on 07 iulie 2019 - 22:20, said:

sunt hoteluri care te taxeaza per persoana si nu pe camera, asta in special in sezon pe litoral


ce neseriosi

#8
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 02.10.2010
In general se plateste camera de doua persoane,dar va spun ca nu pot dormi trei ,patru persoane.Unde dorm, pe gresie?

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,767
  • Înscris: 01.12.2001
E mocheta, nu gresie în camere. :)

#10
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 02.10.2010
Ce te face sa fii asa de sigur,diseara cand ajung la munca, am sa fac o poza, din hotelul in care lucrez sa-ti arat ca sunt camere si cu gresie.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,767
  • Înscris: 01.12.2001
De la 3 stele în sus e obligatoriu mocheta în camera. La alea fără stele merge și cu linoleum sau ciment. :)

#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018

 41ex, on 07 iulie 2019 - 22:03, said:

Si intrebarea urmatoare, daca platesti 1 adult(iar 2 ar fi dublu pretul) si apare si al 2-lea, ce se intampla, il scoate cu paza afara pe cel in plus?

Da, il scot pe al doilea in curtea hotelului, il leaga de un stalp si il biciuiesc in vazul tuturor oaspetilor cazati in hotel cat si al celor din hotelurile adiacente ca sa il dea ca exemplu de ce se va intampla cand incerci sa te furisezi fara sa platesti.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La toate hotelurile la care m-am uitat, pretul camerei difera pentru regimul in care va fi camera (single sau duble). Exact cum e la avion/tren: cls I, cls II si economic. La campinguri (nu la toate) am vazut ca tarifeaza in functie de masina (autoturism, camper, etc) si nu conteaza cate persoane sunt, ci doar masina.

#14
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,846
  • Înscris: 23.04.2007

 dorin_2k, on 08 iulie 2019 - 07:47, said:

De la 3 stele în sus e obligatoriu mocheta în camera.
de unde stii ?

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,219
  • Înscris: 25.06.2007
Depinde, dacă e cu mic dejun inclus, nu mai poți aduce pe nimeni in cameră.
Plus ca oricum cine se cazează la hotel trebuie sa fie înregistrat in prealabil la recepție.

 dorin_2k, on 08 iulie 2019 - 07:47, said:

De la 3 stele ĂŽn sus e obligatoriu mocheta ĂŽn camera. La alea fără stele merge și cu linoleum sau ciment. :)
Depinde de țara, prin cele sudice sunt cu gresie și cele cu 3-4 stele.

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018
Eu am avut cazare la un hotel in Bucuresti (Ramada Park) pe o singura persoana cu breakfast.

M-am cazat singur, dupa care am luat-o pe nevasta-mea de unde era in Bucuresti cu treaba, am mers frumos la hotel, ne-am dus in camera, nu ne-a intrebat nimeni de sanatate.

A doua zi a luat taxiul spre aeroport dimineata devreme, eu m-am dus singur la breakfast, toata lumea fericita.

Daca as fi vrut sa o iau si pe sotie la breakfast (care apropo a fost de tot cacatul pentru un astfel de hotel si astfel de preturi), pur si simplu plateam ca pentru un oaspete un mic dejun in plus. De multe ori am facut asta cu colegi si parteneri. Cand vroiau ei sa inceapa treaba dimineata devreme sa ma puna sa mananc pe graba, ii puneam frumusel sa vina la mine la hotel, sa mancam si sa bem cafeaua in tihna si sa mergem relaxati la treaba pentru ca graba strica treaba.

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,219
  • Înscris: 25.06.2007

 abac, on 08 iulie 2019 - 09:11, said:

pur si simplu plateam ca pentru un oaspete un mic dejun in plus.
Ok, asta e altceva, așa se procedează corect, clar.
Din primul post al topicului se simțea parca o tentativa de șmechereală, de asta m-am și băgat...

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,344
  • Înscris: 07.11.2006

 khristy36, on 08 iulie 2019 - 05:47, said:

In general se plateste camera de doua persoane,dar va spun ca nu pot dormi trei ,patru persoane.Unde dorm, pe gresie?

Saltelele gonflabile s-au inventat de cel putin 50 de ani.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate