Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Revolut - Better than your bank - FARA PROMOTII!

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
14104 replies to this topic

#13987
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,480
  • Înscris: 13.03.2005
Abia acum ai aflat?
SaltBank e solutia (140,66 euro pentru 700 lei schimbati) ca nu ai schimb valutar comisionat cu 1% cand depasesti 5000 lei si separat 1% in weekend, ca la Revolut.

#13988
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,885
  • Înscris: 21.08.2008
Ceva stiam eu dar sa fie 1:1 cu banca...
In conditiile astea schimb direct in NeoBT, tot aia e Salt.

Am vazut in aplicatie sectiunea Investitii. Urmaream la radio pe Iancu Guda pe Digi cu emisiunea lui. Oare o fi ok sa folosesc aplicatia pentru a investi?

Edited by danghetau, 24 May 2024 - 08:12.


#13989
Kata13133

Kata13133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 06.03.2016
De cand a devenit banca sta foarte prost la schimbul valutar. Cel putin la euro, gasesc permanent curs mai bun la casa de schimb. Pentru plati online in euro sau dolari am facut cec multicurrency care are schimb la curs bnr. Mai folosesc revolut doar cand plec/trec prin tari noneuro (Bulgaria, Turcia).

#13990
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 13.03.2005

View PostTybyMen, on 24 mai 2024 - 05:08, said:

La BCR cred ca trebuie sa aiba si salariul la iei pentru dobanda aia altfel DAE este mai mare

E indeajuns sa aiba cont si sa trimita lunar 1200 lei catre BCR si apoi sa-i mute inapoi, iar apoi sa trimita cati bani trebuie pentru rata. Nu va mai blocati la partea cu salariu si DAE.

View PostKata13133, on 24 mai 2024 - 08:45, said:

De cand a devenit banca sta foarte prost la schimbul valutar. Cel putin la euro, gasesc permanent curs mai bun la casa de schimb. Pentru plati online in euro sau dolari am facut cec multicurrency care are schimb la curs bnr. Mai folosesc revolut doar cand plec/trec prin tari noneuro (Bulgaria, Turcia).

Ai fi surprins dar inclusiv pentru acele tari non-euro tot iesi mai bine cu Multicurrency.

#13991
mangla

mangla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 30.12.2023
daca am pierdut cardul fizic si dau comanda de altul, trebuie sa platesc ceva? Am vazut ca daca comanzi card fizic trebuie sa platesti in jur de 30 de lei daca ai doar card virtual. Pot folosi in continuare cardurile virtuale pana vine cel fizic? Multumesc

Vad ca daca comanzi acum carduri fizice vin Visa si nu Mastercard, cel putin asa apare in aplicatie daca vrei card fizic standard

#13992
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 14.02.2006
Poti folosi cele virtuale inclusiv genera altele noi. Plata cu telefonul/ceasul evident. Cardul fizic e intr-adevar o suma de bani, cred ca atat am dat si eu, dar e livrat cu curier si doar faptul ca nu mai pierzi in trafic si la filiala timpul ala il face sa isi merite costul, parerea mea.

#13993
mangla

mangla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 30.12.2023
am intrebat din cauza ca stiam ca ti-l reemit ei fara niciun cost daca nu il comanzi prima oara

#13994
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,283
  • Înscris: 05.01.2006
Ți-l reemit și livrează gratuit când expiră sau dacă ți-l schimbă ei forțați de împrejurări. Dacă tu dorești reemiterea lui plătești taxa de transport.

Asta dacă nu ai plan plătit - parcă de la premium în sus este inclus transportul unui card fizic.

#13995
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,480
  • Înscris: 13.03.2005
Oricum de cardul fizic revolut ai nevoie doar când vrei să folosești bancomatul pentru că la revolut cardurile virtuale nu au pin pentru a putea fi folosite la bancomatele contactless.
În rest te poți descurca bine mersi cu cardurile virtuale, că sunt fără costuri de livrare...

Și nu recomand folosirea cardului revolut la bancomat pentru că nu merită Să dai 100 RON comision pentru a retrage 1000 €. Există la concurență carduri cu retrageri gratuite oriunde în lume.

#13996
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.06.2008
Salut,
Am cumparat un Huawei Pura 70 si nu pot sa trec de verificarea faciala nici la Revolut, nici la Salt Bank.
Sunt pe aici posesori de Huawei-uri mai noi, da, povestea aia cu serviciile Google?

#13997
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,254
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajmangla, pe 24 mai 2024 - 12:17, a scris:

Am vazut ca daca comanzi card fizic trebuie sa platesti in jur de 30 de lei
Da, atat costa de ceva vreme.

#13998
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,480
  • Înscris: 13.03.2005
Tot timpul a costat transportul cardului, nu emiterea ... La pachetul standard

#13999
mangla

mangla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 30.12.2023
Pana la sfarsitul anului 2024, au de gand sa faca in asa fel incat sa poata pune popriri. Sunt adrese oficiale trimise tuturor executorilor judecătorești din partea celor din Lituania.

Deci s-a cam dus si cu acest fintech pentru mai mult de jumătate din romanii care au conturi

#14000
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,480
  • Înscris: 13.03.2005
Înseamnă că fac ce-am mai spus eu, și anume trec la conturile de lei pe CNP-ul nostru, RO..REVo ,  nu închiriat de la Libra.

Edited by wertyck, 30 May 2024 - 08:31.


#14001
mangla

mangla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 30.12.2023
Da, o sa fie pe CNP.

#14002
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 10.10.2011
Foarte bine. Și nu cred că jumătate dintre utilizatorii Revolut sunt acolo pentru că au fugit de popriri. Poate nu suntem chiar un popor de țepari…

#14003
Kata13133

Kata13133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 06.03.2016
Singurul lucru bun la revolut raman cardurile virtuale de unica folosinta. Cursul valutar nu mai e de mult ok.
Cat despre popriri, chiar ma bucur ca vor putea fi puse. Nu cred ca e normal sa poti sa le fentezi. Daca le ai, sigur ai gresit ceva.

#14004
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,069
  • Înscris: 08.08.2018

View PostKata13133, on 30 mai 2024 - 19:49, said:

Singurul lucru bun la revolut raman cardurile virtuale de unica folosinta. Cursul valutar nu mai e de mult ok.

Intr-adevar, din punct de vedere al cursului aproape ca nu mai merita bataia de cap. Acum doua zile cursul Masterard care mi-a fost aplicat la tranzactii cu cardul BRD a fost 5.047 iar cursul de schimb Revolut 4.997. Totusi, una peste alta, la 1000 euro cheltuiti, economisesti 10 cu Revolutul Posted Image. A fost si prima oara cand am avut probleme cu Revolutul, tranzactia nu mi-a fost acceptata la un hotel din Franta la POS si nici online nu a fost acceptat pentru o croaziera. Mai nou cei de la Tarom nu mai accepta Revolut. Pe de alta parte, este cea mai buna aplicatie bancara pe care o folosesc.

Edited by mannick, 31 May 2024 - 08:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

mihu30

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate