Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp
 Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 

Situație dificilă am nevoie de sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Rafael99

Rafael99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.07.2019
Oameni buni nu știu ce să mai fac, deci să vă explic situația: eu de mic am avut avut o copliărie nefericită, nu am avut nici prieteni nici bani, dar am avut măcar sănatate și o căsuță unde să locuiesc, în fine...
Eu am 20 de ani, chestia este că eu mai trebuia să mai am 2 frați gemeni care, din păcate au sfârșit prin a fi avortați acum 24 de ani pe nu știu ce motiv, lucru care m-a întristat foarte mult, mai ales că tata și mama se declară oameni cu frica lui Dumnezeu. În 1999 m-am născut eu și în 2002 fratele meu care are în prezent 17 ani.
Mama mea a avut mereu o obsesie să aibe fată, așa a vrut iar copil și în 2005 s-a născut fratele meu bolnav. Din păcate fratele meu s-a născut cu autism, cel puțin așa zic medicii, toate bune și frumoase, până în 2010 atunci când fratele meu a devenit foarte agresiv, tot în același an mama a avut un contra avort. Din 2010 în coace lucrurile s-au agravat foarte mult, fratele meu care acum are 15 ani sparge geamuri, țipă și distruge tot, nici la baie nu merge( înțelegeți voi). Lucrurile deja fiind complicate, mama mea a mai născut un copil, o fată asta în 2010. Casa în care locuim a ajuns o ghenă eu și fratele meu suntem singurii care o ținem încă curată, și bineînțeles tata, care săracul are grijă și de fratele meu bolnav, și mai are și servici ca profesor...
Ei locuiesc la țară, iar momentan eu stau în oraș.
Chestia mai gravă este că mama nu a muncit decât trei ani până acum, asta prin 2000, nu mai știu exact, ca asistentă.
Prin 2009, am observat un lucru ciudat în comportamentul mamei, și anume cum că toată lumea o vorbește de rău, sau că bunica mea( mama ei), îi vrea răul, pe lângă asta îmi spune mereu că sora ei( mătușa mea) vrea să o omoare etc.
Chiar de curând mi-a spus că a avut niște viziuni și că va ajunge sfântă, m-am săturat de ce toate ăstea.
În ficare zi sunt certuri în continuu, iar mama mereu îl vorbește de rău pe tata, care este singurul nostru sprijin, atât moral cât și financiar. Suntem certați cu toate rudele și toată lumea râde de mine din cauza acestor probleme.
Din cauza mediului foarte toxic în care am trăit, m-am î mbolnăvit de depresie și anxietate, mai apoi acum 2 ani de spondilită anchilozantă, cu diferite complicații inclusiv cardiace și pulmonare.
Sunt trist și momentan stau singur în oraș, la cămin la facultate și trăiesc cu ultimii bani munciți cu trudă... vreau să muncesc, aș vrea să mă rup de ei, să ies din mediul ăsta până nu e prea târziu, nu mai rezist psihic... dar nu pot, obosesc numai cât merg până la baie, cum să muncesc când sunt într-o astfel de stare... mă rugam în fiecare seară să am pe cineva, iar acum 1 lună am cunoscut o fată, credincioasă, m-a plăcut și eu pe ea, deci pot spune că am prima mea prietenă, dar nu e așa simplu... ea vrea să intre la facultate la medicină, care este la 300 de km de orașul meu, iar acum câteva zile mi-a spus cât de frumos ar fi dacă ne-am căsători, dar mai apoi mi-a zis că nu avem niciun viitor comun împreună, mai tare m-am întristat, de ce toate ăstea mi se întâmplă chiar mie? Nu știu ce să mai fac... 
Părinții mei mă cheamă să le renovez casa, dar dacă mă duc la țară, sunt nevoit să mă descurc doar cu 100 de lei pe lună. 
Plus că mama a zis că nu vrea să mai stau la ei în casă fiind că este prea mare cheltuiala, a zis să mă duc la muncă și mai apoi să îi ajut cu bani, pentru că iei nu mai fac față financiar... nu știu ce să mai fac încotro să mă mai duc.
Am eșuat și cu facultatea, de istorie( o alegere foarte proastă), și mai am și restanțe ( din cauze medicale).

#2
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Mie imi pare rau pt tine,dar nu cred ca asta e locul in care sa te plangi de asa ceva.Parerea mea.

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

View PostRafael99, on 06 iulie 2019 - 10:35, said:

Ai ales greșit aria pe care ai postat topicul. Ne implicăm și ajutăm e pentru ajutoare umanitare, de-aia ai primit răspunsurile pe care le-am șters.

Sper ca de-acum să se posteze altfel de mesaje.

#4
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Mai nenica in fiecare săptămână apare cate unu sau una tot așa cu un carnat lung scris și cu mama sau tata rău și copilărie nașpa.

Acum 1 săptămână era una acum 2 săptămâni era unu

Nici macar topice de toleala nu șunteti in stare sa compuneți


#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009
zzhunt, ia caută tu alt topic. Preferabil unul în care să scrii la subiect.

#6
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,765
  • Înscris: 30.07.2006
Initiator,in ce oras locuiesti?

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Uite un raspuns la subiect:
Dar pana la 20 de ani ce-ai facut, pentru a te ajuta singur? Ai vegetat? Daca nu incepi sa faci singur ceva, nu poti fi ajutat, Ajutat nu inseamna sa astepti sa-ti faca altii treaba.
Mentionez  ca nu am citit best-seller-ul si nici nu am de gand. Prefer romanele SF.
Off Bine ai revenit althea, dar tu mentii civilizatia pe forum, sau doar iei partea bocitoarelor? Cred ca mai degraba eliminarea unor asemenea intrusi ar mentine un aer de civilizatie pe forum.Parerea mea. Nu ca sa-l apar pe zzhunt.

Edited by myshyk, 06 July 2019 - 12:16.


#8
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Când vezi că nimic nu merge e momentul să tragi linie și să faci schimbări radicale. Continuând să faci aceleași lucruri vei avea aceleași rezultate, în cel mai fericit caz.

Dacă vrei soluții, iată soluții.

- Alege un obiectiv care să te pună într-o poziție mai bună. Fie că alegi o facultate grea, fie că te apuci de o meserie, scopul este să lucrezi la obiectivul tău minimum 14 ore pe zi, în fiecare zi. De ce atât de mult? Majoritatea lucrează 6-8 ore și tu ai de recuperat.
- Taie orice pretext și nu te mai plânge deloc începând de acum. Evenimentele din copilărie, situația de acasă, alegerile proaste din trecut nu se mai pot salva și nu depind de tine.
- Nu există „nu-mi place” în momentul ăsta. Dacă găsești un loc de muncă, fii acolo în fiecare zi până îți permiți luxul de a alege ceva mai bun.
- Când ajungi la „prea greu” sau „prea obositor” amintește-ți de ghena de gunoi și de 100 de lei pe lună. Dacă aia nu te motivează înseamnă că meriți situația.
- Nu te baza pe noroc și pe exemple izolate.

Evaluează-ți resursele și opțiunile și începe să tai adânc. Așa funcționează schimbările.

Quote

Chestia mai gravă este că mama nu a muncit decât trei ani până acum, asta prin 2000, nu mai știu exact, ca asistentă.

Quote

Chiar de curând mi-a spus că a avut niște viziuni și că va ajunge sfântă, m-am săturat de ce toate ăstea.

Sunt sigur că odată ce termină cu viziunile se pot ocupa de priorități. Sunt adulți și deocamdată nu ești în poziția să fii scutul lor anti decizii proaste.

Quote

acum câteva zile mi-a spus cât de frumos ar fi dacă ne-am căsători

Cu cât te extinzi mai mult, cu atât crește răspunderea. Din exemplele pe care le-ai întâlnit în viață ți se pare o decizie bună?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate