Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!
 Vinieta Bulgaria Online

Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4
 Aplicație nivel scazut baterie

Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...
 Restituire prima casco dupa instr...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle
 

Ce pot sa fac cu filmarea asta - un nenorocit in trafic?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#127
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,615
  • Înscris: 18.10.2011
Asta pana cand fiecare masina nu va avea, din dotare, camera. Care sa filmeze si care sa poata exporta imaginile/filmele, in near real time, catre Politie. Imagini care sa aiba controale de integritate incorporate (steganografie etc) si care sa nu poata fi repudiate. Nu vad de ce nu?

 dorin_2k, on 09 iulie 2019 - 21:28, said:

Nici măcar nu se uita careva la secție la cardul tău.
Sa îți explic cum e cu editarea.
Ma apuc sa fac de azi un fake. Când îl termin pun timestamp cu orice data vreau eu ulterioara. În ziua aia merg la secție și urlu ca am filmat un infractor. Ce zici? Își da seama ca e fake?
NU
Precum se stie, se poate rezolva cu certificate digitale etc, daca acea camera nu e chiar una oarecare. Si cu alte controale. As pune cel putin 4 camere pe orice masina (noua).

Dar eu as monta camere pe orice drum din asta, in localitati, in zonele sensibile - treceri de pietoni, anumite curbe etc. Ca si pe aleile dintre blocuri. Cu server montat intr-unul din blocuri, cu tot tacamul (fiecare acces este jurnalizat etc.), a.i. sa nu poata intra oricine fara sa se stie. In Bucuresti, am vazut deja montate la scarile de bloc (la intrarea in scara).

Edited by aaaa4567, 08 September 2019 - 13:10.


#128
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,354
  • Înscris: 16.08.2016
@dorin_2k, te apuci sa modifici și exif? În general se cere înregistrarea originala.

#129
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,764
  • Înscris: 01.12.2001
Daca nu are camera setata corect data si ora? Nici nu trebuie sa modifici EXIF-ul.
Cine sa ceara inregistrarea originala? ;) Care "in general"? De unde stii tu astea? Din auzite? Sau ca suna bine?
Acum am vazut iar o fimare cu masina prefecturii pusa pe fb. Crezi ca se va intampla ceva?
https://www.stirisuc...Qwm6FvhFjV8I_Zo
Nu are data, or, nika.
Deci un mara fâsss

#130
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 14.02.2006
Oare cum e normal/legal ???
Exemplul 1 :
https://stirileprotv...la-politie.html
"polițiștii au spus că, legal, nu poate fi sancționat, pentru că nu a fost filmat cu un aparat omologat"

Exemplul 2:
https://stirileprotv...u-cisterna.html
"“Bărbatul se afla la volanul unei autocisterne și a fost filmat de camera de bord a unui autovehicul aflat în trafic, ulterior imaginile fiind postate în spațiul online. Șoferul de 30 de ani a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 580 lei și i-a fost suspendat dreptul de a conduce autovehicule pentru o perioadă de 30 de zile”, a informat purtătorul de cuvânt al IPJ Hunedoara, Bogdan Nițu, potrivit Agerpres."


Deci daca eu postez in spatiul online (apropo, nu incalc prevederile GDPR ???) filmarea cu boul de pe o autocisterna care era sa se urce pe mine in timp ce il depaseam, acesta este amendat sau nu ? Din oficiu ? Ca, daca fac eu plangere, nu e luata in calcul filmarea, ca nu e cu device omologat !

#131
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018

 bluesnake, on 26 iunie 2019 - 19:01, said:

Am si eu copil mic si nu vreau sa stiu ca astfel de specimene exista liberi in trafic. Sunt dispus sa merg departe ca, smecherul asta sa devina pieton.

Daca ai copil mic si vrei sa fie in siguranta, primul lucru pe care il inveti este sa nu traverseze pe trecerea de pietoni in fuga.

Cat despre cimpanzeul de care a depasit pe trecere, asta e tara, e infectata. Nu se mai vindeca decat in urma unui cataclism sau ceva care sa rada toata populatia si sa vina alti mai de la nord sa re-populeze.

Edited by abac, 07 November 2019 - 09:18.


#132
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

 abac, on 07 noiembrie 2019 - 09:16, said:

Daca ai copil mic si vrei sa fie in siguranta, primul lucru pe care il inveti este sa nu traverseze pe trecerea de pietoni in fuga.

Cat despre cimpanzeul de care a depasit pe trecere, asta e tara, e infectata. Nu se mai vindeca decat in urma unui cataclism sau ceva care sa rada toata populatia si sa vina alti mai de la nord sa re-populeze.
Mai de la nord ? Doamne fereste ,ca si asa sunt prea multi.

#133
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,764
  • Înscris: 01.12.2001

 Fratello, on 07 noiembrie 2019 - 09:12, said:

Oare cum e normal/legal ???
Normal e una, legal e alta. Ca asa e la noi.
Normal ar fi sa fie sanctionati.
Legal nu e posibil.
Le-au facut PV ca aia au fost chemati si s-au dus la politie si au recunoscut.
Asa a fost chiar zilele tecute in Sv. In prima zi cei de la IPJ au declarat ca nu il pot sanctiona. Dupa 2 zile i-au luat permisul pe 2 luni si amenda. Daca ala nu recunostea, castiga sigur la contestatie.

#134
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 14.02.2006
Pai si de ce i-au chemat ?!? Ca pe unii nu-i cheama ... E asa, pe toane ???
Of, România !

#135
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

 dorin_2k, on 08 noiembrie 2019 - 07:16, said:

Normal e una, legal e alta. Ca asa e la noi.
Normal ar fi sa fie sanctionati.
Legal nu e posibil.
Le-au facut PV ca aia au fost chemati si s-au dus la politie si au recunoscut.
Asa a fost chiar zilele tecute in Sv. In prima zi cei de la IPJ au declarat ca nu il pot sanctiona. Dupa 2 zile i-au luat permisul pe 2 luni si amenda. Daca ala nu recunostea, castiga sigur la contestatie.
Ce te face sa crezi ca ala castiga sigur in instanta ? Ca daca judecatorul admite proba video , pierdea cu siguranta.

#136
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

 Fratello, on 08 noiembrie 2019 - 08:28, said:

Pai si de ce i-au chemat ?!? Ca pe unii nu-i cheama ... E asa, pe toane ???
Of, România !
Da, asa e in Romania, fiecare interpreteaza legea dupa cum are chef . Si asta pentru ca multe legi sunt facute special asa, cu virgule puse astfel incat sa poata fi interpretabile.

#137
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,764
  • Înscris: 01.12.2001

 titoo, on 08 noiembrie 2019 - 09:40, said:


Ce te face sa crezi ca ala castiga sigur in instanta ? Ca daca judecatorul admite proba video , pierdea cu siguranta.
Ceva vicii de procedura. PV intocmit de un agent ce nu era de fata. Nu el era la volan. Data gresita pe video.
Video editat. Etc.


#138
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

 dorin_2k, on 08 noiembrie 2019 - 12:05, said:

Ceva vicii de procedura. PV intocmit de un agent ce nu era de fata. Nu el era la volan. Data gresita pe video.
Video editat. Etc.
Eu faceam referire la modul general, la imaginile surprinse in trafic de catre ceilalti participanti , care au camere "neomologate" . Strict referitor la caz, doar problema cu data sa zicem ca ar fi in avantajul lui, restul nu stau in picioare in fata unui judecator care chiar vrea sa dea o sentinta corecta, obiectiva.

#139
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,764
  • Înscris: 01.12.2001
Sta sigur in picioare.
Cui au intocmit PV? De unde au scos soferul? Daca nu mergea la politie si nu recunostea, nu patea nika.
Proprietarul din acte a masinii a vandut-o de mult. De unde sa scoata soferul ca ala a plecat a doua zi in strainatate. S-a speriat si s-a intors si a mers singur la politie. Daca nu mergea, nu se facea niciun PV.
Nu se poate intocmi un PV aiurea.
Proprietarul a vandut masina. Cumparatorul nu a inscris-o. Are timp 30 zile. Cumparatorul e plecat din tara. Masina lasata la familie. Cheia o putea lua oricine din familie. Nu se face PV fara date certe.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate