Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

decodare nokia 2730c-1

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 25.08.2009
Salut,
Dupa ce a stat cativa ani in sertar, am nevoie de el pentru a-l folosi in reteaua digimobil. Are 3g dar a fost cumparat de la vodafone si bineinteles e blocat in retea.
Exista vreo procedura gratuita de deblocare/decodare?
Daca nu se poate gratuit, unde ma pot duce sa o fac in Bucuresti, sa fie mai ieftin?
Telefonul arata bine, i-am schimbat doar bateria care se umflase. Nu as vrea sa mai bag bani in el.
Persoana care-l va folosi e in varsta, vrea numai "telefon cu butoane", deja a pierdut unul nou. Noroc ca avea cartela prepay si pierderea s-a limitat la valoarea creditului, vreo 25 lei.

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Personal nu cunosc service GSM cu preturi de 2-3 Lei pt. decodare.
Solutia e sa iei telefonul si sa mergi la mai multe centre sa intrebi daca pot decoda telefonul si cat costa  Posted Image

#3
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

 super8, on 11 mai 2019 - 08:00, said:

Personal nu cunosc service GSM cu preturi de 2-3 Lei pt. decodare.
Solutia e sa iei telefonul si sa mergi la mai multe centre sa intrebi daca pot decoda telefonul si cat costa  Posted Image

Cam toate telefoanele facute de nokia incepand cu 2008 pana a fost cumparata de microshit au niste codari complexe ce necesita decodari costisitoare. Telefonul tau intra in aceasta categorie. Deci du-te la mai multe centre sa intrebi (cum ti s-a zis mai sus), unde vei fi surprins sa vezi ca unii chiar te vor refuza, in sfarsit, IMHO sub min. 50 lei nu ti-l va decoda nimeni. A! Cauta si decodari prin internet, inclusiv pe olx. Succes.

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@cap_tepos, nu eu sunt cel care a deschis acest subiect.
Eu doar am informat @initiatorul ca decodarea telefonului nu este ieftina iar pt. un pret mic trebuie sa mearga la mai multe service-uri GSM sa vada ce preturi au pt. decodarea telefonului sau.

#5
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

 super8, on 11 mai 2019 - 08:30, said:

@cap_tepos, nu eu sunt cel care a deschis acest subiect.
Eu doar am informat @initiatorul ca decodarea telefonului nu este ieftina iar pt. un pret mic trebuie sa mearga la mai multe service-uri GSM sa vada ce preturi au pt. decodarea telefonului sau.

Da, scuze, trebuia sa raspund sub quota initiatorului.

#6
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

 altuser09, on 11 mai 2019 - 07:36, said:

...a fost cumparat de la vodafone si bineinteles e blocat in retea.
Exista vreo procedura gratuita de deblocare/decodare?
Daca mai ai factura de la Vodafone (obligatoriu) si ai depasit 2 ani de la achizitie, ti-l deblocheaza chiar ei contra unei sume 'modice' de pana in 50 lei. Mergi intr-un magazin Vodafone si cere detalii.

Gratis, slabe sanse, dar baga o cautare pe Google... :habarnam:

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Singura modalitate de a decoda gratis Nokia 2730c-1 este:
1. sa apeleze la prieteni / amici care stiu sa decodeeze si au "scule";
2. sa caute programele de decodat si sa le cumpere fie altfel  Posted Image si sa decodeze acasa telefonul;
3. sa scrie el un program de decodat telefonul.

Daca mai aveti idei, nu va sfiiți sa le expuneti.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,505
  • Înscris: 08.02.2011
Ce "programe" piratate de decodat vreti daca se face prin brute-force pe un server ? Se poate face si de la distanta, citesti singur un fisier din telefon, platesti, il uploadezi pe server si primesti codul de decodare.

#9
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 25.08.2009
Sa va spun ce raspunsuri am primit, am fost la cateva service gsm  si la magazin vodafone:
-3 service nu se mai ocupa cu asa ceva, telefonul e vechi, costa mai mult deblocarea, etc.
-1 service a zis ca se rezolva in 24-48 ore, pret 40 lei. Cel mai bun de pana acum, de fapt sigurul.
-1 partener vodafone (arsis), m-a trimis la vodafone din plazza Romania et1,  ar trebui sa fie gratis la ei.
- vodafone plazza Romania, et1: mi se poate fara factura, trebuie sa fie siguri ca a fost cumparat de la ei, nu de la parteneri.
Deci am urmat sfaturile primite aici, o speranta tot am,cea cu 40 lei. Probabil ca o sa ma duc saptamana viitoare acolo.
Intre-timp urmaresc raspunsurile voastre.

#10
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

 altuser09, on 11 mai 2019 - 11:35, said:

Sa va spun ce raspunsuri am primit, am fost la cateva service gsm  si la magazin vodafone:
[...]
-1 service a zis ca se rezolva in 24-48 ore, pret 40 lei. Cel mai bun de pana acum, de fapt sigurul.
[...]

Da, asta e singura solutie. Stii de ce costa atat de mult si dureaza asa mult? Pentru ca decodarea se face prin "forta bruta" (cum s-a zis mai sus), mai precis fisierului acela ce contine criptarea i se aplica combinatii de caractere de catre un calculator puternic ce genereaza toate combinatiile posibile matematice de cifre si litere pana se identifica cheia (parola) ce duce la deblocare. Iar pretul si timpul mare de decodare sunt date de curentul electric consumat de calculatorul de decriptare iar durata  de timpul lung ce dureaza decriptarea. Pe masura ce timpul trece, metodele de criptare evolueaza, insa in paralel evolueaza si calculatoarele de decriptari. Asa ca ai beneficiat de avantajul timpului, pentru ca la vremea cand aparuse acel Nokia 2730 decodarea prin "brute force" ar fi costat enorm, iar calculatoarele ce sa o faca probabil ar fi fost scumpe si poate inaccesibile noua, oamenilor de rand.

Edited by cap_tepos, 11 May 2019 - 12:43.


#11
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 09.02.2007
Acest telefon are un algoritm de blocare în rețea dintre cele mai sofisticate pe care le-a avut vechea companie Nokia. Se cheamă SL3 și chiar dacă acum se deblochează destul de ușor și rapid, nu există variante de deblocare gratuită. Dacă ai fi găsit factura de la Vodafone, ei l-ar fi deblocat cu 10 euro, așa că prețul de 40 lei mi se pare destul de bun.

#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 25.08.2009
Am rezolvat, am platit 40 lei, a durat 2 zile dar nu ma grabeam. Interesant ca cei care mi-au cerut doar 40 ( la ei m-am dus si au rezolvat) au pravalia chiar vizavi de mine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate