Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Prăjitura voastră preferată este...?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
317 replies to this topic

#199
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

Vizualizare mesajsfantu.dracu, pe 27 februarie 2019 - 15:55, a scris:

Mărite Han, când treci prin Alba Iulia, fă un stop în piața din cetate și ia-ți niște plăcinte făcute pe lespede.
N-o să regreți.

Eu bat câte 400km pentru ele.

Doar dus.
Am notat . E in drumul meu catre casa Alba .Posted image

#200
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,454
  • Înscris: 05.07.2018
Ohoo, dar ati tastat ceva mesaje de cand mi-a fost mie mesajul sters. Bravo!

#201
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,517
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajsfantu.dracu, pe 27 februarie 2019 - 15:55, a scris:

Mărite Han, când treci prin Alba Iulia, fă un stop în piața din cetate și ia-ți niște plăcinte făcute pe lespede.
N-o să regreți.

Eu bat câte 400km pentru ele.

Doar dus.
degeaba.. daca nu trimite vreun șeic Concordu' dupa ele..
Au fost arogante d'astea , si nu putine, cand te miri ce "bullionari" mancau la micul dejun mancare adusa de la Paris cu Concordul.

Vizualizare mesajPuferiu_, pe 27 februarie 2019 - 20:07, a scris:

Ohoo, dar ati tastat ceva mesaje de cand mi-a fost mie mesajul sters. Bravo!
era nesarat?

(mesajul sters)

#202
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,454
  • Înscris: 05.07.2018
Sarat, nesarat, nu a fost pe gustul unui moderator naspa.

#203
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,362
  • Înscris: 20.10.2015
Chocolate Lava, una dintre preferatele mele in diaspora

Attached Files



#204
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,517
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajTsunnnami, pe 02 martie 2019 - 16:35, a scris:

Chocolate Lava, una dintre preferatele mele in diaspora
adica un fel de "chocolat parfait" sau ceva de genul?  Am vazut si la lidl, se baga la microunde sa se topeasca ciocolata.

#205
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,362
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 02 martie 2019 - 20:24, a scris:

adica un fel de "chocolat parfait" sau ceva de genul?  Am vazut si la lidl, se baga la microunde sa se topeasca ciocolata.

Yup, e dementiala.
Misto e s-o mananci proaspata nu reincalzita la microwave

#206
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,939
  • Înscris: 28.11.2006

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 25 februarie 2019 - 01:34, a scris:

La cofetarie parca in anii '90 erau mai bune prajiturile, acum sunt standardizate peste tot, nu iese vreo cofetarie cu ceva deosebit in evidenta.
Iti spun si de ce, stiu informatia de la matusa mea, care a lucrat o viata in domeniul cofetariei/patiseriei. Pe atunci inca se foloseau ingrediente naturale si se lucra totul ca la carte. Acum au aparut tot felul de mixuri si prafuri, si cofetarii au inceput sa le foloseasca pentru a produce cat mai mult prajituri.

PS Maine am de gand sa fac o tarta Tatin pentru ca am cateva mere care se vor strica in curand daca nu le consum. Sunt curios ce-o sa iasa, din ce am vazut pe net e foarte simplu de preparat, mai ales cu aluat cumparat (la aluaturi chiar nu ma pricep). Va spun maine cum a iesit.

Edited by pufonel, 02 March 2019 - 23:24.


#207
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,517
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 27 februarie 2019 - 12:01, a scris:

Deci papanasii cui ii plac?

Imi place sa fie maaari.

Profiterol e un fel de inghetata, nu ma omor cu "inghetatile".
papanasii din ce inteleg astia de la restaurante, sunt doua gogosi sleioase prajite ca niste langosi in ulei, peste care toarna niste smantana lichida si un pic de gem de fructe de padure. Wax albina..  nu asa se fac adevaratii papanasi, dar probabil mizeaza ca lumea a uitat cum se faceau papanasii candva. La fel si cu "clatitele" de mall, niste porcarii facute din aluat artificial, cu praf de oua si alte cacaturi.  Nu inteleg de ce nu se poate face clasic din faina oua lapte si apa carbogazoasa?

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 25 februarie 2019 - 01:34, a scris:

La cofetarie parca in anii '90 erau mai bune prajiturile, acum sunt standardizate peste tot, nu iese vreo cofetarie cu ceva deosebit in evidenta.

La mine maica-mea facea mai multe prajituri in anii '90 si in prima parte a lui 2000 multe checuri, acum rareori se intampla, cel mai des face banalitatea aia de placinta cu mere.

Ca sunt gurmand (unicul meu viciu) si o dau mereu in altele, cartofi prajiti daca se intampla o data pe luna sau mai mult, dar aici are grija shaormeria de acest aspect. Posted image

Uite, shaormeria mea preferata da doze de Cola si cafele, dar nu ar strica un desert dupa asa bunatate.
eh.. in copilarie altfel percepem lucrurile. Si eu salivam dupa prajitura (tort)  gen cum e din pozele lui Bursul, dar parintii niciodata nu mi-au luat nimic, si-mi explicau ca nu sunt bune. Si pe buna dreptate, odata eram in vizita la cineva, care a cumparat prajituri d'alea de la cofetrie, si am fost servit cu otrava aia.  Prajituri vechi facute cu ingrediente mizerabile. Atunci mi s-a facut greata de la frisca si mi sa facut scarba. Anii 90, poate chiar prin '89. Bataie de joc erau prajiturile alea.

Edited by tfmercedez, 02 March 2019 - 23:45.


#208
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,332
  • Înscris: 18.12.2007

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 02 martie 2019 - 23:44, a scris:

papanasii din ce inteleg astia de la restaurante, sunt doua gogosi sleioase prajite ca niste langosi in ulei, peste care toarna niste smantana lichida si un pic de gem de fructe de padure. Wax albina..  nu asa se fac adevaratii papanasi, dar probabil mizeaza ca lumea a uitat cum se faceau papanasii candva. La fel si cu "clatitele" de mall, niste porcarii facute din aluat artificial, cu praf de oua si alte cacaturi.  Nu inteleg de ce nu se poate face clasic din faina oua lapte si apa carbogazoasa?

Schimba restaurantele in care te duci :)

#209
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,517
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajAlexEn, pe 03 martie 2019 - 14:58, a scris:



Schimba restaurantele in care te duci :)
trolling much?  Cand merg intr-un oras strain intr-un restaurant in care n-am mai fost niciodata de unde sa ghicesc  ce fel de papanasi fac?

#210
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
choux a la creme - pfff, si uite asa realizez ca n-am mancat de mult, in special varianta aia veche ce are si crema de ciocolata(trebuie sa caut, desi presimt ca e o idee proasta pentru greutatea si sanatatea mea :lol: )... imi plac mult si cremsnit si dobos... doar cremsnit ce am mai mancat in ultimii ani...

#211
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,362
  • Înscris: 20.10.2015
Am cumparat ieri un cremsnit unguresc de-ti pica freza

#212
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,517
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajTsunnnami, pe 03 martie 2019 - 17:14, a scris:

Am cumparat ieri un cremsnit unguresc de-ti pica freza
adica "cremeș"?
Mai nou am vazut ca la o cofetarie ( afacere de familie din anii 90) fac cremes decent, mai mult decat comestibil.
In schimb, in lantul de brutarii prospero , din tm, fac si produse de patiserie/cofetarie. Problema este ca ei au impresia ca lumea e proasta, si crede ca daca painea este de calitate superioara, atunci sigur si prajiturile trebuie sa se ridice la acelasi standard. Fix o laie. Intr-o dimineata am vrut sa ma rasfat si sa iau un cremeș. Vanzatoarea care ma stia, mi-a facut semn, sa nu iau, era luni si prajitura era de vineri. Ok, alta data. A doua zi vitrina plina cu prajituri proaspete, hai sa vedem.. crmeș, cu un iz de faina, gust ciudat.. proaspat, mai scump si mai put8n la gramaj decat la concurenta mai sus amintita.  Bine ca pita e inca buna.
Am mai descoperit ca se gasesc "haioși" un felnde cornulete din aluat de foi, care traditional se fac cu osânză, o untura mai speciala. Este o prajitura foarte laborioasa, si putina lume mai face asa ceva acasa, fiind necesare multe ore de lucru. Cornuletele sunt umplute cu gem de prune sau caise, si apoi se dau prin zahar pudra.  Amintiri de pe vremea cand traia bunica; le-am gasit tot la acea cofetarie.

#213
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,795
  • Înscris: 05.11.2009
voi ce intelegeti prin papanasi? ca la mine acasa era un aluat umpluut cu dulceata (pt mine ca nu imi plac branzeturile) , fiert.. tot am cautat poze dar nu am gasit, poate se numesc altcumva

ps. am aflat cum se numesc.. coltunasi,nu am mancat din copilarie asa ceva si balesc deja ..

#214
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,518
  • Înscris: 14.10.2008
Parca papanasii pe unde am mancat eu aveau frisca/smantana rece deasupra si crema calda in interior. Oricum combinatia de smantana/iaurt si dulceata este specifica.

#215
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,332
  • Înscris: 18.12.2007
Papanasi inseamna un aluat cu oua, branza dulce si faina, prajit in ulei. Ca mai pui tu dulceata sau smantana e treaba ta.
Pe la mine se fac mai plati dar, de obicei, sunt fie gogosi din alea cu gaura in mijloc, gen inel, fie bile.

#216
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,795
  • Înscris: 05.11.2009
oricum ar fi prefer coltunasii, is mult mai delicati si mult mai buni :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate