Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm

Izolare fonica, camera cu autoade...
 Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...
 Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?

Theo Rose x Domino x Alessandra -...
 R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...

Gaura dreapta in perete gros
 

Montare ventilatoare la Kraken X52

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006
Muna ziua
Am o nelamurire. In manualul de montaj al sistemului de racire procesor Kraken X52 ( sistem pe lichid) apare in poza ca ventilatoarele se monteaza cu inscriptionarea NZXT vizibila. Dar in acest fel el trage aerul dinspre radiator spre fata ventilatorului ( adica evacueaza aerul spre partea cu inscriptionarea) Nu cred ca e corect sa bage aerul in carcasa. Inseamna sa montez invers ventilatoarele de cum sunt aratate in poza?

Attached Files



#2
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Vezi sageata aia din prima schema? Nu cumva inseamna sa pui ventilatoarele astfel incat sa bata in sus?

#3
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,673
  • Înscris: 15.12.2009

 ambra1, on 23 ianuarie 2019 - 12:13, said:

Inseamna sa montez invers ventilatoarele de cum sunt aratate in poza?
Aerul se misca dinspre fata care se misca liber s2fatapre fata care are cele 4 brate de sustinere a rotorului de la cooler.
Generic, partea care se misca liber se cheama "fata" si partea cu cele 4 brate este "spatele" ventilatorului.

Daca montezi radiatorul in partea din fata a carcasei ventilatoarele trebuie montate cu fata spre fata carcasei si cu spatele spre interiorul carcasei, indiferent pe ce parte a radiatorului le montezi. In felul asta aerul este tras dinspre fata carcasei si evacuat in carcasa.
Daca pui radiaotul in tavan, ventilatoarele se monteaza cu fata spre interiorul carcasei si cu spatele spre tavan, indiferent pe ce parte a radiatorului le montezi. In felul asta aerule ste tras din carcasa si evacuat prin tavan.

#4
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005
Nu cumva inscriptia aia apare pe ambele fete ????

#5
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

 tehnics, on 23 ianuarie 2019 - 13:12, said:

Nu cumva inscriptia aia apare pe ambele fete ????

Nu, inscriptia este numai pe o fata.

ro_explorer said:

Daca pui radiaotul in tavan, ventilatoarele se monteaza cu fata spre interiorul carcasei si cu spatele spre tavan, indiferent pe ce parte a radiatorului le montezi. In felul asta aerule ste tras din carcasa si evacuat prin tavan.
Deci eu montez ansamblul in tavanul carcasei... ca in schita atasata in primul post.
dar.. ventilatorul inpinge aerul prin partea care are eticheta - imaginea atasata.
Deci sqa scoata aerul din carcasa trebuie sa o montez cu fata cu eticheta lipita de radiator, iar in carcasa se va vedea dosul, adica partea care nu are eticheta.

Attached Files



#6
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
pai asa vad, ca acel scris din poza 2 (nzxt de pe carcasa ventilatoarelor) sa iti apara ca in poza nr.1 ventilatoarele trebulie sa fie cu fata in sus !

Edited by Al3csutzul, 23 January 2019 - 14:34.


#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,673
  • Înscris: 15.12.2009

 ambra1, on 23 ianuarie 2019 - 14:30, said:

Deci sqa scoata aerul din carcasa trebuie sa o montez cu fata cu eticheta lipita de radiator, iar in carcasa se va vedea dosul, adica partea care nu are eticheta.
Exact!

#8
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
Poza a doua e corecta, montate astfel ventilatoarele vor sufla aerul in radiator si apoi afara din carcasa.
Asta arata si prima.

Ignora eticheta lipsa de pe fata, pune partea cu cele 4 brate de suport (ala e spatele) spre radiator.

#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 ambra1, on 23 ianuarie 2019 - 14:30, said:

Deci sqa scoata aerul din carcasa trebuie sa o montez cu fata cu eticheta lipita de radiator, iar in carcasa se va vedea dosul, adica partea care nu are eticheta.
exact asa trebuie sa faci.

toate ventilatoarele "imping" aerul spre partea cu suport (unde are bratele alea de plastic care sustin motorul).

in schita nu cumva iti spune front mount? ca atunci (cand montezi radiatorul in fata carcasei) trebuie sa le montezi cum iti arata acolo.

daca il montezi in tavan faci invers (cum ai spus mai sus).

Edited by shmu, 23 January 2019 - 14:38.


#10
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

 Al3csutzul, on 23 ianuarie 2019 - 14:34, said:

pai asa vad, ca acel scris din poza 2 (nzxt de pe carcasa ventilatoarelor) sa iti apara ca in poza nr.1 ventilatoarele trebulie sa fie cu fata in sus !
adica fata cu scrisul lipit de radiator? Evident ca aerul trebuie inpins afara din carcasa, dar ma gandeam ca e o problema cu ventilatoarele ca se invart in sens gresit. Deci e calar ca sa evacueze aerul, dupa ce pun radiatorul in tavan, ventilatoarele le atasez cu eticheta in sus, eticheta care va fi lipita de radiator, si evident ascunsa.
Am priceput. Mersi

Edited by ambra1, 23 January 2019 - 14:43.


#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nu stiu unde te uiti tu , dar in manualul de pe net arata poza destul de clar:
am desenat cu rosu "liniile" alea de plastic (suportul) nu stiu ce eticheta vezi tu...
si e ditamai sageata mov care iti arata cum trebuie sa se miste aerul.

Attached File  ScreenHunter 883.jpg   150.3K   6 downloads

nici macar din poza 2 nu stiu de unde ai ajuns la concluzia ca trebuie cu eticheta si nu cu logo...

Attached File  kraken.jpg   188.6K   6 downloads

Edited by shmu, 23 January 2019 - 14:50.


#12
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

 shmu, on 23 ianuarie 2019 - 14:46, said:

nu stiu unde te uiti tu , dar in manualul de pe net arata poza destul de clar:
am desenat cu rosu "liniile" alea de plastic (suportul) nu stiu ce eticheta vezi tu...
si e ditamai sageata mov care iti arata cum trebuie sa se miste aerul.

Pai eu am interpretat ca se vede logoul de pe eticheta, iar de fapt nu trebuie sa se vada eticheta

Nu am fost atent la bratele ventilatorului. Acum este clar.

Attached Files



#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
sa te bucuri de el Posted Image

eventual pune si o poza cu buildul final sa ne mai clatim si noi ochii :)

Edited by shmu, 23 January 2019 - 15:32.


#14
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

 shmu, on 23 ianuarie 2019 - 15:32, said:

sa te bucuri de el Posted Image

eventual pune si o poza cu buildul final sa ne mai clatim si noi ochii Posted Image
Multumesc
In momentul de fata "cutia" arata cam asa. Vreau sa schimb sistemul de racire Kraken X31 cu Kraken X52.
Kraken X31 il am montat pe partea din spate a carcasei  O sa dau jos ventilatorul de pe tavan si-l voi pune in locul Kraken X31 , iar Kraken X52 il voi monta in tavan, in locul ventilatorului.
Am desfacut cutia cu Kraken X52 si ma uitam cum sa-l asamblez. Asa am deschis acest topic.
Poza o am cu sistemul actual. Dupa ce o sa schimb coolerul, pun poza si cu el.

Attached Files



#15
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
moama ce de hdduri... si un quadro... interesant.

spor la mutat.

#16
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

 shmu, on 23 ianuarie 2019 - 15:53, said:

moama ce de hdduri... si un quadro.....
hddurile mi-au ramas de la alte sisteme... si in loc sa le arunc ... le-am pus ca aveam loc.
quadro este p4000

#17
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
stiu.. am citit pe poza. altfel nu-mi dadeam seama ca e quadro :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate