Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare filet butelie r290

Sifon pe circuitul frigorific.

Cel mai adormit Hard Disk.

Salariu minim european in Romania
 verificare specificatii lapgop Asus

Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua
 Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...
 Un calculator ieftin ?!

macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake
 

Targul de turism

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 31.05.2007
Va incepe in 15 noiembrie Târgul de Turism al României 2018, ediția de toamnă.Am observat ca agentiile de turism ofera marea cu sarea ,dar in realitate ofertele sunt aceleasi,adica le maresc cu x procente si apoi la targ le scad cu acelasi procent.Mi se pare o reclama mincinoasa si vreau sa va intreb daca ati avut vreo experienta placuta la vreun targ,in sensul ca ati prins vreo superoferta.Daca ati putea da si exemple de agentii,ar fi cu atat mai bine.Nu stiu daca avem voie....

#2
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
La targuri se aduna toti la un loc ca la piata. Adica e mai usor pentru tine sa mergi din taraba in taraba sa verifici oferta.

#3
allex_inl

allex_inl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 06.07.2007
In cazul meu, aproape tot timpul am reusit sa obtin pe cont propriu preturi mult mai bune decat daca as fi apelat la agentii de turism.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Nici macar nu prea mai au cine stie ce oferte.
Obisnuiam a merg u Christian Tour cu autocarul. Acum abia mai au cateva circuite pe autocar. Nu mai ma ce alege. Si nici ceilalti nu stau mai bine. A decedat Omnia si gata, au renuntat toti la circuitele pe autocar. Mai ofera mai mult pe avion ,dar nici alea nu sunt pre grozave, mai bine ies pe cont propriu. Au disparut cma tot ce dura peste 14 zile, au mai taiat din zile la clelealte - aceasi distanta care era parcursa in 3 xile acum se face in doua.
Ba au crescut si preturile fata de ce era pana anul trecut.

#5
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Bună seara!

În general, ai dreptate. Agențiile se prezintă la expoziții pentru vizibilitate, iar prețurile includ taxele de târg și, bineînțeles, comisionul lor.

La începutul anului am făcut o analiză a ofertelor găsite la F.re.e (Die Reise- und Freizeitmesse München) și concluzia este că nu scoți prețuri mai bune. Singurul avantaj este că poți cumpăra pachete (bilet de avion, hotel, shuttle, tururi locale) rapid, fără să pierzi timpul cu organizarea.

Am zburat München - Hong Kong, business class, cu 1150 EUR. München - Los Angeles, 620 EUR preț de bază, upgrade la business cu puncte. Viena - Málaga, 38 euro. Toate dus-întors, preț / persoană. Ideea e să urmărești agregatoarele de bilete, ofertele Booking, Trivago și AirBNB, pentru că poți să dai peste oferte ridicol de ieftine.

În plus, cardurile de fildelitate pentru companiile aeriene ajută. La fel și cardurile de la hoteluri - Hilton, InterContinental, Marriott, orice lanț care are hoteluri cam peste tot în lume. În sensul ăsta avem un telefon destinat numai aplicațiilor de călătorie, abonat la toate platformele posibile.

Ca fapt divers, Flixbus (care văd că operează și în România) a avut la începutul verii un pachet de cinci călătorii oriunde în Europa, la 100 EUR. Dacă dedici câteva ore de săpat pe Internet poți să bați orice preț de târg. Posted Image

Edited by A10Warthog, 12 November 2018 - 19:05.


#6
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 02.02.2005
In urma cu 3 ani, am participat. Mi-am dat seama ca e o mare teapa. Unde gaseam ceva ce ma interesa si ceream detalii, deschideau site-ul cautau oferta si mi-o prezentau, fara a-mi face niciun discount fata de pretul afisat pe site. Asta puteam face si eu de acasa, fara a mai plati taxa de intrare si fara a ma calca in picioare, cu alti fraieri ca mine. De atunci m-am lecuit, cum dracu' sa platesti taxa de intarare sa intri undeva unde unii vand lucruri. Mi se pare aberant.Vrei sa vinzi si sa participi la un targ, platesti si nu pui eventualul client sa plateasca.

#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,371
  • Înscris: 17.01.2012
eu am obținut oferte bune la agenție, dar nu în cadrul târgului...

OFF-TOPIC: căutând bilete de avion, cercetam internetul (agenții + site-uri direct ale companiilor aeriene) întotdeauna pt zbor dus-întors - pt un preț mai bun!
anul acesta am observat că nu se mai respectă regula, deci chiar dacă luam pe segmente obțineam ACELAȘI preț

nașpa... :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate