Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

DUAL FEED

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
KENSINGTON

KENSINGTON

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,541
  • Înscris: 30.03.2005
Am antena 0,8 Fe, montata pe Intelsat 10-02. Incape inca un LNB pt Sirius, langa celalalt ? Vreau ca antena sa ramana cu focar principal pe Intelsat (am DIGI si stiti voi cum e treaba cu semnalul...). Daca da, in acest caz, o sa am semnal bun pe TP-ul cu noul pechet romanesc de pe Sirius (Galaxia, Feny, etc), cu acest dual-feed ?

Locatie: centrul tarii

Multam !

Edited by KENSINGTON, 03 March 2006 - 16:07.


#2
c.iordache

c.iordache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 14.02.2006

View PostKENSINGTON, on Mar 3 2006, 14:18, said:

Am antena 0,8 Fe, montata pe Intelsat 10-02. Incape inca un LNB pt Sirius, langa celalalt ? Vreau ca antena sa ramana cu focar principal pe Intelsat (am DIGI si stiti voi cum e treaba cu semnalul...). Daca da, in acest caz, o sa am semnal bun pe TP-ul cu noul pechet romanesc de pe Sirius (Galaxia, Feny, etc), cu acest dual-feed ?

Multam !

Nu o să ai semnal deloc. Nici măcar pentru pachetul cu Realitatea/Etno/Tvkk/Taraf. Posibil să-ți intre pachetul Max, ProTv și ucrainienii.
6 grade de la focus-ul pricipal nu e chiar mult, dar lnb-ul pus acolo se comporta ca și cum ar fi montat pe o antenă de 0,60 dacă nu chiar și mai puțin.

#3
pepo

pepo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.04.2005
dar aceeasi manevra cu o antena de 1.2m se poate?

#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,228
  • Înscris: 05.05.2003
Din pacate, nu imi permite vremea sa fac niste teste... si eu sunt interesat acum de aceste solutii (multifeed)
Mentionez ca nu am avut pana acum dar imi va fi necesar in viitor (exclusiv pentru DTH-uri & alte canale romanesti)
Vreau sa incerc solutia 4W < 5E in focar > 16E (sau 13E)
Nu trebuie nimic confectionat manual ci doar cumparate 2 suporturi LNB cu tija deja in unghi (pentru 5E si 13E, folosit in intsalatiile Max) care costa impreuna 200.000 lei
Am observat ca se pot ''suprapune'' si se pot prinde la fel de bine in suruburi, obtinandu-se astfel un suport 3 LNB pentru sateliti cu pozitii la 8-9 grade diferenta

Da, cea mai indicata antena este aceea de 1.2M dar se obtin rezultate acceptabile si cu 0.9M (din ce am inteles prin discutiile de aici si de pe RDI)

#5
c.iordache

c.iordache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 14.02.2006
Semnalul pachetului cu Gaxia/Feny etc. este foarte slab. Nu știu cum e semnalul în România dar uitându-mă la foot-print-ul Sirius nu cred că e mare diferență de cum prind eu la Roma. Mie îmi intră foarte greu și pe cer senin cu o antenă de 1m, reglată foarte bine și cu un lnb de 0,3. Prin urmare, un multi-feed în acest caz trebuie aibă Sirius pe focarul principal. Și o antenă măricică. O antenă 1,2 poate fi bună, dar nu pot garanta pentru că nu am probat. În acest caz trebuie menționat că o să ai nevoie de un suport pentru lnb-uri mult mai lung și cu unghiul calculat pentru diametrul antenei. Este logic că un suport de lnb care respectă curbura necesară pentru o antenă de 0.80 nu-l poți folosi la o antenă de 2 metri, pentru că distanța dintre lnb-uri crește proporțional cu mărimea antenei.
Păcat că antenele toroidale au încă prețuri mari. 0,90 ajunge la 60 de euro fără lnb-uri. Deocamdată, cel puțin până când televiziunile din România vor emite decent pe satelit, rămâne convenabilă soluția motorului. Sau multi-feed acolo unde sunt semnale puternice și sateliți cu maxim 6-8 grade distanță de focarul principal.

#6
KENSINGTON

KENSINGTON

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,541
  • Înscris: 30.03.2005

View Postc.iordache, on Mar 4 2006, 02:14, said:

Semnalul pachetului cu Gaxia/Feny etc. este foarte slab. Nu ştiu cum e semnalul în România dar uitându-mă la foot-print-ul Sirius nu cred că e mare diferenţă de cum prind eu la Roma. Mie îmi intră foarte greu şi pe cer senin cu o antenă de 1m, reglată foarte bine şi cu un lnb de 0,3. Prin urmare, un multi-feed în acest caz trebuie aibă Sirius pe focarul principal. Şi o antenă măricică. O antenă 1,2 poate fi bună, dar nu pot garanta pentru că nu am probat. În acest caz trebuie menţionat că o să ai nevoie de un suport pentru lnb-uri mult mai lung şi cu unghiul calculat pentru diametrul antenei. Este logic că un suport de lnb care respectă curbura necesară pentru o antenă de 0.80 nu-l poţi folosi la o antenă de 2 metri, pentru că distanţa dintre lnb-uri creşte proporţional cu mărimea antenei.
Păcat că antenele toroidale au încă preţuri mari. 0,90 ajunge la 60 de euro fără lnb-uri. Deocamdată, cel puţin până când televiziunile din România vor emite decent pe satelit, rămâne convenabilă soluţia motorului. Sau multi-feed acolo unde sunt semnale puternice şi sateliţi cu maxim 6-8 grade distanţă de focarul principal.

Spotul pe care este acel pachet romanesc (2 FSS Europe) de care vorbeam mai sus are urmatoarea acoperire:

Attached File  Acoperire_sirius.jpg   13.85K   106 downloads

Daca bine vad eu, la Roma semnalul e mult mai slab deact in Romania, pt acest spot. In zilele urmatoare sper sa am timp sa incerc acest dual-feed, cu antena de 0,8, sa vad ce rezultate se obtin

Edited by KENSINGTON, 04 March 2006 - 13:14.


#7
c.iordache

c.iordache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 14.02.2006

View PostKENSINGTON, on Mar 4 2006, 12:11, said:

Daca bine vad eu, la Roma semnalul e mult mai slab deact in Romania, pt acest spot. In zilele urmatoare sper sa am timp sa incerc acest dual-feed, cu antena de 0,8, sa vad ce rezultate se obtin


Mea culpa!!

Vezi bine tu. Nu știu unde am citit și eram ferm convins să e vorba de spotul BSS și nu de FSS. În acest caz este binevenită o probă pentru că respectivul spot acoperă relativ bine nordul României.

#8
KENSINGTON

KENSINGTON

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,541
  • Înscris: 30.03.2005

View Postc.iordache, on Mar 4 2006, 16:39, said:

Mea culpa!!

Vezi bine tu. Nu știu unde am citit și eram ferm convins să e vorba de spotul BSS și nu de FSS. În acest caz este binevenită o probă pentru că respectivul spot acoperă relativ bine nordul României.

Pe site-ul lor, se spune ca e nevoie de o antena de 60-70 cm pt o receptie normala a acestui spot in sud-estul Europei, asa ca eu cred ca sunt sanse de reusita si cu antena mea sa am semnal destul de bun. Acuma mai ramane problema cu cele 2 LNB-uri...

#9
Konte

Konte

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 286
  • Înscris: 23.03.2004
merge, insa cu focar principal pe sirius, si secundar pe 1W
Mie mi-a mers cu antena de 0.6, insa tb sa regelzi f f delicat al doilea LMB, cel din secndar, insa poti sa prinzi si TP-ul pe care e sportklub ro

#10
pepo

pepo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.04.2005
e dificil 1w + 4W ?

#11
kosmap

kosmap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 03.01.2007
am ss2 la un offset de 1,1 m , cu LNB Monoblock cu comutator diseqC incorporat, pt. Astra si Hotbird.
Intrebare: merita sa schimb acest LNB cu : 2 buc. LNB Gold Edition Premium 0,1 dB + suport lnb-uri +diseqC ?

#12
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005

View Postpepo, on Mar 6 2006, 17:49, said:

e dificil 1w + 4W ?

p-asta il vreau si eu

#13
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008

View Postghyo, on Apr 30 2008, 16:37, said:

p-asta il vreau si eu

Iti recomand o antena de 1.20 si lnb-uri ascutite alps.Deoarece dist dintre cei 2 sat, e de numa 3 grd e greu sau chiar imposibil de montat si rec cu lnb-uri obisnuite.sau montura h-h de ce nu... :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate