Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ICSee din sursa sigura sau echiva...

Acumulator 3.7v

Andaluzia sau Tara Bascilor

Alternativa la Ruse din Bucuresti...
 Pragurile minime de raportare pen...

Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )
 Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...
 Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024

Recomandare router portabil wifi
 

Google lanseaza parteneriatul "nici o masina fara Android" cu Renault - Nissan - Mitsubishi -

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#1
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Sursa: https://www.autoevol...021-128702.html

Pe scurt, Google vrea sa bata palma cu grupul Renault - Nissan - Mitsubishi sa moneteze systeme infotainment bazate pe Android in masinile lor.

Ce rezulta de aici - pareri / comentarii?

1. Bani (MULTI) din reclame livrate catre sistemele de infotainment de pe masini (prin radio, wifi, 3G etc). Stai la stop: CUMPARA ACUM DE LA Gicu Impex SRL! (Gicu Impex e fix vis-a-vis de tine)

2. Sisteme infotainment mult mai bune decat toate cacaturile proprietary care deobicei ajung sa fie considerate OE equipment si pe care dai o caruta de bani.

3. O noua linie de softuri si o noua linie de design pentru aplicatii astfel incat sa nu incurce pe sofer

4. Pe cand primul HUD cu Android?

5. Pe cand primul proces vis-a-vis de modul in care Google ia cu japca private user data de pe headuniturile respective

6. Business-ul cu SIM-uri de date sau abonamente doar de date va deveni subit extrem de rentabil

7. Hotspot-uri de Wifi in masina.... masini hack-uite datorita hotspoturilor nesecurizate

8. Masini hack-uite si furate din cauza breselor de securitate din headuniturile respective

#2
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,184
  • Înscris: 13.11.2017
Mie mi se pare o chestie buna cel putin in Romania, unde nu merge Android Auto si trebuie sa-l iei din alte surse decat Google play, ceea ce-l face incompatibil cu unele aplicatii.

#3
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 02.02.2006
Eu nu înțeleg utilizatorii de telefoane Samsung cum suportă reclame apărute de-a-mboulea pe telefoanele lor, pe care le mai și laudă ca fiind cele mai cele (știu că acolo nu e vina Android, ci a Samsung). Dar să mai dai o căruță de bani pe o mașină și să-ți apară popupuri, eu cred că aș da cu mașina aia în primul stâlp. Intenționat. Chiar sper ca marea masă a cumpărătorilor să nu fie atât de cretină cât să accepte așa ceva, și să taxeze agresiv primul producător căruia îi trece prin cap așa ceva. Dar cumva, am dubii...

Edited by alexcrist, 21 September 2018 - 09:01.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,336
  • Înscris: 22.05.2003
Se rezolva doua probleme rapid:

1. Cost cutting, adica un del de telefon ieftin ce ruleaza Android.
2. Nu mai e durere de cap cu upgade-urile la harti, chestie enervanta pentru toata lumea.
Initial era o vaca de muls (teotetic) pt industria auto, dar in practica toti folosim telefoanele.

Android Auto nu necesita SIM separat, se conecteaza la telefonul personal prin cablu (cablu ce si incarca telefonul).
Nici nu cred ca mai exista cip GSM in aparatul masinii, pt ca il foloseste pe cel a telefonului.

#5
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,835
  • Înscris: 31.01.2010

 alexcrist, on 21 septembrie 2018 - 09:00, said:

Chiar sper ca marea masă a cumpărătorilor să nu fie atât de cretină cât să accepte așa ceva, și să taxeze agresiv primul producător căruia îi trece prin cap așa ceva. Dar cumva, am dubii...

Pariu cu tine ca gresesti!
Vezi ce masini se cumpara de noi, gadget-urile sint de baza!
Masina este un accesoriu la tableta!
Sistem audio sa aiba, restul sint oprionale...

Edited by Ion_Bumbu, 21 September 2018 - 09:20.


#6
queens_

queens_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 14.02.2018
Ideea lor este un exemplu prim de incompetenta. Mai bine imi iau o Dacia 1300 decat o masina care imi arata reclame la fiecare 5 minute.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,336
  • Înscris: 22.05.2003
Romanul e vesnic nemultumit.

1. Navigatia e prea scumpa. Eu folosesc telefonul, oricum.
2. Upgrade de harti? Ce/ Nu pot fi piratate? Oricum, eu foloseam telefonul.
3. Android Auto, frumos cu Waze si Google Maps, realtime Traffic etc?

Quote

Super!
Dar, are reclame!
Ce??? Are reclame, nu e gratis?
Mama lor de imperialisti, ce sug sangele poporului!
Pentru asta au murit oameni la "revolutie"?!


#8
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,572
  • Înscris: 04.05.2006
Da’ unde scrie ca vor apărea reclamele pe ecranul mașinii, ca popcornul?!
Sau ne dam cu părerea așa, sa ne aflam in treaba?
In ce condiții va sunt afișate reclame pe telefonul mobil?

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Quoriah, on 21 septembrie 2018 - 08:40, said:

Sursa: https://www.autoevol...021-128702.html
Pe scurt, Google vrea sa bata palma cu grupul Renault - Nissan - Mitsubishi sa moneteze systeme infotainment bazate pe Android in masinile lor.
Ce rezulta de aici - pareri / comentarii?

Rezulta o urmarire ca in filme, realizata de Google, avand ca beneficiari banci, guverne, corporatii.  Firmele de asigurari vor sti pe unde umbli, cati km faci, cat ai alimentat la pompa, la ce interval faci reviziile, daca calculatorul de bord iti da erori, care sunt acestea, viteza medie cu care circuli si tot felul de astfel de detalii fine care pot sta la baza preturilor la RCA.

Trebuie sa intelegeti ca monitorizarea masinii e miezul ideii, nu ca voi sa aveti harti in masina sau pe ce da clickuri.. ca le aveti si in prezent prin alte solutii GPS.

E primul pas, dupa smartphone pentru a putea monitoriza pe unde se misca vitzelul in bucla lui locala.

Edited by rosix, 21 September 2018 - 09:28.


#10
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 02.04.2003

 alexcrist, on 21 septembrie 2018 - 09:00, said:

Chiar sper ca marea masă a cumpărătorilor să nu fie atât de cretină cât să accepte așa ceva, și să taxeze agresiv primul producător căruia ĂŽi trece prin cap așa ceva. Dar cumva, am dubii...


Am cumparat o masina anul trecut. Pe forumul marcii respective se fac presiuni asupra importatorului pentru a face persiuni la randul sau catre producator pentru a oferi optiunea de instalare AndroidAuto. A aparut un kit semi-oficial dar trebuie sa butonezi ceva la unitatea aia pentru instalare si daca nu te pricepi...

AndroidAuto cred ca este cea mai dorita cerinta a utilizatorilor. Si eu imi doresc acest lucru. Pana la urma oricum folosesc un telefon cu Android pe care il tin intr-un suport pe bord, ar fi mult mai bine sa pot folosii unitatea masini.

Deci din punctul meu de vedere este un lucru foarte bun, pana la urma eu o vad ca un fel de "standardizare". Daca te urci in alta masina esti deja familiarizat cu sistemul.

Edited by Cornel, 21 September 2018 - 09:29.


#11
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

 Adm, on 21 septembrie 2018 - 09:10, said:

...

Android Auto nu necesita SIM separat, se conecteaza la telefonul personal prin cablu (cablu ce si incarca telefonul).
Nici nu cred ca mai exista cip GSM in aparatul masinii, pt ca il foloseste pe cel a telefonului.

Nu vorbim musai de Android Auto ci de un headunit care e de fapt radio / DAB / music player si ruleaza totul pe o tableta cu Android. Efectiv vei avea un mic device cu Android pe el. Headunit-urile astea au si slot de SIM built-in.

Android Auto e so-so.

Eu zic ca baietii au luat un hint de la cei care fac headunit-urile cu Android in China si care chiar au success. Partea misto e ca vor fi suportate oficial de catre Google si de catre unii car manufacturers. Asta deschide calea catre multe alte chestii:

1. headunit-uri care devin plug & play si oamenii isi vor lua HU dupa nevoi si buzunar
2. va creste competitia in acest domeniu (si implicit si calitatea)
3. aparitia unor noi linii de business (ca tot ne plangeam noi ca ne iau robotii joburile)

Eu sunt direct interesat de asa ceva... dupa experienta cu abominatia de headunit de pe pickup-ul meu. Inginerul care a proiectat headunit-ul de pe masina mea ar trebui biciut in piata publica si apoi azvarlit in desert cu headunit-ul respectiv sa isi gaseasca singur drumul inapoi (de exemplu... nu poti sa setezi o destinatie daca nu stii adresa exacta, inclusic strada si numarul strazii unde vrei sa ajungi).

#12
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
In curand vedem topice pe aici "Cum instalez Ad B l o c k pe logan?"

Edited by MusafirulCreativ, 21 September 2018 - 09:33.


#13
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

 richelieu, on 21 septembrie 2018 - 09:24, said:

Da’ unde scrie ca vor apărea reclamele pe ecranul mașinii, ca popcornul?!
Sau ne dam cu părerea așa, sa ne aflam in treaba?
In ce condiții va sunt afișate reclame pe telefonul mobil?

Sunt pasi care se vor intampla ulterior. E ditamai piata pentru reclame embedded in aplicatii care ruleaza pe ecranul navigatiei masinii.

Un alt exemplu... Telenav cu serviciul lor integrate de reclame. Waze are implementat deja asa ceva.

Cat de mult crezi ca va dura pana cand vor aparea astea si pe un infotainment system cu Android?

De acord, piata va fi extrem de bine controlata si vor exista niste guideline-uri draconice pentru afisarea reclamelor. CLAR nu vom avea situatiile de pe Windows cu pop-ups care sa iti acopere ecranul.

Edited by Quoriah, 21 September 2018 - 09:36.


#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
Sa te tii dupa aia lawsuit peste lawsuit pentru distragerea atentiei de catre reclame si  flashuri...

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,130
  • Înscris: 09.08.2005

 rosix, on 21 septembrie 2018 - 09:26, said:

Rezulta o urmarire ca in filme, realizata de Google, avand ca beneficiari banci, guverne, corporatii.  Firmele de asigurari vor sti pe unde umbli, cati km faci, cat ai alimentat la pompa, la ce interval faci reviziile, daca calculatorul de bord iti da erori, care sunt acestea, viteza medie cu care circuli si tot felul de astfel de detalii fine care pot sta la baza preturilor la RCA.
Google oricum te urmărește ca-n filme inclusiv cînd ai ieșit din casă, unde ai serviciu, cît ai stat pe acolo, la ce oră pleci, pe îngă ce magazine treci, de unde cumperi online, ce cauți pe net etc. Așa că nimic nou.
Oricum vor trebui să-ți ceară acordul pentru stocarea, prelucrarea și transmiterea datelor către o terță parte și la o mașină nu prea văd cum te vor obliga să accepți, că nu e un mizilic, e un obiect pe care dai zeci de mii de euro și vînzătorului nu-i va conveni să piardă vînzarea pe motiv de pretenții Google.
Și la asigurări dacă primesc ceva la schimb - de genul reducerilor serioase de costuri - s-ar putea să fiu dispus să-i las să vadă cum conduc. Mă mai gîndesc.

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Astfel de sisteme nu ar fi Semnul Fiarei daca ar putea fi facute sa functioneze absolut offline, deci fara localizare si fara a retine si transmite date catre un server.
Din pacate si acestea si dispozitivele Telematics sunt gandite sa transmita informatii catre un server.

 radunic, on 21 septembrie 2018 - 09:46, said:

Și la asigurări dacă primesc ceva la schimb - de genul reducerilor serioase de costuri - s-ar putea să fiu dispus să-i las să vadă cum conduc. Mă mai gîndesc.

Eu daca as lucra la o firma de asigurari si as sti ca esti atat de naiv, ti-as dubla pe loc pretul la RCA si ti-as oferi o reducere de 5% daca instalezi un dispozitiv Telematics, ca sa te urmaresc cum conduci.

Omenirea in loc sa lupte pentru cat mai putine dispozitive de urmarire instalate in masina le primeste cu bratele deschise ca si pe smartphoane.

Edited by rosix, 21 September 2018 - 09:53.


#17
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,572
  • Înscris: 04.05.2006

 rosix, on 21 septembrie 2018 - 09:26, said:



Rezulta o urmarire ca in filme, realizata de Google, avand ca beneficiari banci, guverne, corporatii.  Firmele de asigurari vor sti pe unde umbli, cati km faci, cat ai alimentat la pompa, la ce interval faci reviziile, daca calculatorul de bord iti da erori, care sunt acestea, viteza medie cu care circuli si tot felul de astfel de detalii fine care pot sta la baza preturilor la RCA.

Trebuie sa intelegeti ca monitorizarea masinii e miezul ideii, nu ca voi sa aveti harti in masina sau pe ce da clickuri.. ca le aveti si in prezent prin alte solutii GPS.

E primul pas, dupa smartphone pentru a putea monitoriza pe unde se misca vitzelul in bucla lui locala.
Mi se rupe. Și-așa ma urmăresc (sau o pot face) cu telefonul. Nu am nimic de ascuns, dacă ei își doresc sa consume resurse pentru a ma monitoriza pe mine....go for it.

 Quoriah, on 21 septembrie 2018 - 09:33, said:



Sunt pasi care se vor intampla ulterior. E ditamai piata pentru reclame embedded in aplicatii care ruleaza pe ecranul navigatiei masinii.

Un alt exemplu... Telenav cu serviciul lor integrate de reclame. Waze are implementat deja asa ceva.

Cat de mult crezi ca va dura pana cand vor aparea astea si pe un infotainment system cu Android?

De acord, piata va fi extrem de bine controlata si vor exista niste guideline-uri draconice pentru afisarea reclamelor. CLAR nu vom avea situatiile de pe Windows cu pop-ups care sa iti acopere ecranul.

A...am ajuns unde trebuie: in aplicații :)
Și aia doar in aplicațiile FREE. Adică așa cum se întâmpla și acum.
Dacă îți dorești o aplicație free, iti asumi și neajunsul asta.


#18
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 02.02.2006

 Adm, on 21 septembrie 2018 - 09:19, said:

3. Android Auto, frumos cu Waze si Google Maps, realtime Traffic etc?
Dar vezi tu, mașina nu e moca. Ok, să-mi dea un S-Class moca, și-l accept cu reclame. :) Când îmi golesc contul meu în contul lor, indiferent că vorbim de o mașină, un telefon, sau o simplă aplicație, mă aștept să nu mai am marketing de niciun fel, pentru că i-am sponsorizat deja când le-am dat bani pe produs. E noaptea minții ca eu să-i plătesc pe ei pentru privilegiul de a primi reclamele lor...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate