Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.
 Picurare in AC?

Huawei GT4 46mm afisare altitudin...

Cine produce AC Tesla?

Toyota CHR -modelul 2024
 Recomandare lanterna frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...

Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?
 Durere penis

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 

Aerisire scurgere Bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,316
  • Înscris: 25.01.2007
Salutare,

Locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje(P+3) la ultimul eraj si datorita mirosului insuporabil am hotarat sa "sparg" masca de rigips unde este aerisirea coloanei de scurgere de la bucatarie.  
Am descioperit ca la capatul aerisirii era doar o teava de 50 cu dop si o gaura data pe lateral. Am cumparat un aerator cu membrana si l-am montat.
Totul OK pentru 3 zile, ( am apucat sa refac si sa finizez masca de rigips Posted Image  ) acum din cand in cand aud bolborosind, foarte violent, in chiuveta de la bucatarie.


Aeratorul este de acest tip https://www.dedeman....a-d50/p/2009465
Nu am folosit ce trebuie?

Care ar putea fi problema?


Scurgerea mea pare sa fie o idee mai sus decat nivelul la care se opreste aerisirea. Poate sa fie de aici problema?  

In general cand ploua torential se inunda si unul din  canalele din fata blocului. Din cate stiu ar trebui sa fie o aerisire si la baza. Azi e prima zi in care a plouat mai mult. Sa fi ajuns acea aerisire sub apa?

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 andreyvsjoker, on 25 august 2018 - 16:56, said:


Scurgerea mea pare sa fie o idee mai sus decat nivelul la care se opreste aerisirea. Poate sa fie de aici problema?  
Bingo.

#3
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,316
  • Înscris: 25.01.2007
Ms de raspuns,
Asta a fost primul lucru la care m-am gandit si eu dar totusi de ce 3 zile nu a  fost nici o problema si azi a inceput fenomenul. Chiar am folosit excesiv si masina de spalat vase, sa ma asigur ca totul functioneaza si nu mai vin mirosuri.

Edited by andreyvsjoker, 25 August 2018 - 18:20.


#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Să știi că in cazuri de genul ăsta presiunea atmosferică joacă un rol important.
Și nu glumesc.

#5
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
1. Toate coloanele de scurgere trebuie sa aiba o aerisire. Aceasta aerisire este necesara pentru wc defapt - cand vine torentul de apa, aerul trebuie sa plece undeva.
2. Aerisirea trebuie sa ajunga pe acoperis - "in libertate".

Aeratorul respectiv este de uz casnic, si face fata unui bloc intreg.
Solutia ar fi sa scoti teava de 50 undeva afara, si s-o lasi libera.

#6
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,316
  • Înscris: 25.01.2007
WC-ul mai mult ca sigur este pe o alta coloana de scurgere.

Nu pot sa scot  acea teava afara fara sa fac modificati majore, lucru care chiar nu imi convine.

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,422
  • Înscris: 03.12.2005
Supapa aia e unidirectionala, permite aerului sa intre in teava, dar nu permite gazelor sa iasa. Asta inseamna ca va putea intra aer cand folosesti scurgerea ca sa nu iti goleasca garda sifonului, dar eventuale gaze de putrefactie etc nu vor putea iesi pe acolo.
Inainte iti ieseau constant prin sifonul ramas fara garda, acum trebuie sa acumuleze suficienta presiune cat sa razbeasca prin apa din sifon. Pe scurt, iti trebuie scoasa teava in afara cladirii, cum trebuie sa fi fost din proiect.

 andreyvsjoker, on 25 august 2018 - 18:35, said:

Nu pot sa scot  acea teava afara fara sa fac modificati majore, lucru care chiar nu imi convine.

Nici macar nu trebuie sa iti convina. Coloana e proprietate comuna si nu ai voie sa ii aduci modificari. Dupa cum pui problema, e clar ca modificarile au fost facute inainte sa devii proprietar, dar acum tu vei fi tinut responsabil de remedierea lor, daca cineva din bloc se va plange.

#8
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,316
  • Înscris: 25.01.2007
Blocul este destul de nou, (7 ani). Si nu s-a facut nici o modificare. Cine a fost creierul .. din spatele sistemului nu stiu.

Ce este ciudat e ca mirosul era ocazional si slab, pana acum cateva luni cand s-a intensificat. Este posibil sa fi fost o aerisire in oglinda si vecinul sa o fi astupat deja?

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Mie nu-mi este clar despre ce aerisitor este vorba.
     A pus un link catre dedeman dar nu se vede nimic din pricina reclamelor. Fk dedeman.
     O coloana de scurgere trebuie sa aiba aerisire in partea superioara. Cand tragi apa la toaleta apa care curge in jos antreneaza in mod natural si aerul din conducta. Presiunea negativa absoarbe apa din sifoane si din cauza asta auzi galgait in chiuveta cand vecinu trage apa si trimite handelu la vale.
  Intr-o vreme conducta de scurgere se termina sus pe acoperis. Mai nou s-au inventat valve unisens pentru aer. Presupun ca se defecteaza cat se poate de des.

#10
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,316
  • Înscris: 25.01.2007
Este vorba despre un aerisitor cu membrana. Este exact pe principiul unei valve unisens. Aerul poate sa intre in ea dau nu poate sa iasa.

Edited by andreyvsjoker, 25 August 2018 - 19:43.


#11
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Omule adapteaza un pexal de 20  la teava de scurgere si scoate-l afara si rezolvi problema  elegant, fara miros

Edited by ciine, 25 August 2018 - 21:58.


#12
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

 andreyvsjoker, on 25 august 2018 - 18:35, said:

WC-ul mai mult ca sigur este pe o alta coloana de scurgere.

Nu pot sa scot  acea teava afara fara sa fac modificati majore, lucru care chiar nu imi convine.
Nu exista coloane diferite. Undeva tot se leaga intre ele.

#13
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,316
  • Înscris: 25.01.2007
OK, nu cunosc deci iau de bun ce imi spui dar totusi sa fie o singura aerisire in tot blocul?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate