Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...

Senzori de miscare cu lampi ce se...
 Samsung soundbar

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...
 

Stergerea aplicatiilor din Windows 10

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
MariusS09

MariusS09

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 25.05.2017
Salutare tuturor. Vreau sa va intreb si eu care din aplicatiile preinstalate din Windows10 le-as putea sterge in siguranta, fara sa cauzeze probleme os-ului, si fara sa afecteze viitoarele updaturi primite? Intreb asta, pentru ca majoritatea nici macar nu le folosec. Din ce am auzit pe internet pot fi sterse majoritatea mai putin Store, Edge si XBOX. Altii spuneau ca aplicatiile ar fi reinstalate iar la un update major primit. Vreau un raspuns cat mai sigur, va rog frumos.

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Sterse - toate
Update major - probabil, 50/50.
Dar, intrebarea este, de ce sterse ?!
Ocupa spatiu si procesor in mod insignifiant.
Sau chiar ai un calculator super antic/slab/limitat ?!

#3
MariusS09

MariusS09

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 25.05.2017

View Posttrollerul_de_serviciu, on 02 iulie 2018 - 14:57, said:

Sterse - toate
Update major - probabil, 50/50.
Dar, intrebarea este, de ce sterse ?!
Ocupa spatiu si procesor in mod insignifiant.
Sau chiar ai un calculator super antic/slab/limitat ?!

Pai cred ca am explicat destul de clar, nu imi sunt de folos la nimic mare parte din ele. Tu ai tine ceva ce nu folosesti? :P Si normal ocupa si spatiu dar si deranjeaza, pentru ca ocazional si acele aplicatii primesc updaturi. In fine, pana la urma le-am sters doar pe cele cu optiune de Uninstall. Restul le-am lasat acolo, sa nu apara dupa ceva probleme de OS.

#4
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 30.07.2009
Eu am folosit asta https://www.digitalc...0-cu-powershell si am sters inclusiv Microsoft store. In afara faptului ca nu mai pot folosi plugin antireclame (pentru microsoft edge plugin antireclame  pentru edge se afla in microsoft store) nu am avut probleme. Nu strica sa te uiti poate te ajuta Posted Image

Edited by Shahrukhkhan, 02 July 2018 - 15:54.


#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
incearca un W7 ! ... daca te mai lasa serveru' de le Windows ! ... Posted Image
iti cunosc chiar si nr de serie de la procesor ! ... ca sa nu mai vb de MAC, IP, etc !

Edited by realduc, 02 July 2018 - 16:02.


#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostMariusS09, on 02 iulie 2018 - 15:42, said:

Pai cred ca am explicat destul de clar, nu imi sunt de folos la nimic mare parte din ele. Tu ai tine ceva ce nu folosesti? Posted Image Si normal ocupa si spatiu dar si deranjeaza, pentru ca ocazional si acele aplicatii primesc updaturi. In fine, pana la urma le-am sters doar pe cele cu optiune de Uninstall. Restul le-am lasat acolo, sa nu apara dupa ceva probleme de OS.
Cite ai sters ?
Cit spatiu ai cistigat ? Cit spatiu ai liber total, cit are total partitia respectiva ?
Ai facut ceva cu acel spatiu sau vei face in viitorul apropiat ?
Ocazional primesc update - deci maninca 10 mb de net si citeva secunde pentru instalare ?!
Eu cred ca doar ai pierdut 30 de minute, in care puteai face altceva chiar folositor.

Edited by trollerul_de_serviciu, 02 July 2018 - 16:53.


#7
MattDiamond05

MattDiamond05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.11.2017
Dar de ce ai sterge aplicatiile preinstalate. Si eu am vrut sa le sterg. De multe ori. Pana cand te gasesti la un update ca le ai inapoi. Dupa asta, am incercat sa le folosesc in scopuri "productive" si, ca sa vezi, s-au dovedit a fi chiar foarte foarte utile. In special pentru ca se integreaza foarte foarte foarte bine cu Cortana. De exemplu, fac curatenie in camera, si imi amintesc ca trebuie sa ma duc undeva la o anumita ora. Eu, fiind un mare uituc, o rog pe Cortana, in engleza, sa imi aminteasca la ora X ca trebuie sa ma duc la Y. Simplu si rapid. Daca ai si microsoft launcher, notificariile iti vor veni si pe telefon. Si chiar daca nu folosesti Cortana, aplicatiile astea au cateva sute de kb. Ai un hard de 30GB de vrei sa stergi totate aplicatiile ca nu inteleg? In fine, fa cum vrei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate