Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 [CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 

"DAB + este singurul succesor practic al FM", au decis autoritățile olandeze

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,900
  • Înscris: 07.07.2009

"DAB + este singurul succesor practic al FM", au decis autoritățile olandeze


În urma unei reclamații, Comitetul de reglementare pentru publicitate (RCC) din Olanda a investigat o campanie publicitară de promovare a radioului digital (DAB +) și a ajuns inițial la concluzia că este publicitate mincinoasă.

Attached File  digital radio DAB+.jpg   186.85K   57 downloads

Comitetul a considerat că de fapt campania publicitară poate fi percepută ca fiind înșelătoare de către consumator. Plângerea se referă la o campanie de publicitate a organizației Digital Radio NL, în colaborare de NPO, Asociația Radiourilor Comerciale (VCR), Fundația Regională a Audiovizualului (RPO) și Ministerul Economiei din Olanda.

Plângerea viza o frază din campania publicitară, care preciza că DAB + este succesorul digital al radioului FM. Potrivit reclamantului, aceasta frază este incorectă și, prin urmare, înșelătoare. Plângerea a atenționat că DAB+ nu oferă deocamdată aceeași acoperire cu semnal ca posturile de radio analogice FM și că ar reprezenta doar o alternativă la radioul analogic.

Ca urmare a deciziei, Digital Radio a schimbat fraza din campania publicitară și a promovat DAB+ ca fiind "o alternativă digitală la FM". Dar nu a abandonat și a făcut apel împotriva deciziei, iar Comitetul de reglementare s-a răzgândit, concluzionând că de fapt campania nu este publicitate mincinoasă: "Digitalizarea transmisiilor în eter are loc în întreaga lume. DAB + este singurul succesor practic al FM", a motivat Comitetul în decizia emisă ulterior.

Sursa: HD Satelit https://goo.gl/9F4Hbo

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003
Pai cam asa e. HD Radio ce are, tuseste?

#3
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,456
  • Înscris: 23.02.2017
in majoritatea tarilor pe unde s-a introdus, oamenii au constatat ca nu mai au aceeasi acoperire si nici aceeasi calitate, desi in teorie ar trebui sa fie totul la superlativ
Nici DAB nici DAB+

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
https://i.ytimg.com/...xresdefault.jpg

#5
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,880
  • Înscris: 01.10.2002
La HD Radio ai in continuare canalul analog, la care receptorul poate comuta inapoi cand receptia digitala nu e buna. Pare o solutie mai buna, mai ales avand in vedere ca majoritatea receptoarelor din ziua de azi sunt auto, si poti ajunge in zone ecranate sau mai indepartate de statie.

Edited by Wotan, 01 April 2018 - 17:24.


#6
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 19.12.2012
Cred ca 5G ul o sa puna cruce DAB si FM. O sa mai ramana doar AM in unde scurte si medii pt zone greu accesibile.
Deja acum pe 4G e foarte comod sa asculti cam orice post de radio de pe internet si cum smartphone are cam toata lumea...tendinta se poate intui.

Eu de cativa ani ascult mai mult radio online pt ca imi e mai comod/la indemana iar cand plec pe undeva, am aplicatii pe tel pt a asculta posturile preferate online. Traficul de net nu mai e o problema acum cu zecile si sutele de gigabyte oferiti de companiile de telefonie mobila

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003
Un radio il poti ascula si pe 2G/3G in limitare de banda fiind. Din moment ce serviciile mobile de date au devenit accesibile ca pret si in cantitate suficienta/nelimitata, restul e doar un firesc.

Edited by neagu_laurentiu, 20 June 2018 - 12:32.


#8
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 02.02.2006
^^ S-a mai discutat pe topicul principal. Se aplica la radiouri mici de nisa, cu relativ putini ascultatori.
Radioul public e un serviciu ... public. Nu poti conditiona oferirea unui serviciu public de cumpararea unui telefon mobil inteligent.
Sunt oameni fara telefon mobil, si mai multi fara telefon mobil inteligent. Si si mai putini ce-si permit abonamente/optiuni cu internet destul inclus (nu judeca lumea prin prisma pietei romanesti, iesi din Europa de Est si ai sa vezi ce scump e sa ai internet nelimitat pe mobil).

Apoi, nicio tara din lume nu a putut asigura acoperire integrala cu semnal GSM. Mai mult ca sigur ca nici la 5G nu va fi diferita situatia.
Apoi, tu ca stat oferi un serviciu public, dar depinzi ... de privati sa asigure acoperire cu semnal a populatiei (si de calitate ridicata, pt a asigura streaming). Nu e posibil asta.
In Germania, de ex, statul analizeaza sa realizeze el acoperirea GSM acolo unde operatorii nu au interes (si nici nu pot fi fortati), in perspectiva IoT.
Vezi statul roman capabil de asta?  :D

Iar alt punct de discutie sunt costurile de emisie "over IP" comparate cu cele in eter. Dar nu mai repet aici, am pus (si s-au pus) destule materiale pe topicul principal.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmaritus, on 22 iunie 2018 - 14:36, said:

Nu poti conditiona oferirea unui serviciu public de cumpararea unui telefon mobil inteligent.
Si la DAB costa dispozitivul la fel.

View Postmaritus, on 22 iunie 2018 - 14:36, said:

Se aplica la radiouri mici de nisa, cu relativ putini ascultatori.
Iar alt punct de discutie sunt costurile de emisie "over IP" comparate cu cele in eter.
Ba merge si cu milioane de ascultatori. Da' aia din studiul cu pricina ori sunt partinitori ori nu stiu cu ce se mananca internetul. Normal ca in varianta in care lasi sa vina la un singur punct milioane de ascultatori vei omori banda si sistemul. Dar daca pui cate un server pe ici pe colo prin zone diferite (la fel ca un releu) se reduce nr. de conexiuni simultane si poti deservi pe toti. Iar un calculator nu costa cat un releu radio!

Edited by neagu_laurentiu, 23 June 2018 - 15:36.


#10
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 02.02.2006
1. Un telefon inteligent pleacă de pe la 150 EUR, un radio DAB+ pleacă de la 40 EUR (nu pomeni de mobile ce costă 80 EUR, dar care nu sunt importate oficial și/sau n-au garanție).
Dar problema nu se pune așa: vrei sa asculți radio, cumperi receptor radio. Dar nu poți să obligi populația să cumpere un telefon mobil sau laptop pt a-ți recepționa un serviciu public de radiodifuziune. Încearcă (dacă poți) să gândești ca și cum ai realiza politici publice, nu ca o persoană particulară. Sunt implicații pe care nu ni le putem imagina atunci când se creează o strategie de sector sau un cadru legislativ. Asta dacă ai vreo experiență cu sectorul de creare/implementare de politici publice. Altfel, vorbim aiurea pe aici.

2. Aici e clar că nu numai că gândești exclusiv la scara experienței tale, dar arăți și o ușoară ignoranță. Am postat recent pe topicul principal un material de la radiodifuziunea publică din Tirolul de Sud, comparând radiodifuziune ”over IP” cu cea prin DAB+. Dacă ai vreun interes, citește și apoi critică (cu argumente) ceea ce spun profesioniștii ăia (care, apropo, au planuri concrete de eliminare a FM/ului și trecerea pe DAB+ și nu doar pe IP). Mai demult am postat un alt studiu al radiodifuziunii bavareze (bazat pe alt studiu al celor din Suedia).
Dacă nu ai argumente raționale, atunci ai 2 variante - dar te las pe tine să le descoperi  Posted Image

Posted Image

Edited by maritus, 24 June 2018 - 22:10.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmaritus, on 24 iunie 2018 - 22:08, said:

Încearcă (dacă poți) să gândești ca și cum ai realiza politici publice, nu ca o persoană particulară.
Cand te gandesti la beneficiar, acesta din urma e divers sub toate aspectele si nu se va regasi foarte mult in mana de posturi ce vor intra in reteaua dedicata. Dar in multitudinea de posturi ce le poti accesa prin internet, cu sigurata intr-un procent cat mai mare. Ori va pompa sistemul in reteaua dedicata resurse dar cu minime beneficii finale. Ca si astazi. Asa ca politica publica de care faci vorbire nu poate fi alta decat cea imbratisata de public.

Edited by neagu_laurentiu, 24 June 2018 - 22:24.


#12
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,880
  • Înscris: 01.10.2002

View Postmaritus, on 24 iunie 2018 - 22:08, said:

1. Un telefon inteligent pleacă de pe la 150 EUR, un radio DAB+ pleacă de la 40 EUR (nu pomeni de mobile ce costă 80 EUR, dar care nu sunt importate oficial și/sau n-au garanție).
Dar problema nu se pune așa: vrei sa asculți radio, cumperi receptor radio. Dar nu poți să obligi populația să cumpere un telefon mobil sau laptop pt a-ți recepționa un serviciu public de radiodifuziune. Încearcă (dacă poți) să gândești ca și cum ai realiza politici publice, nu ca o persoană particulară. Sunt implicații pe care nu ni le putem imagina atunci când se creează o strategie de sector sau un cadru legislativ. Asta dacă ai vreo experiență cu sectorul de creare/implementare de politici publice. Altfel, vorbim aiurea pe aici.
Eu, ca si om care merge des pe munte, pot sa zic ca sunt multe zone in care semnalul GSM e inexistent, in schimb receptia radio, inclusiv FM, merge bine, cu mai multe posturi care se pot receptiona in conditii bune. Asa ca ideea asta cu smartphone-ul care inlocuieste orice functioneaza doar in zonele dens populate, cu acoperire foarte buna GSM. la 10 km de centura orasului nu se mai aplica.

Edited by Wotan, 24 June 2018 - 23:14.


#13
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 02.02.2006

View Postneagu_laurentiu, on 24 iunie 2018 - 22:23, said:

Asa ca politica publica de care faci vorbire nu poate fi alta decat cea imbratisata de public.

Dacă ai optica asta, atunci eu propun să ne oprim aici cu dezbaterea și să rămânem fiecare cu opinia lui. Acum aș băga mâna-n foc că n-ai fost niciodată implicat în crearea/implementarea de politici publice.
Mă citez din potul precedent: ”Altfel, vorbim aiurea pe aici”
Posted Image
PS: no harm intended

View PostWotan, on 24 iunie 2018 - 23:14, said:

Eu, ca si om care merge des pe munte, pot sa zic ca sunt multe zone in care semnalul GSM e inexistent, in schimb receptia radio, inclusiv FM, merge bine, cu mai multe posturi care se pot receptiona in conditii bune. Asa ca ideea asta cu smartphone-ul care inlocuieste orice functioneaza doar in zonele dens populate, cu acoperire foarte buna GSM. la 10 km de centura orasului nu se mai aplica.

Și nu numai pe munte - eu am în Germania multe zone non-muntoase și relativ populate unde rețeaua mea nu are semnal deloc, sau GSM/EDGE în cel mai bun caz. În schimb pe DAB+ am semnal bunicel, chiar dacă rețeaua încă nu matură.
Dacă voi fi forțat să ascult radio public pe internet, ce fac - sunt forțat să schimb operatorul dar la un preț mult mai mare?
De ce m-ar obliga statul să dau mai mulți bani unui operator privat? Și pe ce criterii mă va forța să dau mai mulți bani operatorului A sau B?
Sesizezi @neagu_laurentiu nuanța? Ține de politic publice  Posted Image

Aceeași discuție despre recepția radio în automobil.

Dar ce ne facem cu persoanele ecologiste, care refuză să consume internet din cauza consumului imens de energie electrică folosită pt răcirea serverelor? Le refuzăm dreptul la informare prin radio? Posted Image
PS: asta e o glumă, evident, ca să terminăm seara într-un ton vesel. Aș sta și la o Posted Image  pe tema asta, devine tot mai interesantă pe măsură ce intrăm în detalii

Edited by maritus, 25 June 2018 - 00:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate