Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop
 

Electrecord (1932-2018)

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Electrecord, prima casă de discuri românească, autodenumită "Coloana sonoră a României", pe piață din 1932, astăzi controlată de angajații societății, a intrat în insolvență, la propria cerere, cu datorii la stat de peste 7,5 milioane lei.

https://www.profit.r...lventa-17867459

#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,124
  • Înscris: 02.09.2005
asa patesti daca nu scoti niste platane cu salam

#3
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,764
  • Înscris: 13.09.2009
Tot stau si ma gandesc cum e posibil sa fii cel mai bun si sa te ingroape concurenta. Urmeaza CFR Calatori, TVR, Posta Romana, TAROM ?
Practic Electrocord erau singurii si toata lumea cumpara de la ei (imediat dupa Revolutie). Cum te poate ingropa concurenta cand ai pozitie de monopol (imiediat dupa Revolutie) ? Cand esti o firma cunoscuta, etc ? Cred ca la fel s-ar fi intamplat cu orice alta industrie ramasa din timpul comunismului. Dupa Revolutie, chiar privatizata avea pozitie de monopol, apoi datorii, apoi faliment.

Edited by PlatonX, 08 February 2018 - 12:44.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,398
  • Înscris: 07.11.2006
Ce e val,ca valu' trece.
Pacat de ei.Da' nici nu cred ca s-au strofocat prea mult sa ramana in viata.

#5
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,747
  • Înscris: 02.07.2011

View PostPlatonX, on 08 februarie 2018 - 12:43, said:

Tot stau si ma gandesc cum e posibil sa fii cel mai bun si sa te ingroape concurenta. Urmeaza CFR Calatori, TVR, Posta Romana, TAROM ?
Practic Electrocord erau singurii si toata lumea cumpara de la ei (imediat dupa Revolutie). Cum te poate ingropa concurenta cand ai pozitie de monopol (imiediat dupa Revolutie) ? Cand esti o firma cunoscuta, etc ? Cred ca la fel s-ar fi intamplat cu orice alta industrie ramasa din timpul comunismului. Dupa Revolutie, chiar privatizata avea pozitie de monopol, apoi datorii, apoi faliment.

Orice companie este formata din oameni. Comunismul duce la o lipsa de concurenta. Lipsa de concurenta duce la oameni incompetenti/lenesi. Oamenii incompetenti falimenteaza companii.

#6
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 19.05.2005

View PostPlatonX, on 08 februarie 2018 - 12:43, said:

Tot stau si ma gandesc cum e posibil sa fii cel mai bun si sa te ingroape concurenta. Urmeaza CFR Calatori, TVR, Posta Romana, TAROM ?
Practic Electrocord erau singurii si toata lumea cumpara de la ei (imediat dupa Revolutie). Cum te poate ingropa concurenta cand ai pozitie de monopol (imiediat dupa Revolutie) ? Cand esti o firma cunoscuta, etc ? Cred ca la fel s-ar fi intamplat cu orice alta industrie ramasa din timpul comunismului. Dupa Revolutie, chiar privatizata avea pozitie de monopol, apoi datorii, apoi faliment.

Tocmai ca ei au fost cei mai buni atat timp cat nu au avut concurenta, e greu sa pierzi intr-o cursa doar cu tine.

#7
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,754
  • Înscris: 31.12.2013
Oare care o fi artistul român cu cele mai multe discuri vândute ?

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,398
  • Înscris: 07.11.2006
Cam prea multe companii fara concurenta au pierdut cursa cu ele insele.Lasand la o parte marota cu comunismul,treaba devine dubioasa.

View PostStefanSC, on 08 februarie 2018 - 12:48, said:

Orice companie este formata din oameni. Comunismul duce la o lipsa de concurenta. Lipsa de concurenta duce la oameni incompetenti/lenesi. Oamenii incompetenti falimenteaza companii.

Prietene,Electrecord n-a murit pe vremea comunismului pe care-l infierezi.A sucombat in periaoda celui mai pur capitalism,in anul 2018,la ~30 de ani de la caderea comunismului.

#9
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,282
  • Înscris: 05.01.2004
Balkanton, de la bulgari, era in aceeasi pozitie pe piata lor (ba chiar si international statea mai bine).
Prin 1988 au vazut care e trendul si au facut contract cu Philips sa produca CD-uri. Ba au impus si conditia sa le faca si fabrica de CD-playere in Bulgaria.
Nu stiu care e starea Balkanton acum, nici macar daca mai exista. Dar multa vreme dupa 1989 au dus-o mult mai bine ca Electrecord.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,398
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcutinastefan, on 08 februarie 2018 - 12:53, said:

Oare care o fi artistul român cu cele mai multe discuri vândute ?

Exista asa ceva in ultimii 15 ani,sa spunem?
Daca totusi exista,artistul roman cel mai bun ar trebui sa fie masa de mixaj.Conform acesteia,toate/toti sunt niste voci de pasare maiastra.

#11
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,846
  • Înscris: 23.04.2007

View Postadisz, on 08 februarie 2018 - 12:55, said:

Electrecord n-a murit pe vremea comunismului
Pai i-ar fi fost cam greu sa concureze singur si sa ajunga pe locu' doi Posted Image

#12
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Creaţiile artiştilor sunt pe net. E mai ieftin şi propagarea e instantanee.
Era suportului fizic a trecut.
Dacă nu s-au adaptat vremurilor, deznodământul nu putea fi altul.

#13
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,803
  • Înscris: 04.01.2018

View Postcutinastefan, on 08 februarie 2018 - 12:53, said:

Oare care o fi artistul român cu cele mai multe discuri vândute ?
Zamfir se lauda ca el este: "Pe locul intai este Michael Jackson, pe locul doi sunt eu, cu 700 de milioane de discuri vandute, pe trei este Elvis Presley, iar pe patru, The Beatles".
https://www.cancan.r...les-170818.html

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,398
  • Înscris: 07.11.2006

View Postadrian_r5, on 08 februarie 2018 - 12:58, said:

Pai i-ar fi fost cam greu sa concureze singur si sa ajunga pe locu' doi Posted Image

Stai ca n-am inteles.
Vrei sa zici ca acum,in 2018,a avut concurenta?Nu tot singur era pe piata?Si totusi a ajuns pe ultimul loc,nu pe doi,pentru ca s-a dus dracului.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Ce anume a produs Electrecord în ultima vreme, încât să (merite să) rămână pe piaţă? Dacă tot ne lăudăm că avem o economie de piaţă, întrebarea asta este justificată.
Pe de altă parte, oare există vreo companie de stat în România care să fi renunţat la mentalitatea comunistă? Dacă există, vreau s-o aflu şi eu.
Cu mentalitatea anilor 80 nu poţi trăi în anii 2000.
Ca tânăr artist în pragul afirmării, în 1993 am vrut să intru la Electrecord în studio, ca să înregistrez (cu trupa) două piese. Nu un album întreg, ci doar două piese. Pe lângă tariful exorbitant şi atitudinea arogantă, specifice unei companii care deţine monopolul, mi/ni s-au cerut referinţe de la un compozitor, pe motivul că "nu oricine de pe stradă intră la Electrecord".
Ba da, tovarăşi, trebuie să primiţi pe oricine are ceva de spus în domeniul muzical; îl daţi afară doar dacă vedeţi că n-are nimic în comun cu muzica.
Eu consider că-şi merită soarta.

#16
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postdon_dannielo, on 08 februarie 2018 - 12:29, said:

Electrecord, prima casă de discuri românească, autodenumită "Coloana sonoră a României", pe piață din 1932, astăzi controlată de angajații societății, a intrat în insolvență, la propria cerere, cu datorii la stat de peste 7,5 milioane lei.

https://www.profit.r...lventa-17867459

am mai vazut societati de-astea care au fost de stat, dupa revolutie au intrat pe mana angajatilor si au ajuns in faliment.

pentru ca angajatii fiind aia de pe vremea lui pasvante au mentalitatea aia tip "nu ne vindem tara".

daca isi cunosteau interesul se duceau la o casa de discuri straina si le vindeua societatea pe 1 leu, cu singura conditie ca in 3 ani sa o aduca pe profit.
puteau sa se duca la Deutsche Grammophon, sau la Hyperion Records, de exemplu.

dar bineinteles ca nu au facut asta.
pentru ca au preferat statutul de actionar, in loc de cel de angajat, chiar daca asta inseamna mai putini bani. mandria la romani este boala veche...
si pentru ca asta ar fi insemnat restructurari. adica unii dintre ei sa isi piarda locul de munca. asa ca au preferat sa isi piarda toti locul de munca in mod solidar prin falimentul societatii.
este si asta o filozofie de viata, la urma urmei...

Edited by Pollux, 08 February 2018 - 13:20.


#17
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,803
  • Înscris: 04.01.2018

View PostPSC, on 08 februarie 2018 - 13:10, said:

Ca tânăr artist în pragul afirmării, în 1993 am vrut să intru la Electrecord în studio, ca să înregistrez (cu trupa) două piese. Nu un album întreg, ci doar două piese. Pe lângă tariful exorbitant şi atitudinea arogantă, specifice unei companii care deţine monopolul, mi/ni s-au cerut referinţe de la un compozitor, pe motivul că "nu oricine de pe stradă intră la Electrecord".
Ba da, tovarăşi, trebuie să primiţi pe oricine are ceva de spus în domeniul muzical; îl daţi afară doar dacă vedeţi că n-are nimic în comun cu muzica.
Pai si ce cantati, unde sunt piesele alea, acum le poti distribui direct online, nu mai trebuie sa te milogesti la nimeni.

#18
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,959
  • Înscris: 10.12.2006
Electrecord nu are concurenta deoarece detine o tona de muzica pe care nu o poti cumpara de altundeva. Bine, nici de la ei nu o poti cumpara, ca si daca au tras un CD care ma intereseaza, nu e niciodata pe stoc. De la Adrian Enescu cautasem parca mai demult.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate