Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.
 Picurare in AC?

Huawei GT4 46mm afisare altitudin...

Cine produce AC Tesla?

Toyota CHR -modelul 2024
 Recomandare lanterna frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...

Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?
 Durere penis

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 

Radiatoare cu Roca Vulcanica - test consum/costuri utilizare si randament

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 19.11.2010
Salutare,



- Radiatoare cu Roca Vulcanica -

Are cineva acest Sistem de Incalzire cu: - Radiatoare cu Roca Vulcanica in apartament ?
As dori sa stiu daca cineva a utilizat, testat un timp mai lung aceste  Radiatoare cu Roca Vulcanica: - Ce Consum /Costuri si Randament au inregistrat acestea




Multumesc

Edited by July02, 05 February 2018 - 04:34.


#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Sper ca nu te astepti la un raspuns serios...

#3
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 19.11.2010

 cspot, on 05 februarie 2018 - 05:02, said:

ma astept la un feedback de la cineva care are aceste radiatoare instalate ca si sistem de incalzire , care foloseste acest sistem de incalzire pe propria-i piele in apartament
dar daca nu detineti un astfel de sistem de incalzire nu vad retorica dumneavoastra, binenteles ca ma astept la ceva documentat si nu iau in considerare orice fabulatie de reclama fara a avea o baza solida reala, si poate si un calcul aprofundat din care sa rezulte si energia consumata in expluatare medie comparativ cu alte sisteme de incalzire ca eficienta

Edited by July02, 05 February 2018 - 06:07.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,373
  • Înscris: 22.05.2003
Stai asa... roca vulcanica se incalzeste de la ceva, nu-i asa?
Acel ceva e electric...
Roca e de design, nu ajuta cu nimic randamentul, deci despre ce vorbim aici? De roci magice?

Quote

Aceste radiatoare sunt dotate cu o termocupla care in momentul in care radiatorul atinge temperatura de 80 C acesta opreste alimentarea cu energie electrica.
Datorita rocilor vulcanice care au inertie termica foarte mare, acest radiator isi mentine temperatura inca cel putin 20-30 minute nemaifiind nevoie de alimentare cu energie electrica.
Astfel se realizeaza o importanta economie de energie electrica aducand beneficii financiare importante.

Pe scurt, daca casa e izolata bine, teoretic aceste radiatoare au o inertie foarte mare, cum erau pe vremuri cele de fonta.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,466
  • Înscris: 20.10.2015
Probabil ca tin caldura un timp mai indelungat.
randamentul nu are cum sa fie mai mare sau fiabilitatea.

E ca o soba la care incalzesti placile de teracota, aici incalzesti pietrele

Din ce-mi aduc eu aminte ca am vazut pe la depozite, gratare cu pietre vulcanice, pietrele astea sunt poroase si deci pastreaza caldura mai mult timp, dar si disiparea se face mai lent, tot din cazua porozitatilor umplute cu aer si se stie, sau cel putin vreau sa cred ca se stie ca aerul este un izolator termic

#6
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 19.11.2010

 Adm, on 05 februarie 2018 - 06:39, said:

Stai asa... roca vulcanica se incalzeste de la ceva, nu-i asa?
Acel ceva e electric...
Roca e de design, nu ajuta cu nimic randamentul, deci despre ce vorbim aici? De roci magice?
randamentul face referire la  eficiența energetică a sistemului de incalzire, roca vulcanica poate contribui la un consum de energie electrica mai mic ,deci o eficienta mai buna,
roca nu este numai de design, nu stiu daca putem spune ca rocile vulcanice sunt magice e prea mult spus, inmagazeaza caldura pe o perioada de timp prin racirea mai lenta

 Tsunnnami, on 05 februarie 2018 - 06:43, said:

randamentul nu are cum sa fie mai mare sau fiabilitatea.
fiabilitatea este mai mare dupa parerea mea decat la alte sisteme de incalzire gen centrala termica , caci nu vad ce s-ar putea strica la radiatorul cu roca vulcanica,
roca e roca doar nu crapa...
randamentul nu are cum sa fie mai mare decat ce ? in raport cu ce ? la ce va raportati cand faceti comparatia ? lipseste termentul comparativ la care se face referire
comparati cu panourile cu infrarosu sau cu centrala termica ??

aerul intr-adevar este izolator termic cat sta intr-un spatiu ermetic inchis asa cum este perna de aer la geamurile termopan intre cele doua geamuri de sticla,
( dar argonul este si mai bun izolator ca si gaz )

Edited by July02, 05 February 2018 - 07:51.


#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,275
  • Înscris: 30.04.2007

 July02, on 05 februarie 2018 - 07:29, said:

randamentul face referire la  eficiența energetică a sistemului de incalzire, roca vulcanica poate contribui la un consum de energie electrica mai mic ,deci o eficienta mai buna,
roca nu este numai de design, nu stiu daca putem spune ca rocile vulcanice sunt magice e prea mult spus, inmagazeaza caldura pe o perioada de timp prin racirea mai lenta
ai gindit cind ai scris chestia de mai sus, sau este luata din prospecte ??

hai sa analizam pe text .. Posted Image cum poate contribui roca vulvanica la un randament mai bun, cind aceasta preia caldura transferata de la rezistente, PRIN AER?
si chiar daca sursa de caldura ar fi o flacara de gaz (ca la gratarele americane) nu ar face decit sa disipe relativ caldura, nici de cum sa imbunatateasca randamentul.


editat mai tarziu ...

inmagazeaza caldura pe o perioada de timp prin racirea mai lenta

asta este piramidala ..!!!

Edited by r_murphy, 05 February 2018 - 08:24.


#8
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 July02, on 05 februarie 2018 - 05:49, said:

........nu iau in considerare orice fabulatie de reclama fara a avea o baza solida reala, si poate si un calcul aprofundat din care sa rezulte si energia consumata in expluatare medie comparativ cu alte sisteme de incalzire ca eficienta
Pe scurt ,  radetul este sfint pt tine .

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
July02, ai mai adus în discuție aceste radiatoare și pe topicul cu subvenționarea energiei termice.
Roca vulcanică nu o iei gata caldă din vulcan și o ții până se răcește. Ea este doar o magazie de căldură pentru un timp (mai lung decât la alte materiale). Acea căldură trebuie să fie produsă de ceva și când vorbești de eficiența sistemului de încălzire vorbești de fapt de acel ceva ce produce căldura și nicidecum de elementele conexe lui, excepție făcând sistemul de transport exterior spațiului ce trebuie încălzit.

#10
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 29.08.2009
foloseam in ani "80 in camin asa ceva doar ca roca vulcanica era inlocita de samota, am gasit : https://www.olx.ro/o...html#a03b22172a

#11
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Se plang unii de "analfabetii functional", dar poate ar trebui pomenit ceva despre analfabetii tehnico-stiintific! Orice aparat electric de incalzire are randament 100%, intreaga cantitate de energie electrica consumata de aparatul de incalzire se transforma in caldura.
  Nu mai par doar psihopati cei care cred in teoria pamantului plat (?!), sau care se indoiesc ca au ajuns americanii pe Luna in 1969, e clar ca pot fi doar ...prosti.

#12
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 July02, on 05 februarie 2018 - 07:29, said:

randamentul face referire la  eficiența energetică a sistemului de incalzire, roca vulcanica poate contribui la un consum de energie electrica mai mic ,deci o eficienta mai buna,
roca nu este numai de design, nu stiu daca putem spune ca rocile vulcanice sunt magice e prea mult spus, inmagazeaza caldura pe o perioada de timp prin racirea mai lenta
NU! Roca vulcanica ii numa o piatra care ii incalzita de o rezistenta electrica. Nu are nici un aport la conversia energiei electrice in caldura.
Practic, daca ai o rezistenta alimentata timp de o ora care consuma in timpul asta 1KWh energie electrica, dupa care o deconectezi timp de 23 ore, pe ziua respectiva o sa cedezi catre mediu o cantitate de caldura echivalenta cu ~1KW, nu 24KW.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,466
  • Înscris: 20.10.2015

 July02, on 05 februarie 2018 - 07:29, said:

randamentul face referire la  eficiența energetică a sistemului de incalzire, roca vulcanica poate contribui la un consum de energie electrica mai mic ,deci o eficienta mai buna,
roca nu este numai de design, nu stiu daca putem spune ca rocile vulcanice sunt magice e prea mult spus, inmagazeaza caldura pe o perioada de timp prin racirea mai lenta


fiabilitatea este mai mare dupa parerea mea decat la alte sisteme de incalzire gen centrala termica , caci nu vad ce s-ar putea strica la radiatorul cu roca vulcanica,
roca e roca doar nu crapa...
randamentul nu are cum sa fie mai mare decat ce ? in raport cu ce ? la ce va raportati cand faceti comparatia ? lipseste termentul comparativ la care se face referire
comparati cu panourile cu infrarosu sau cu centrala termica ??

aerul intr-adevar este izolator termic cat sta intr-un spatiu ermetic inchis asa cum este perna de aer la geamurile termopan intre cele doua geamuri de sticla,
( dar argonul este si mai bun izolator ca si gaz )


Acum ce faci, te apuci sa copiezi de pe google????
Vrei sa arati ca esti destept si ti-au murit laudatorii?

La ce ma refer cand spun ca randamentul nu e mai bun? Sau fiabilitatea?
Nu e clar?
Nu, nu cu o locomotiva cu aburi!

E clar ca am facut comparatia radiator electric cu rezistenta vs radiator electric cu rezistenta SI pietre din vulcan

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Fiabilitatea poate fi mai mare insa randamentul e acelasi ! Deci necastigator ! Mai bine un convector pe curent pt ca da instant caldura nu trebuie sa astept sa se incalzeasca roca ca mai apoi sa cedeze caldura ...

Edited by Baxon, 05 February 2018 - 13:45.


#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,466
  • Înscris: 20.10.2015

 Baxon, on 05 februarie 2018 - 13:43, said:

Fiabilitatea poate fi mai mare

Nu cred. Radiatorul nu are nici un sistem in minus, deci se "strica" la fel

#16
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
De aia am si scris " poate " nu am afirmat ca si " este cu siguranta " Posted Image
Oricum de crezut se crede la biserica , sa ramanem totusi la ce stim ...

Edited by Baxon, 05 February 2018 - 13:55.


#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,466
  • Înscris: 20.10.2015

 Baxon, on 05 februarie 2018 - 13:54, said:

Oricum de crezut se crede la biserica , sa ramanem totusi la ce stim ...

Treaba ta ca vrei sa intri in polemica, si vii cu flames-uri, eu am vrut doar sa fiu diplomat.
Atunci, daca nu vrei sa "cred", ai scris o prostie.
Fiabilitatea NU ESTE mai mare in cazul rocilor vulcanice.

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ai avut tu asa ceva si ti s-a stricat sau iti place sa te dai destept pe forum sub protectia anonimatului ? Nu e flame stai relax , asa percepi tu cand cineva nu-ti da dreptate ! Sezi bland ca nu e concurs .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate