Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie Externa Solara, Power Ban...

Am vazut odata un film...

Problema scurgere apa rama termop...

Durata estimata de viata a unei i...
 Identificare filet butelie r290

Sifon pe circuitul frigorific.

Vizibilitate Hard Disk nefolosit ...

Salariu minim european in Romania
 verificare specificatii lapgop Asus

Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua
 Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...
 

Boiler cu pompă de căldură

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,165
  • Înscris: 04.02.2011
M-am cam decis să achiziționez un boiler cu pompă termică.  
https://www.roinstal...aldura-c199-p1#
Oferta pare bună iar programul casa verde oferă finanțare.
http://www.afm.ro/casa_verde.php
Scula va fi montată în garaj,  sub spațiul de locuit.  Pentru ce boiler de cca 100 lt.  să mă orientez?

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ce mai astepti ? Ne arati poze dupa...
     Eu m-am decis sa imbunatatesc niste uraniu...


      Ca sa inteleaga toata lumea, pompele astea de caldura au o rezistenta electrica de 1200w, dar ele extrag caldura direct din aer. Eu credeam ca o extrag din contor.

Edited by cspot, 02 December 2017 - 03:32.


#3
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu e chiar asa. Caldura obtinuta cu pompa de caldura e mai ieftina decat cea produsa de rezistenta electrica. Dar atentie, daca unitatea de comprimare/ destindere e intr-o incapere inchisa, temperatura de acolo va scadea destul de mult in timpul functionarii. Energia termica infuzata in apa din boiler trebuie sa vina de undeva. Si mai trebuie stiut ca eficienta sculei depinde mult de temperatura mediului ambiant. Cu cat e mai cald in jur, cu atat temperatura aerului obtinuta la comprimare e mai mare. De asta are si rezistenta electrica, pentru cazurile in care e prea frig pentru a putea functiona eficient.
Eu as face investitia, daca e finantata de Casa Verde. Nu as avea nimic de pierdut.

#4
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,735
  • Înscris: 25.01.2007
Programul Casa Verde nu ofera nicio finantare pt proiecte noi.. Deocamdata deconteaza dosare vechi, depuse in oct 2016 si implementate in 2017.

#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cele fara unitate externa vor fi ceva mai zgomotoase si vor avea nevoie de una sau doua gauri spre exterior pt admisia/evacuarea aerului dar daca sunt bagate intr-o camera tehnica nu ar fi probleme.
Ce as face eu, ar fi sa iau o unitate mai puternica, ca sa o pun la treaba putin si pe incalzire. Cele de 100 sunt destul de slabe pt asta.
Inca un aspect, am vazut ca sub -5*C merge doar pe rezistenta.

Cu ce te incalzesti si cu ce prepari apa calda acum?

#6
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,598
  • Înscris: 07.09.2008
Am modelul de 250 litri care are serpentina separata pentru alta sursa de incalzire a apei, in cazul meu fiind conectata la un cazan pe lemne. Ca sa obtin o eficienta maxima, adica sa functionez doar pe pompa de caldura (exista posibilitatea alegerii modului de lucru din meniu) am montat pompa de cladura in camera centralei pe lemne , dar am inchis acel spatiu pentru a proteja de praf si eventualul fum care mai iese de la centrala pe lemn. Vara e oricum cald si eficienta este maxima, iar iarna, de la pierderile de caldura ale centralei pe lemne, aerul cald este absorbit de NUOS prin tubulatura si este eliminat rece in alta incapere alaturata care o folosesc drept camara, unde vreau sa fie rece tot timpul.
Incepand cu acest an nu am mai folosit centrala pe lemne la preparat apa calda si merg tot cu pompa de caldura din cauza pretului mare la lemn si a faptului ca se gaseste tot mai greu. Practic am iesit ca pret pentru incalzirea apei la valoarea gazului metan.
Rezistentele electrice (una de 1000W si alta de 1500W) nu le-am folosit niciodata in configuratia initiala a pompei de caldura si le-am deconectat de la electronica pompei de caldura ca sa le folosesc vara daca am surplus de energie de la panourile solare fotovoltaice.
In cazul in care vei alege varianta cu tubulatura, ar fi bine sa tragi aerul dintr-o zona calda daca vrei eficienta si iarna. Daca nu, ca sa obtii temperatura dorita in boiler, pompa de caldura va cupla rezistentele. Cele cu spliter extern te limiteaza clar doar pana la -5 grade, pe cand la modelele compacte vei trage aer din incaperea unde este montata pompa de caldura si la tine in garaj tot e mai cald ca afara, deci vei obtine ceva in plus fata de nimic si iarna.

Daca vrei temperatura pana in 55 grade atunci pompa de caldura nu cupleaza rezistenta decat iarna daca trece un anumit timp de functionare fara ca apa sa se incalzeasca. Daca vrei sa ai apa mai fierbinte de 55 grade atunci implicit pompa de caldura va cupla si rezistenta electrica.

Edited by servoman, 02 December 2017 - 12:31.


#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,165
  • Înscris: 04.02.2011
Lux.  Eu oricum voi monta mai întâi un instant trifazic pănă primesc finanțare. Ce acte mai sunt necesare pentru finanțare?

#8
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 benis, on 02 decembrie 2017 - 17:40, said:

pănă primesc finanțare. Ce acte mai sunt necesare pentru finanțare?
Pentru ce vrei tu, nu primesti nimic. Citeste aici: http://www.afm.ro/casa_verde.php

#9
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,735
  • Înscris: 25.01.2007
Programul oricum e terminat.

#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,165
  • Înscris: 04.02.2011

 Onan_Barbaru, on 03 decembrie 2017 - 10:50, said:

Pentru ce vrei tu, nu primesti nimic. Citeste aici: http://www.afm.ro/casa_verde.php
Se încadrează la până la 8.000 lei, pentru instalarea pompelor de căldură, exclusiv pompele de căldură aer-aer.

 godaro, on 03 decembrie 2017 - 11:13, said:

Programul oricum e terminat.
Mă gândesc că o fi și la anul.  Sau..?

#11
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Care e mă eficienta aia cu unitate exterioara sau cealaltă?

#12
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Vara, aia exterioara. Iarna, bagi unitatea exterioara inauntru.

#13
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Am pod pt depozitare f mare și mă gândeam să pun UE acolo

#14
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,259
  • Înscris: 14.02.2007
Salutare, aici în DE toată lumea încălzește apa cu instant pe curent trifazat, mie la prețul de 0.25 euro / kWh mi se pare o risipă groaznică de energie și de bani.
Mă gândeam să caut așa ceva să instalez în baie, dar nu reușesc să găsesc nimic aici.
Poate cineva să pună niște linkuri la niște boilere din astea?
Pe mine m-ar interesa unul de cam 100 litri.

#15
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
In Germania, marca Stiebel-Eltron are un renume destul de bun. Vezi ca parca au si ceva boiler PDC in oferta...

Completare ulterioara: https://www.stiebel-...heat_pumps.html

Edited by kolfleading, 29 July 2019 - 14:04.


#16
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,259
  • Înscris: 14.02.2007
Merci, am găsit Ariston NUOS pe Amazon la 800 de euro.
Stiebel-Eltron are preturi mult mai mari.
Aștept primele facturi de la instantul de 21kW trifazat și dup-aia dacă treaba e nasoală rău o să încerc să vorbesc cu proprietarul poate facem o înțelegere ceva. Ar trebui să se amortizeze în câțiva ani ușor dacă are COP de 2-3, la apă caldă făcusem un calcul că 2 persoane am consumat într-un an cam 4000 kWh pe apă caldă, asta ar veni cam 1000 de euro ptr curent, la un COP de 3 ar însemna o economie de vreo 500 de euro deci s-ar amortiza într-un an și jumătate.


#17
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,259
  • Înscris: 14.02.2007
Știe cineva cât de ok este de montat în baie?
Am văzut că trebuie că volumul camerei trebuie să fie minim 20 m3 in Manual.

#18
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pompa de caldura extrage caldura din aer. Aerul evacuat din boiler este racit.

Daca folosesti aerul din baie, nu as recomanda, pentru ca se face frig in baie.

Daca te gandeai la montaj cu tubulatura de aer, astfel incat aerul racit sa fie evacuat afara, atunci ar merge.
Dar in acest caz trebuie sa te gandesti pe unde o sa intre in baie aerul de compensare, care inlocuieste aerul evacuat. Vezi sa nu te trezesti ca-ti vine aerul de compensare de pe la canalizare...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate