Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?
 Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 

Siguranță documente/bani

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Ce metode aveți sa va țineți documentele si banii in siguranta atunci când călătoriți?
De " făcut la buzunare" nu îmi fac griji.
Ce faceți in caz de HOLD UP.

O metoda buna este sa tii in locurile clasice un portofel vechi cu un card expirat, câteva carduri de fidelitate, putini bani, personalizat la misto cu o poza.
In caz de hold up sa il dai pe acesta si poate respectivii se grabesc sa fuga cu el in timp ce actele si banii rămân la tine.

Acum sa discutam unde se poate ascunde pasaportul si ceva bani.

In acele borsete plic care le tii pe corp nu am încredere. Se pot gândi sa îți faca un control sumar.

Interesante mi s-au părut niste șosete cu buzunar, o eșarfă cu buzunar, o curea cu buzunar pe spate( dar nu intra pașaportul).

Ce metode stiti/recomandați?

De telefon.. duca-se . Nu poți ascunde 5,5 inchi nicăieri.

Edited by mihai!, 17 August 2017 - 10:30.


#2
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Am un seif legat de o nicovala, sa vezi ce repede fug dupa ce le arunc

#3
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 29.09.2006
II ataci tu pe ei, faci Krav Maga aprox. 1 an si ii bati de le suna apa in cap.

#4
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Rămai in văgăună ta .
La bulgari la all inclusive e destul pentru tine. O faci acolo pe Jackie Chan.

Edited by mihai!, 17 August 2017 - 10:44.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 05.06.2009
pai n-ar fi mai simplu sa eviti sa fii singur/seara pe stradute pustii sau in zone dubioase ?
daca la hotel ai mini-seif (in camera sau la receptie ), iti poti lasa acolo grosul banilor, cardurile si pasaportul, iesi in oras avand asupra ta o suma modica si cartea de identitate, daca ti se fura, iti poti face alta la revenirea din calatorie. fara pasaport mai greu sau imposibil sa pleci, sau alergatura pe la ambasada/consulat pentru emiterea unui pasaport provizoriu.

#6
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,682
  • Înscris: 06.03.2016

 corinadaniela, on 17 august 2017 - 10:45, said:

pai n-ar fi mai simplu sa eviti sa fii singur/seara pe stradute pustii sau in zone dubioase ?
daca la hotel ai mini-seif (in camera sau la receptie ), iti poti lasa acolo grosul banilor, cardurile si pasaportul, iesi in oras avand asupra ta o suma modica si cartea de identitate, daca ti se fura, iti poti face alta la revenirea din calatorie. fara pasaport mai greu sau imposibil sa pleci, sau alergatura pe la ambasada/consulat pentru emiterea unui pasaport provizoriu.
mini-seif cu parola 0000

#7
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 corinadaniela, on 17 august 2017 - 10:45, said:

pai n-ar fi mai simplu sa eviti sa fii singur/seara pe stradute pustii sau in zone dubioase ?
Asa sunt eu mai aventurier. Ma plimb seara pe stradute. Altii se duc la tarfe. Ce treaba ai tu ? Poti ajuta un sfat ?
Un cunoscut a fost jefuit pe La Rambla in  Barcelona. Nu se intampla numai in Asia in zone dubioase.

Lasat pasaportul si luat buletinul este un sfat bun. Mersi.

Edited by mihai!, 17 August 2017 - 11:00.


#8
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004

 mihai!, on 17 august 2017 - 10:55, said:

Altii se duc la tarfe. Ce treaba ai tu ? Poti ajuta un sfat ?

daca esti agresiv ...ciu-ciu sfaturi.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă nu ştii tehnici de autoapărare nu poţi fi aventurier. Dacă le ştii, n-ai de ce să ascunzi valorile în locuri speciale, le ţii la tine, că ai tu ac de cojocul lor.
Doar la arme să ai grijă, acolo tehnicile marţiale sunt cu succes spre 0.
Indiferent unde ţi-ai ţine valorile, chiar şi în chiloţi, în caz de jaf te vor căuta şi acolo. Cel mai bine este să închiriezi o cutie de valori, dacă hotelul/pensiunea nu dispune de aşa ceva. Sau, poate că se rezolvă cu o floare oferită recepţionerei şi le poţi păstra la recepţie.
În Bulgaria am reuşit treaba asta fără nicio floare - că tot veni vorba, deşi n-am înţeles de ce ironic, de all inclusive acolo. Uite că eu n-am avut all inclusive, ci doar mic dejun şi cazare, cu toate astea amabilitatea personalului şi calitatea serviciilor au fost peste aşteptări. Aveam checkout-ul la ora 12, noi eliberasem camera la 11:30 şi, normal, trebuia să eliberăm şi parcarea. Însă ni s-a permis să lăsăm maşina în parcare, deşi oficial nu mai eram oaspeţii hotelului, ca să ne mai bucurăm odată de mare. Puteam sta acolo până la ora 18, dar la 15 am plecat.
În principiu, m-am simţit mai în nesiguranţă la Turnul Eiffel decât la Slăncev Briag.

Edited by PSC, 17 August 2017 - 11:17.


#10
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Nu va limitați numai cum va imaginați voi o vacanta.
Nu e cazul la mine , dar sunt alții ( multi rau) care merg si dorm la colibă in S-E Asiei.
Nema mașină si parcare, nema hotel, nema seif. O coliba.
Pașaportul , card si bani trebuie sa stea la tine permanent.

Edited by mihai!, 17 August 2017 - 11:27.


#11
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 29.09.2006
Cu atitudinea asta, esti in pericol oriunde ai merge.

#12
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 14.11.2005
Masurile mele de precautie depind de la destinatie la destinatie. Prin Europa sunt mul mai relaxata pentru ca in caz ca se intampla ceva sunt la doi pasi de casa. Prin parti mai indepartate incerc sa fiu mai vigilenta.

Din cate vad tu esti interesat de "nivelul maxim de vigilenta" asa ca o sa pun aici cam care e asta in cazul meu:

-pasaportul, o suma mica cash si un card le tin intr-o borseta din aia de tinut sub haine. Daca te gandesti ca te controleaza atunci absolut orice mod de ascundere este void deci nu are rost sa il mai ascunzi nu? :) Exista varianta sa ai un buzunar special facut in captuseala la geaca sau la pantaloni. Nu am ajuns asa de departe. borseta este subtire, din matase si nu iese in evidenta.
-Borseta aia o iau cu mine doar atunci cand ma mut cu totul din punctul A in punctul B. In rest nu iau niciodata pasaportul pentru o plimbare prin oras. Il las in seif daca exista. daca nu exista si locul unde stau arata foarte aiurea atunci il pun in rucsac impreuna cu alte chestii pretioase si rucsacul il bag intr-o plasa de genul asta si il leg de calorifer sau ceva asemanantor.
http://www.pacsafe.c...tectors#start=1
-fac intotdeauna cateva copii la pasaport si le pun in locuri diferite. in cazul in care ti se fura pasaportul o copie este extrem de utila
-banii cash pentru "urgente" ii tin in curea. Care curea are buzunar pe interior pentru bani.
https://www.indiegog...les-stay-safe#/
-am intotdeauna cel putin 2-3 carduri la mine. diferite (visa, masterdard, amex) si le tin separat

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 mihai!, on 17 august 2017 - 10:01, said:

De telefon.. duca-se . Nu poți ascunde 5,5 inchi nicăieri.

Zici ?

Tot langa telefon poti face sul un pachet de bancnote ...eventual pasaportul . Este total contraindicat sa circuli cu monedute la tine daca alegi acest mod de a le ascunde. Este aiurea sa mergi cu taxiul si pana platesti sa tot scuturi din dos .

Edited by JurasikMan, 17 August 2017 - 11:42.


#14
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 02.02.2005
Pleci la plimbare cu stricul necesar. De ce trebuie sa ai pasaportul la tine si sume mari de bani?

#15
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cand esti intr-o tara straina , pasaportul se incadreaza la " strictul necesar " . Nu il ai si esti legitimat ..esti arestat . Asta nu ar fi o problema dar poti sta arestat mult si bine pe tema asta . Tu ai obligatia sa detii acte la tine ..nu Politia sa ti le aduca de la hotel .

Edited by JurasikMan, 17 August 2017 - 13:58.


#16
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 14.11.2005

 JurasikMan, on 17 august 2017 - 13:57, said:

Cand esti intr-o tara straina , pasaportul se incadreaza la " strictul necesar " . Nu il ai si esti legitimat ..esti arestat . Asta nu ar fi o problema dar poti sta arestat mult si bine pe tema asta . Tu ai obligatia sa detii acte la tine ..nu Politia sa ti le aduca de la hotel .


Poti sa aduci niste dovezi in acest sens? In ce tara esti obligat sa prezinti pasaportul altfel esti arestat?

Din cate stiu eu trebuie sa ai un ID valid. Nu este obligatoriu sa fie pasaport. Eu de exemplu am mereu o copie dupa pasaport si un alt act de identitate sau rezidenta (de exemplu folosesc actul de rezidenta pentru ca este extrem de usor de inlocuit) sunt de ajuns. Cel putin intr-o prima faza.

Daca e sa pierd un ID prefer sa fie unul care nu ma va tine obligat fortat intr-o tara de unde nu am cum pleca fara pasaport.

Uite aici o referinta:

"

HOW DO I KEEP MY PASSPORT SAFE?


Losing a passport can be a headache and major worry for travellers when they head abroad, and risks exist in any country they visit.
In its travel advice, the Foreign Offices urges Britons to leave their passports and other valuables in a safe place when they head abroad.
They should also carry a photocopy of the details page with them at all times in case they require police assistance or need to prove their identity when they aren't carrying their passport.
This will also help in a situation where a passport needs to be replaced urgently. A photocopy should also be kept at home.
Bob Atkinson, travel expert at TravelSupermarket, said: 'Your passport is a valuable document and you should look after it with care.
'As it is expensive to replace, ensure you store it correctly and always plan your trips checking your passport has sufficient validity and pages for the trips you need to make.
'Doing this will stop you falling foul of problems when travelling.'


Read more: http://www.dailymail...l#ixzz4q0xCgboU
Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook"


Edited by something00, 17 August 2017 - 14:33.


#17
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.02.2004

 JurasikMan, on 17 august 2017 - 13:57, said:

Cand esti intr-o tara straina , pasaportul se incadreaza la " strictul necesar " . Nu il ai si esti legitimat ..esti arestat . Asta nu ar fi o problema dar poti sta arestat mult si bine pe tema asta . Tu ai obligatia sa detii acte la tine ..nu Politia sa ti le aduca de la hotel .
Hai sa fim seriosi... Daca mergi la plaja in slapi, ce faci, iei pasaportul cu tine sau il lasi la hotel? :)
Tu crezi ca bastinasii din tara in care esti poarta asupra lor permanent un act de identitate?

Prin cate tari m-am plimbat, n-am avut niciodata pasaport/CI la mine ci numai la hotel; e drept ca nu m-a intrebat nimeni cum ma cheama dar sunt convins ca, vazand ca esti turist si ca te comporti ca atare, nu se ia nimeni de tine. Ma tot gandeam sa tin asupra mea un fel de portofel un care sa pun cardul, o mica suma de bani si o copie de CI, cred ca e arhisuficient.

#18
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
E amenda daca nu ai acte la tine, nu te aresteaza nimeni, nu mai vorbiti prostii

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate