Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Flatulenta și responsabilita...

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...
 

Vigneta Bulgaria

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#181
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,148
  • Înscris: 20.12.2007

 N4S, on 04 septembrie 2020 - 11:31, said:



Cel mai probabil ai selectat din greseala RĂ©union, fiind imediat deasupra Romaniei in lista de tari.

Am patit si eu anul trecut sa fac vinieta din aplicatie, iar din graba am lasat Bulgaria [optiunea default] ca tara inmatricularii. Noroc ca am observat inainte sa ma pun la drum, iar vinieta o facusem cu cateva zile inainte de plecare, deci am avut timp sa repar greseala. Am trimis un email la [email protected] unde am explicat situatia. Mi-au raspuns foarte prompt, dar din pacate nu s-a putut face nimic fara achitarea unei noi viniete cu selectarea tarii corecte.

Daca ai chef de batai de cap, doar prin instanta ai sanse sa scapi de amenda. Eu am inghitit in sec si am mai dat 15 leva pe inca una.


Mai jos sunt email-urile schimbate cu [email protected]
Deci și eu sunt bun de plata. Am făcut și eu greșeală asta.

#182
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 18.04.2007
Doar așa, ca să chibițez: se tem bulgarii că vor apărea simultan pe drumurile lor 2 mașini din țări diferite dar cu același număr ? Că altfel nu are sens importanța precizării țării.

Și mai rezultă că sistemul de citire a plăcuțelor de înmatriculare vede și țara. Dar ce se fac cu plăcuțele pe care nu e scrisă țara ? La noi nu, dar sunt o gramadă de mașini grecești cu plăcuțe model vechi, pe care parcă (nu-mi amintesc exact) nu e scris și „GR”.

#183
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Din ce am vazut, formatul numerelor difera de la tara la tara, asa ca, teoretic, sanse minime sa existe 2 numere la fel in UE (chiar si non-UE). Stiu, formatul este : Litera - Numar - Litera (1-2 litere/2-3-4 numere/2-3 litere), dar la niciun numar strain nu am vazut sa fie identic cu al nostru (adica B 100 ABC sau AG 10 ABC).

#184
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,148
  • Înscris: 20.12.2007

 Kokoshmare, on 17 septembrie 2020 - 05:29, said:


Deci și eu sunt bun de plata. Am făcut și eu greșeală asta.
Mda, mi-am verificat acu folderul cu vignete și în iunie 2019 am lăsat BG la tara. Plm, sa vedem când mi-o veni amenda. Dacă vine, totuși. Anul trecut îmi aduc aminte ca m-am întâlnit mereu în trafic cu mașinile de la BGTOLL dar nu m-au oprit.

#185
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,929
  • Înscris: 16.04.2007

 Brainie, on 17 septembrie 2020 - 08:22, said:

Doar așa, ca să chibițez: se tem bulgarii că vor apărea simultan pe drumurile lor 2 mașini din țări diferite dar cu același număr ? Că altfel nu are sens importanța precizării țării.
Cand era vigneta pe hartie, românu' se plangea ca se dezlipeste foarte greu de pe parbriz, ca aia din rond sunt niste hoti, ca in unele benzinarii era mai scump decat ar trebui samd ...
Chibițez si eu ... Posted Image

Edited by cristiany, 17 September 2020 - 18:15.


#186
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010

 Kokoshmare, on 17 septembrie 2020 - 16:31, said:

... Dacă vine, totuși. Anul trecut îmi aduc aminte ca m-am întâlnit mereu în trafic cu mașinile de la BGTOLL dar nu m-au oprit.

E posibil ca anul trecut să nu fi fost aşa de stricţi, fiind primul an. Şi de acum încolo mai e şi şansa ca baza de date la care au acces cei de pe maşinile de control să fie doar din anul în curs.
Ţine-ne la curent.


Sănătate şi baftă !

#187
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,613
  • Înscris: 17.08.2007
Atata timp cat nr de inmatriculare este corect scris nu cred ca vor trimite cuiva vreo amenda chiar daca tara nu este Romania

Edited by atupi, 17 September 2020 - 18:24.


#188
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,148
  • Înscris: 20.12.2007

 atupi, on 17 septembrie 2020 - 18:23, said:

Atata timp cat nr de inmatriculare este corect scris nu cred ca vor trimite cuiva vreo amenda chiar daca tara nu este Romania
Ba da, am văzut ca trebuie plătită o amenda de 70 de leva pentru înscrierea greșită a datelor

Desigur având în vedere ca am dat rasol odată sper sa nu fie cazul de amenda

#189
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Aia de 70 leva nu e amenda; se numeste taxa de compensare. Eu am refuzat s-o platesc si am trecut granita bine mersi. Mai multe detalii aici: https://www.mae.ro/t...ions/3677#null. Amenda e de 300 leva si se intocmeste PV de contraventie in cazul refuzului de plata a taxei.

Edited by Skiuc, 21 September 2020 - 19:21.


#190
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,929
  • Înscris: 16.04.2007
Faptul ca ai putut sa iesi din Bulgaria fara sa platesti taxa de compensare, inseamna ca ai avut noroc.
Nu toti cei care vor refuza achitarea ei vor beneficia de acelasi noroc.

#191
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010

 atupi, on 17 septembrie 2020 - 18:23, said:

Atata timp cat nr de inmatriculare este corect scris nu cred ca vor trimite cuiva vreo amenda chiar daca tara nu este Romania

Pe pagina anterioară Skiuc spunea că sistemul "pilot" a fost introdus abia din 6 iunie 2020. Deci Cocoşul, avînd anul trecut vignetă cu Bg la ţară nu cred că va primi amendă retroactiv.
Dar cine greşeşte în prezent e posibil să primească. Pentru Reunion nu ştiu, că habar n-am cum arată la ăia numerele de înmatriculare, dar dacă ai lăsat Bulgaria din greşeală, atunci eu cred că vei primi amendă.


Sănătate şi tcb !

#192
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
daca merg doar in ruse (pana in centru) mai am nevoie sa cumpar vigneta ?

#193
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010
Se pare că încă nu e nevoie de vignetă, dar eu nu sunt sigur. De ce ? Vezi aici.

Să vedem ce spun şi alţi colegi, deşi nu cred că a mai fost cineva în Bulgaria în ultima lună ca să spună ceva precis.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 13 October 2020 - 14:47.


#194
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 18.04.2007
În urmă cu mulți ani am prins control viniete exact la plata podului (pe sensul BG-RO). În cazul ăsta nu văd cum i-ai explica bulgarului că ai fost numai în Ruse.

Dar poate au schimbat ei reglementările interne, și nu mai verifică chiar în PTF, ci pe șosele. Asta nu mai știu. Cert e că în lipsa altor informații consider riscant să merg în Ruse fără vinietă.

#195
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,439
  • Înscris: 30.04.2008
In septembrie cei de la BGTOLL erau cu o masina chiar la intrarea in vama Kalotina(BG) spre SRB, m-au oprit, au verificat in sistem, in cateva secunde mi-au dat verdictul "Okeee", ...Vigneta cumparata si achitata OnLine cu Revolut, totodata primit imediat si confirmare pe eMail (achizitie facuta pe PC, nu aplicatie).

#196
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010
@petre69: ai şi soluţia să mergi fără vignetă până la controlul documentelor (în vama Ruse), şi acolo poţi să întrebi diect la sursă dacă pentru Ruse e nevoie de vignetă sau nu.
Şi dacă e nevoie, atunci cumperi din vamă de la automat (plata cu cardul).


Sănătate şi tcb !

#197
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 15.09.2009
In documentul acesta, cu toate drumurile pentru care trebuie vigneta (pe care l-am gasit pe site-ul oficial UE) pe pagina 2 la punctul 2 apare "Granita Romania - Ruse - [..]" - deci eu deduc ca trebuie vigneta imediat cum iesi din vama...

#198
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010

 minam, on 14 octombrie 2020 - 08:20, said:

... eu deduc ca trebuie vigneta imediat cum iesi din vama

Reglementarea este de prin februarie 2019, însă tot anul trecut în iunie încă nu era nevoie în Ruse. Eu am cumpărat vigneta de la OMV Midia Enos şi nu am avut nicio problemă că nu am avut-o din vamă, chiar dacă am trecut pe sub spânzurătoarea de la ieşirea din vamă. De aceea am dedus că reglementarea respectivă nu s-a aplicat chiar din februarie 2019.
Problema este dacă în prezent se aplică. Şi cum spunea cineva că din iunie 2020 s-a implementat nu ştiu ce program pilot de citire a vigmetelor, e posibil ca de atunci să fie valabilă şi reglementarea cu valabilitatea vignetei încă din vamă. De aceea am spus că cel mai sigur mi se pare să întrebi chiar acolo, în vamă, şi dacă ăia zic că trebuie atunci îţi iei de la automat.


Sănătate şi tcb !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate