Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple watch 41 vs 45 si culoarea

Laptop cu subwoofer?

Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat
 Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...
 Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...
 EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...
 

Disk 100% Active time

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
acidelic

acidelic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.07.2016
Salut,

Tocmai am deschis calculatorul si am observat in Task Manager sesiunea de Disk se afla la 100%
Am citit acest post https://forum.softpe...lema-windows-8/ si am descarcat/instalat HD Tune pentru a verifica daca exista erori si vad ca exista 2 erori cu Status : OK
Este o problema daca disk este la 100% sau e normal ?

Edit : In screenshot nu stiu de ce era la 26% dar cand ma uit la el e mereu la 100%

Attached Files


Edited by acidelic, 07 May 2017 - 22:13.


#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,921
  • Înscris: 29.06.2006
nu e normal, dar poate ai torent deschis, sau antivirusul face o scanare, vreun update ceva

#3
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 10.01.2012
Windows10 pe un hdd cu 16mb buffer... Ce altceva poți aștepta?

#4
acidelic

acidelic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.07.2016

 xcit, on 07 mai 2017 - 22:01, said:

nu e normal, dar poate ai torent deschis, sau antivirusul face o scanare, vreun update ceva
Nu folosesc torrent, nu folosesc anti-virusuri. Am verificat Steam si nu exista niciun update, altceva nu ar avea ce face update doar steam

 NelsonMandela, on 07 mai 2017 - 22:05, said:

Windows10 pe un hdd cu 16mb buffer... Ce altceva poți aștepta?
Stiu ca este un hdd vechi dar nu cred ca imi trebuie mai mult si ma descurc cu el

Edited by acidelic, 07 May 2017 - 22:16.


#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
https://www.google.r...ows 10 hdd 100%

si mai sunt si pe softpedia vreo cateva zeci de topicuri cu aceeasi problema

 acidelic, on 07 mai 2017 - 22:11, said:

Stiu ca este un hdd vechi dar nu cred ca imi trebuie mai mult si ma descurc cu el
Daca nu-ti trebuie mai mult cand va pica, atunci e ok.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
E normal. Nu sunt zeci de topicuri ci peste 100 - incepand cu Widnwos 8 cand a aparut prima data "problema".
Am si obosit sa ma repet asa ca zic direct solutia - SSD.

#7
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Poza 2 > open resource monitor (este jos) > mergi la Disk sus > Disk activity > click pe coloana Total, ordonare descendenta > vezi ce foloseste hardul.

#8
acidelic

acidelic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.07.2016

 roxanaRabinowitz, on 08 mai 2017 - 08:23, said:

Poza 2 > open resource monitor (este jos) > mergi la Disk sus > Disk activity > click pe coloana Total, ordonare descendenta > vezi ce foloseste hardul.
Nu folosea nimic Disk-ul, totul parea in regula.


Nu stiu de ce dar mereu cand am cerut ajutorul pe forumul softpedia, mereu s-a gasit un "toxic" sa raspunda ironic... Niciodata nu am primit ajutor pe acest forum, ajutor-ul l-am gasit pe "google".
(cmd Run as administrator) type : net.exe stop "Windows search"
after : Windows key + R and type services.msc
Cauta Windows Search si apasa dublu click pe el si apoi la Startup selecteaza Disabled
Sursa : drivereasy

 eiffel, on 08 mai 2017 - 07:35, said:

E normal. Nu sunt zeci de topicuri ci peste 100 - incepand cu Widnwos 8 cand a aparut prima data "problema".
Am si obosit sa ma repet asa ca zic direct solutia - SSD.
Inteleg ca ai obosit dar de ce nu faci ceva sa schimbi asta ? Te poti apuca frumos de facut un New Topic cu textul "Cum fixezi Disk 100% in task manager" or something. Si acolo scrii Pasul 1 pentru windows (10/8/7/xp) cu rezolvarea.
Fiecare moderator poate face asta la cele mai frecvente probleme.
Acum intervine si treaba fondatorilor ca trebuie sa creeze un algoritm de cautare (Daca nu exista deja unu), cand cineva cauta "disk 100" sa apara primul topic de rezolvare, nu tampenii care sunt gasite acum. Chestia asta va poate urca si in google mult mai mult. Eu momentan sunt de parere ca forumul softpedia (users softpedia) nu ofera ajutorul nici macar 1%. Poate ca ma insel eu, dar mereu am gasit rezolvarea pe google.

Multumesc celor ce au incercat sa ma ajute! Ii multumesc si lui NelsonMandela ca a incercat sa ma intrebe daca imi permit un nou hdd.

Attached Files



#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
Nu stiu cum se face, dar tot timpul cand apare unul care nu are chef sa caute topicurile vechi de pe forum,  nu-i place nici cand primeste mura-n gura si mai face si scandal.

Apoi ne mai invita si la munca voluntara dubla, ca sa primeasca totul la botul calului.
Dar de ce nu deschizi dumneata, maestre?
Eventual fa cate un topic detaliat si pt restul 1000+ probleme uzuale ale windowsului, ba chiar rog sa-ti ofere sj drepturi de moderare, ca doar stim cu totii, moderatorul le stie pe toate, e sclavul forumului si e obligat sa rezolve fara sa comenteze toate problemele oricarui utilizator.

Edited by gumball3000, 08 May 2017 - 10:27.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004

 acidelic, on 08 mai 2017 - 10:12, said:

Acum intervine si treaba fondatorilor ca trebuie sa creeze un algoritm de cautare

Ai sus in colt la cautare - in dreapta de tot o rotita - acolo ai cautare avansata.
Intrii si scrii Disk Usage 100, alegi  cautare doar in titlu , arie windows si dai enter.

Si rezolvarea ti-am dat-o deja - problema se rezolva doar cu SSD.

Mai departe citeste in rezultatele care apar in acea cautare. Si sunt multe...

#11
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

 acidelic, on 08 mai 2017 - 10:12, said:

Nu folosea nimic Disk-ul, totul parea in regula.

Pai, stai cu ochii pe el pina observi ceva ciudat.
Este imposibil sa fie 100% intr-o parte si ne-folosit in partea cealalta !!

#12
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 19.07.2005
Nu ai specificat, sta la 100% tot timpul? Daca da atunci fie e bug al windowsului fie hdd are probleme. Vezi ce procese iti freaca hdd..

E normal sa stea la 100% putin timp dupa ce l-ai deschis sau daca-l lasi in idle mai mult de 4-5 minute pentru ca incepe sa faca optimziari si update-uri. In rest n-ar trebui sa-ti afecteze performanta atunci cand lucrezi la PC si HDD ar trebui sa stea in parametri normali 1 - 10%.

Cei care zic ca e normal sa stea la 100% si-ti recomanda SSD sau sa schimbi hdd sunt... rasfatati!? Posted Image, eu pe un PC am un hdd mult mai vechi si performanta e buna.

Edited by vj_Heaven, 08 May 2017 - 13:42.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Nu e vorba de rasfatati.

Pe SSD optimizarea e aproape instant asa ca nu va ajuneg niciodata la 100%.
Cine accepta ca e normal ca HDD-ul sa ajunga uneori la 100% pot sa stea linistiti pe HDD, ptr ca este ceva normal de la Windows 8 in sus.

E a nspea oara cand spun asta.

#14
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 19.07.2005
Am citit in mai multe topicuri similare unde lumea dadea de inteles ca e normal sa ai HDD usage de 100% pe Windows 10 si indemna la upgrade.

E normal in anumite situatii insa nu e normal sa-ti afecteze performanta cand lucrezi la PC..

Edited by vj_Heaven, 08 May 2017 - 14:04.


#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 acidelic, on 08 mai 2017 - 10:12, said:

Nu folosea nimic Disk-ul, totul parea in regula.
Verifica si cum functioneaza cu Chrome inchis, deoarece Chrome foloseste mult memoria virtuala!

#16
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 10.01.2012
Țin minte că am eliminat niște updateuri din Windows 8 și am schimbat câteva setări și nu a mai făcut atâta scandal. Presupun că e valabil și pt Windows 10.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate