Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple watch 41 vs 45 si culoarea

Laptop cu subwoofer?

Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat
 Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...
 Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...
 EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...
 

hp elitebook 2540p Windows

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Poee

Poee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.10.2015
Buna am un hp elitebook 2540p
Si am resetat laptopul si imi apare
Non-system disk or disk error
Replace and strike any key when ready
Ce e de facut
L am cumparat in urma Cu 2 ani
Si Nu am nik la el
Merci anticipat

#2
Poee

Poee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.10.2015
Daca poate sa mi explice cineva pas Cu pas
Nu am cd Cu Windows
Dar am alt calculator si Nu stiu de unde sa cobor Windows ul sa l pun pe un stik
Sa i dau sa buteze de pe stik
Mc anticipat

#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Intra in BIOS (F2 sau F8) si vezi daca iti recunoaste HDD-ul . Daca ai la indemana un live CD cu linux  e mai usor sa vezi problemele.
Nu ai spus ce sistem de operare are (Win 7 sau ce altceva) pentru reparare. Imprumuti de la cineva un CD , o copie ISO ceva.

Edited by pacopaco1967, 30 April 2017 - 15:32.


#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Ce sistem de operare ai avut pe el ? w7, w8/8.1 sau w10 ? ca w8 si 10 poti downloada gratuit de pe site-ul microsoft.
Dar nu are partitia de Recovery a sistemului de operare ?! ca daca ai sters-o, trebuie sa downloadezi w7 si la asta iti trebuie licenta !



l.e.:
lasa ca am gasit ca modelul laptopului tau are drivere doar pana la window 7 ! https://support.hp.c...book-pc/4138624
avand in vedre ca e un laptop vechi cu suport doar pt. w7, eu zic sa downloadezi windows 8 (nu 8.1 !) gratuit de la microsoft (https://www.microsof...ws-8-enterprise);
il pui pe un stick USB si instalezi windowsul; apoi downloadezi programul 3dchip (http://www.3dpchip.c...hip_down_ro.php) sa instalezi driverele necesare

Edited by super8, 30 April 2017 - 15:44.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Super8 - omul posteaza la Windows 10 si mai are un post pe licenta de Windows 10 - asta inseamna ca a facut upgrade gratuit atunci cand s-a putut face la acest sistem de operare. Nu are rost sa-i recomanzi un Trial care peste 90 de zile ar trebui reinstalat.
Daca producatorul unui laptop nu mai pune drivere mai noi pe site asta nu inseamna ca Windwos 10 nu va functiona sau ca nu exista drivere la fabricantii chipseturilor. Am Windows 10 pe un eeePC Asus din 2007 si am drivere la toate componentele chiar daca pe site-ul ASUS nu exista decat ptr XP.

Initiator - tu ai o problema HARDWARE se pare - BIOS-ul nu iti gaseste hardul ca sa poata boota. Vezi care e problema cu HDD-ul si pe urma cu Media Creation Tool descarci Windows 10 si-l instalezi. Se va activa singur cand va avea net.
Este posibil sa fie nevoie sa schimbi Hardul, daca nu doar sectorul de BOOT e corupt.

Posibil topicul sa se mute pe Hardware - Depanare sistem, sau pe aria de laptopuri HP.

Daca nu ai cunostiintele necesare probabil va trebui sa mergi la un service.

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
1] Am crezut ca a deschis aiurea topicul pe aria de windows 10.
2] La cautarea specificatiilor laptopului am gasit ca are procesor din 2010.
3] Am vazut ca multi useri se plang/spun ca windows 10 functioneaza greu pe sisteme mai vechi de 3-4 ani.
4] Negasind drivere pe site-ul producatorului am dedus automat ca w10 nu e compatibil cu laptopul.

Dar poate ca la cat de vechi e laptopul @initiatorului doar s-a stricat Hdd-ul si trebuie pus altul; laptopul functionand OK si cu w10  Posted Image

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostPoee, on 30 aprilie 2017 - 15:26, said:

Daca poate sa mi explice cineva pas Cu pas
Nu am cd Cu Windows
Dar am alt calculator si Nu stiu de unde sa cobor Windows ul sa l pun pe un stik
Sa i dau sa buteze de pe stik
Mc anticipat

Citeste cu atentie primul post de la topicul dedicat versiunii curente de Windows 10 (urmand inclusiv link-urile relevante la care se face referire) si o sa te lamuresti:
https://forum.softpe.../#entry19640368

Ai postat inca o data acelasi mesaj cu toate ca ti-am atras atentia sa nu o mai faci, insa voi presupune ca nu ai apucat sa citesti avertismentul, cu toate ca firesc era sa verifici ce ti s-a raspuns inainte de a deschide topic nou: https://forum.softpe...2#entry21071703
Dar avand in vedere ca macar de aceasta data nu ai mai postat la topicuri fara legatura directa cu problema ta, deocamdata nu vei primi nicio sanctiune.
Succes in rezolvarea problemei!

#8
Poee

Poee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e stricat
Nu are probleme
Eu am vrut sa l fac ca din fabrica si sa sterg tot dar kiar Ca am sters tot😤

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate